Növényvédelmi előrejelzés

Aktivizálták magukat a poloskák és a meztelen csigák

Agrofórum Online

Március végén az évszaknak megfelelő időjárás köszöntött be országszerte, gyakran 20 Celsius fokot is meghaladó hőmérséklettel. A mandula és a kajszi elvirágzóban van, a fagykárok gyakran 50 % vagy e fölöttiek. Fővirágzásban van az őszibarack, virágzik a szilva és a körte, piros bimbós az alma. A cseresznye és a meggy is néhány napon belül virágozni kezd. A negyedéve tartó szárazság most elsősorban a rovarkártevőknek kedvez, a kórokozók jelentősebb fellépéséhez több csapadékra lenne szükség.

A gyümölcsfák lombozatát, feslő leveleit a korán megjelenő rovarkártevők közül a barna gyümölcsfa lombormányos és a kendermagbogár károsítja most. A kendermagbogár előszeretettel odvasítja ki a szőlő duzzadó rügyeit is. A szőlőtőkéken már látni párosodó púposszú imágókat. Ez a faj azért veszélyes, mert megtámadja az élő fás részeket, gyümölcsfákon és szőlőtőkén egyaránt.

Az almafákon már szívogatnak az áttelelt tojásokból kikelt levélpirosító levéltetű ősanyák, melyek hamarosan megszülik utódaikat is. Az almafa varasodás fertőzés bekövetkezése a kórokozó számára kedvezőtlen feltételek miatt továbbra is várat magára, de a fiatal levelek és a kezdődő virágzás érzékeny fenológiai fázis, ezért a megelőző védekezés megkezdése a száraz idő ellenére javasolt. Már jól láthatók a lisztharmattal fertőzött,”gyertyás” vesszők, ezeket távolítsuk el a fákról.

A körte ültetvényekben a körte levélbolhák tojásrakása tömegessé vált, de az első lárvák kelése még várat magára, az idő felmelegedése azonban a kelést felgyorsítja hamarosan.

A virág- és hajtásfertőző monília elleni védekezések minden csonthéjas gyümölcsfa esetében a száraz idő ellenére időszerűek. Amennyiben eső esne, csak így kerülhető el a járványszerű megbetegedés.

A hűvös idő miatt továbbra is folytatni kell az őszibarack tafrinás levélfodrosodás elleni kezeléseket, egészen a tartós felmelegedésig.

A virágzó szilvafákra helyezzük ki a fehér színű ragacsos fogólapokat a poloskaszagú szilvadarazsak rajzásmegfigyelésére.

Bár még nem veszélyeztet, de a meztelen csigák és az ázsiai márványos poloskák aktivizálták magukat, ezért figyeljünk rájuk. Frissen trágyázott kertekben már a lótücsök mohón veti magát a kelő vagy elültetett növényekre, így meg kell akadályozni további kártételét valamint a lárvák kelését.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Tömegesen rajzik az amerikai lepkekabóca

2021. augusztus 11. 11:08

Augusztus első dekádját az időjárás ismét hőségnapokkal folytatta. A nappali maximumok folyamatosan 30 Celsius fok körül vagy néhány fokkal felette alakultak. Az éjszakák általában enyhék, 20 fokra csökkentek. Eső csak szórványosan, kiszámíthatatlan eloszlásban hullott, néhány körzetben szélviharral és jéggel társulva esett. Az országos aszály tovább folytatódik, a talajok felső rétege teljesen kiszáradt. Szüretelhető a nyári alma, az őszibarack, a korai szőlő és a szilva. Általános jelenség a megérett termés tömeges hullása a fákról, így csak rendszeres szedéssel akadályozható meg a jelentősebb veszteség. A jelenlegi időjárás elsősorban a rovarkártevők rajzásának és kártételének kedvez, de, ahol jégkár is volt, ott gondoskodni kell a sebfertőző betegségek elleni védelemről.

Aratás előtt: csapatokban gyülekeznek a gabonaszipolyok

2018. június 6. 08:07

Az elmúlt héten is folytatódott a fülledt nyári meleg időjárás. A fülledtséget csak néha szakította meg egy-egy zápor- zivatar, mely sok helyen okozott károkat a vetésekben. A hirtelen lezúduló csapadék megdöntötte az érőfélben levő kalászos gabonaféléket, melyek már így várják ki az aratás kezdetét. 

Erőteljes támadásban a peronoszpóra, a lisztharmat és a szürkerothadás

2020. július 29. 06:51

 Az elmúlt hét időjárását a változékonyság jellemezte. Az átlagosnál kissé hűvösebb nappali és éjszakai hőmérséklet mellett több hullámban csapadékfront érte el, amiből helyenként kéthavi csapadék is lehullott. Az átmeneti lehűlés nem csökkentette a rovarkártevők aktivitását, a betegségek pedig a nedvesség hatására ismét erőteljesen fertőznek.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.