27℃ 19℃
július 7. Apollónia, Vilibald, Bene
Növényvédelmi előrejelzés

Bőven akad növényvédelmi tennivaló a gyümölcsösökben

Agrofórum Online

Július második dekádjában némileg változékonyabbra fordult az időjárás, megszűntek a korábban jellemző 30 °C feletti hőségnapok, éjszakára pedig felfrissült a levegő, ami kedvezett a harmatképződésnek. Szeszélyes eloszlásban országszerte záporok, zivatarok alakultak ki, helyenként pedig jeget is hoztak a zivatarfelhők. Növényvédelmi téren bőven akad tennivaló.

Almásainkban tovább erősödött az almafa vértetű fertőzés, a kártevő országos szinten gondot okoz az idős és kevéssé védett gyümölcsösökben. A hatékony védelmet jelentősen nehezíti a buja, sokszor átláthatatlan lombkorona. A kártevőt fejlődésében korlátozni csak a fák méretéhez igazított maximális dózisú felszívódó rovarölő készítménnyel lehet.

Alma vértetű

Az almamoly nyári nemzedékének rajzása most lecsökkent, de azért néhány lepke most is repül a fény- és feromoncsapdákba. A kártevő hernyói már megtalálhatók a dió gyümölcseiben is, erőteljesen fogyasztják a termés belsejét. Az almásokban az egyéb molyfélék repülése a hónap elejéhez képest fokozatosan lecsökkent, így most alig fognak a csapdák lombosfa fehérmolyt, almalevél sátorosmolyt, almalevél aknázómolyt, illetve almailoncát. Az almafa lisztharmat fertőzés erőteljesen jelentkezik a hajtáscsúcsokon, a varasodás a leveleket és a gyümölcsöket egyaránt fertőzi. A korábbi baktériumos tűzelhalás újabb tüneteit már nem látni az ültetvényekben.

Dió aknázó fényesmoly

Dió ültetvényeinkben a korábban említett almamoly mellett most rajzik a dió aknázó fényesmoly 2. nemzedéke, ami hazai faunánkban viszonylag új keletű kártevőnek számít , de jelenléte már állandónak tekinthető. A lombozaton erőteljesen megerősödött a dió nemezes és szemölcsös gubacsatka fertőzés.

Dió szemölcsös gubacsatka

A dió buroklégy kártételének tüneteit az idén eddig még nem észlelték a növényorvos kollégák. Szintén erősödik a baktériumos és a gnomóniás levél- és termésfertőzés, amit a korábbi csapadékos időjárás idézett elő. A barnulásos tünetek levélen és termésen egyaránt előfordulnak.

Dió gnomónia levélen és termésen

A júniusi és a zöld cserebogár rajzása napjainkra megállt, így újabb kártételekkel már nem lehet találkozni. Korábban a zöld cserebogár a szőlő ültetvényekben helyenként számottevő rágáskárt okozott. Szőlőben az amerikai szőlőkabóca a déli tájegységekben elérte a L4-L5 lárvastádiumot, sőt helyenként már kifejlett imágóval is lehetett találkozni.

Amerikai szőlőkabóca imágó

Kórokozók közül erősödőben a szőlőperonoszpóra, de a többi szőlőbetegség számára is kedvezőek a terjedés időjárási feltételei, emiatt fontos a lombozat zöldmunkáinak elvégzése, mert csak így jut be a permetlé a tőkék belsejébe. Még nem záródtak a fürtök, de egyes fajták (Néró) már elkezdett színesedni, tehát fontos a fürtök kellő védelme.

Szőlőperonoszpóra levéltünet

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Erős a levéltetvek kártétele - nagy az esélye a vírusfertőzések átadásának

2019. november 5. 06:37

A növények fejlődésével párhuzamosan az őszi káposztarepcében, az árpában és a búzában egyaránt erős levéltetű-fertőzés kialakulásának lehetünk szemtanúi.

Ahol csapadék volt, ott fokozódott a kalászfuzáriózis veszélye

2020. június 9. 08:42

A viharokból és csapadékból kimaradt tájegységekben továbbra is az aszály az úr. Ami a júniusi átlaghőmérsékletet illeti, még nem érkezett meg a nyár, éjszakánként lehűl a levegő, de erős harmatképződés csak ott van, ahol az utóbbi napokban csapadék is volt.

Veszélyes mértékű a takácsatkák száma, sok a gyapottok bagolylepke

2020. augusztus 4. 09:27

Az elmúlt időszakban jelentősen csökkent a csapadékhajlam a Kárpát-medence időjárásában, viszont a 25-30 Celsius fok körüli időjárás tartósan megmaradt. Augusztus első napjaiban, ha nem is hosszú időre, de eső áztatta a földeket. A korábban learatott területeken az elszóródott magok intenzíven kelnek, ismét kizöldült a határ. Az árvakeléseken, főként a repce után tömegesen táplálkoznak a keresztesvirágú kártevők. Kalászosok után még kevesebb ugyan a károsító a kikelt növényeken, de csak idő kérdése, hogy azokon is megjelenjenek. Az utolsó csapadékhullám után ismét elő kell venni a talajápoló eszközöket és a talajlazítókat a tarló területek „feketén” tartásához.

Növényvédelmi feladatok lombhullás után

2018. október 31. 08:21

Rendkívül fontos a gyümölcs- és díszfákon ősszel előtűnő beteg részek, kár- és kórképek eltávolítása. Ezt a feladatot feltétlenül az őszi lemosó permetezés elvégzése előtt hajtsuk végre, mert csak így lesz eredményes a záró permetezés.