Növényvédelmi előrejelzés

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

Agrofórum Online

A múlt héten végre megérkezett a csapadék az ország területére, mely a szántóföldi- és kertészeti kultúráknak egyaránt jól jött.

Sajnos az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák, ~ -2,0 és -10,0 °C közötti minimum hőmérsékletekkel.

Szántóföldi kultúrák

A hűvösebb időjárási körülmények nem kedveztek a károsítók terjedésének, ellenben az őszi gabonafélék és a repce állományai, ha lassan is, de tovább erősödtek, fejlődtek.

Őszi árpán a levélbetegségek és helyenként a lisztharmat kezdeti tünetei alacsony szinten maradtak, emelkedő fertőzésveszély csak jelentős felmelegedéssel várható (16-18 °C).

A vetésfehérítő bogarak imágóinak száma továbbra is csekély és párosodásuk sem figyelhető még meg. A korábbi évek jelentős népességére való tekintettel, betelepedésüket figyelni kell, mely ~10-12 °C-os napi átlaghőmérséklettől intenzívvé válhat.

Repcében a kártevők egyedszáma jelenleg minimálisra csökkent a csapdafogások alapján. A rovarölő szeres védekezéseket követően a telelőhelyről újonnan előjött szárormányosok, repcegyökér-ormányos illetve repcefénybogarak a levelek tövében, a tőlevélrózsa takarásában próbálják átvészelni a hűvös időszakot. Ugyanakkor a mélyebb fekvésű területeken, ahol esetenként -6-10 °C alá süllyedt a hőmérséklet, a népesség gyérülése is valószínűsíthető.

A repceszár-ormányos első betelepedési hulláma ellen a táblák többségén megtörtént a védekezés, de ha újra melegszik az idő, a kártevő ismételt megjelenésére tartósan 10-12 °C feletti hőmérséklettől számíthatunk, tehát a csapdázások, megfigyelések továbbra is nagyon fontosak!

A megfigyelést a repcefénybogár tömeges megjelenése is indokolja, ugyanis a lehűlést megelőző napsütéses napokon helyenként nagy számban lepte el a kártevő a táblákat (50-80 db imágó/csapda/2-3 nap).

Repcefénybogár hűvös időben megbúvó egyedei a repce levéltövénél
Repcefénybogár hűvös időben megbúvó egyedei a repce levéltövénél

A repcegyökér-ormányos betelepedése, tojásrakása szintén elhúzódó, újabb egyedek megjelenése valószínűsíthető, ezért a beavatkozások ellenére külön figyeljünk rájuk a csapdákban.

Kertészeti kultúrák

A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára. A lassan elvirágzó mandula és a teljes virágzásban lévő kajszibarack termésének megtizedeléséhez jelentős mértékben hozzájárulhattak az éjszakai fagyok. Ezen felül a virágzásban a moníliás betegség fertőzésveszélye is fenyeget, mely ellen a védekezéseket az enyhe napokon mindenképp végezzük el.

A piros bimbós-sziromlabda állapotú őszibarack fákon a monília mellett a tafrinás levélfodrosodás számára is kedvezőek a jelenlegi körülmények. Egy-egy esőzés alkalmával, a megjelenő kis levélkék könnyedén megfertőződnek, ezért hűvös időjárási körülmények között is jól szállítódó, hatékony, felszívódó készítménnyel védekezzünk.

Az alma fajták egy része zöldbimbós-pirosbimbós fejlettségű, mellette megjelentek a kis „egérfüles” állapotú levélkék, melyek szintén az esős napokon fertőződhetnek a varasodás ivaros spórái által. A lehullott, fertőzött levelekben az ivaros termőtestek (pszeudotéciumok) ~30-40%-a érett, tehát az aszkospórák szóródása, fertőzése bekövetkezhet nedvesség jelenlétében. A védekezésre a fenológiai stádium és az időjárás függvényében fel kell készülni.

A rügyekben áttelelt lisztharmat tünetei is sejthetők a „gyertyás” hajtások végein. Ezeket célszerű mihamarabb eltávolítani, mert a felületükről lefűződő konídiumok megfertőzhetik a virágzatot és a kis levélkéket is.

A levélpirosító levéltetű tojásaiból kikelt ősanya lárvák kártétele már megfigyelhető a kis levélkéken, egy-egy ültetvényben elszórtan, észlelési szinten.

Levélpirosító levéltetű kártétele almán
Levélpirosító levéltetű kártétele almán

Körtében a körtelevélbolha imágói is megjelentek a napsütéses órákban, megkezdték a tojásrakást, de egyedszámuk egyelőre nem jelentős. A védekezésre célszerű felkészülni.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Mulcsolással is védekezhetünk a gyomok ellen

2021. március 17. 08:56

A korábbi kellemes időben megkezdődött rügyfakadás ismét lelassult, a már virágzó növényeket a hűvös-szeles időben a megporzó rovarok alig látogatják. A szántóföldi termesztésben aktuális több zöldségféle vetése, de a hűvös és száraz idő miatt gyors kelésre nem lehet számítani, viszont a naptár szerint nincs mire várni.

Kelnek az amerikai kukoricabogár lárvák, megjelentek a szipolyok

2020. június 17. 08:48

A késői csapadék az őszi kalászos gabonák és a káposztarepce terméskilátásain nem sokat segített, hiszen ezek a növények közvetlenül az érés előtt állnak, viszont a kukorica és napraforgó fejlődésében néhány nap alatt látványos változást hozott.

Megjelentek az első amerikai kukoricabogár imágók

2019. július 2. 08:36

Kukoricában a kukoricamoly fertőzés a területek 100%-át érinti, egyre több a gyapottok-bagolylepke a csapdák fogási anyagában és megjelentek az első kukoricabogár imágók is.

Rajzik az almamoly

2021. június 9. 12:16

Június első dekádjára megérkezett a nyáriasan meleg időjárás. A nappali maximumok rendszeresen 25-30 Celsius fok körül alakulnak, és éjszaka sem csökken a hőmérséklet 14-16 fok alá. A frontmentes időszak miatt csak helyenként alakulnak ki záporok-zivatarok. Reggelente igen erős a harmatképződés. A jelenlegi időjárás egyaránt kedvez a kártevőknek és a kórokozóknak. A májusi bőséges csapadék után intenzív a növények hajtásnövekedése, különösen ott, ahol a késői fagyok miatt gyenge lesz a termés.