Növényvédelmi előrejelzés

Egyre aktívabbak a mezei pockok

Agrofórum Online

Az elmúlt időszakban folytatódott az átlagosnak mondható őszies időjárás. A nappali maximális hőmérséklet ugyan melegebb volt, de az éjszakák már csípősek, több alkalommal fagyott a derült égbolt miatt. Eső továbbra is csak elvétve hullott, elsősorban a Dunántúl nyugati felén. Másutt, különösen az Alföldön kritikus méreteket ölt az őszi aszály. A teljesen kiszáradt talajban lehetetlen jó minőségű vetőágyat készíteni az őszi búza számára, emiatt az eddig elvetett árpa és búza, de sok helyen az őszi káposztarepce is heterogén fejlettségű.

A repce vetések regulátoros kezelését normál körülmények között 6-8 leveles, lehetőleg egyöntetű állományban kellene elvégezni, de erre most csak kompromisszumok árán van lehetőség, mert sok a fejlődésben visszamaradt növényfolt a táblákban. A nappali, átlagosnál melegebb napok egyelőre kedveznének a növekedésnek, de a vízhiány gátolja a fejlődést.

A repce károsítói között lecsökkent az aktivitás, a bolhák jelenléte minimális, szintúgy a repcedarázs károsítás mértéke a védekezéseknek köszönhetően nem számottevő. A levéltetvek ugyan nem érzik a hidegebb éjszakákat, de viszonylag alacsony a szárnyas egyedek száma, a sárga ragacsos fogólapok kevesebbet fognak már, viszont a korábban kifejlődött levéltetű kolóniák még most is károsítanak. Nyugalmi állapot csak a tartósan hűvös időjárás beköszöntével fog beállni.

Nagyobb aktivitást a mezei pocok betelepedése körül lehet észlelni. Általánosnak mondható a 4 darab lakott járat 100 négyzetméterenként, de nem ritka az ennél magasabb fertőzöttség sem. Különösen nagy a migráció a nemrég learatott napraforgó és kukorica táblák szomszédságában, a talajok bolygatása következtében.

Ez megfigyelhető nemcsak a repce táblák szegélyeiben, hanem az őszi árpa-és búza vetések közelében is. A gabona levéltetvek és kabócák aktivitása még nem csökkent, de a növények fejlettségbeli eltérése miatt ez most még elsősorban az őszi árpát érinti. Továbbra is sok a szárnyas levéltetű alak, de folyamatosan alakulnak ki a kolóniák is, egyelőre csak kis méretű telepekkel lehet találkozni. A mezei pocok folyamatos betelepedése miatt a táblaszegélyek erősödő fertőződése szintén megfigyelhető, hasonlóan a repcében látottakhoz. A száraz időjárás kedvez a folyamatos szaporodásnak, a mortalitás igen alacsony. Az aszály egyelőre gátja a kórokozók nagyobb arányú megjelenésének, pedig az árvakeléseken és más fűféle növényeken van elegendő fertőző anyag.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Már biztos a terméskiesés a csapadékhiány miatt

2019. május 4. 06:38

A 100 millimétert sem elérő 4 havi csapadék és a téli csapadékhiány miatt már biztosra vehető a tetemes terméskiesés, szántóföldön és kertészetekben egyaránt. Május elején talán kicsit több jut az égi áldásból.

Szürkerothadás tizedeli a szeder megmaradt termését

2020. október 7. 09:01

Október első hetében száraz és csapadékos napok váltogatták egymást. A hőmérsékletek is ennek megfelelően változtak, nappal 20 Celsius fok körüli, éjszakánként pedig 5-10 fok volt.  Derült éjszakákon az alacsonyabb hőmérséklet dominált. Jelentősebb eső a nyugati tájegységekben hullott, a csapadék mennyisége kelet felé csökkenő tendenciát mutatott. A lehullott eső javította a talajok felszín közeli nedvesség ellátottságát. A korábbiakhoz képest alacsonyabb hőmérséklet és az esők beindították a fák lombhullását.

Nagyon sok a moníliás fertőzés

2018. szeptember 13. 07:00

Szeptember első dekádját a csendes, nyugodt nyárvégi időjárás jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 25-30 0C között mozgott, éjszakánként viszont már nem volt több 10-15 0C- nál. A levegő magas páratartalma miatt éjszakánként erős harmatképződést lehetett tapasztalni. A kedvező időjárás nem akadályozta a mezőgazdasági munkákat. Jó ütemben halad a szőlő szürete és a téli alma betakarítása.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (15. rész)

2020. január 29. 13:36

Az őszibarack fák „réme”, a tafrinás levélfodrosodás ebben a szezonban is több hullámban fenyegette a fákat, annak ellenére, hogy viszonylag kevesebb volt a csapadék, és korán kitavaszodott.