22℃ 13℃
április 21. Konrád, Zelmira, Anzelm
Növényvédelmi előrejelzés

Kellemetlen meglepetés: rajzik a tarka szőlőmoly és a keleti gyümölcsmoly

Agrofórum Online

A hosszan tartó szárazság már a kertészeti növények fejlődésében is érezteti hatását. Ez különösen a szabadföldi zöldségfélék esetében jelentkezik, ha másként nem is, de szükségszerűvé vált a gyakoribb öntözés. Ellenkező esetben, főként az apró magvú növényeknél kelési problémákkal állunk szemben. A másik alapvető probléma a preemergens gyomirtások hatástalansága, mely szükségszerűvé teszi 15-20 milliméter bemosó öntözővíz kijuttatását.

A tartós szárazság és az átlagosnál melegebb idő hatására a növények előrébb tartanak fejlődésükben, de a kártevők is hamarabb és intenzívebben rajzanak. Az áprilisi és a májusi cserebogár már 2-3 hete rajzik, mellettük a keleti gyümölcsmoly rajzása vált igen intenzívvé. A napi fogás helyenként akár a 100 db-ot is eléri. Most még csak a növények hajtásai vannak veszélyben, de hamarosan a kajszi gyümölcsei is elérik azt a méretet, mely alkalmas lehet a tojásrakásra.

A szilvamoly és az almamoly feromon csapdák is fogtak már néhány lepkét, de a főrajzás még várat magára. A kihelyezett csapdákban figyeljük a rajzás ütemét, a pontos védekezés ütemének időzítése céljából.

Már most igen aktívak a sodrómolyok. Nem válogatnak a tápnövényekben, szinte minden növény hajtáscsúcsába belekóstolnak. Az összesodort és pókhálós szövedékű levelek védelmében károsítanak. Most még csak a leveleket veszélyeztetik, a nyár folyamán viszont a termések felületét is megrágják, különösen, ha azok egymáshoz érnek vagy levéllel takartak.

Alma sodrómoly hernyó

Különösen meglepő, hogy rajzik a tarka szőlőmoly. Védett fekvésben ugyan már arasznyi szőlőhajtások is láthatóak, de többségében még ennél sokkal fejletlenebb a szőlő. Ennek ellenére viszont az első leveleken jól megfigyelhető a szőlő levélatkák által okozott levélkártétel, különösen néhány érzékenynek ismert szőlőfajtán. A fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében atkaölő készítménnyel vagy legalább egy kénes kezeléssel kezeljük ültetvényünket, kivéve a kénre érzékeny fajtákat.

Szőlő gubacsatka

Az őszibarack ültetvények egy része nem kapott rezes lemosó permetezést. Ezeken a fákon a szárazság ellenére már jól megfigyelhetők a tafrinás levélfodrosodás tünetei. Már nincs értelme a védekezésnek, ezek a levelek elszáradnak, és lehullanak a fáról. A levélveszteség természetesen kihatással lesz a termés mennyiségére és minőségére.

Őszibarack tafrinás levélfodrosodás

Meggymonília tünete

A meggy és a cseresznye esetében is hasonló a helyzet, csak itt a meggy moníliás virág-és hajtásfertőzés tünetei jelentkeztek egyes érzékeny fajtákon. Ha hervadó vesszőt és virágot látunk, azonnal vágjuk le a fáról, és permetezzünk a további fertőzés megakadályozása érdekében.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Az esőtől reped a meggy, a cseresznye - károkat okozhat a monília

2020. június 17. 08:38

Az elmúlt időszak kiadós esőkkel, záporokkal, zivatarokkal, helyenként jégveréssel tarkított időjárása jelentős változásokat hozott a növény egészségügyi helyzet megítélésében. A növénykultúrák többségében eddig a száraz és aszályos idő elsősorban a kártevőknek kedvezett, a betegségek közül pedig a lisztharmat gombáknak. Ezen túlmenően más kórokozók a megjelenésen és az alacsony fertőzésen túlmenően nem okoztak veszélyhelyzetet.

Előrejelző eszközök túlzott használatának veszélyei

2025. február 25. 09:40

A sárga színű színcsapdák alkalmazása meglehetősen elterjedt, de ezek semmilyen szelektivitással nem rendelkeznek.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés - 03.31.

2022. március 31. 10:47

Az előző időszakban kedvező fordulat állt be hazánk időjárásában. A nappali maximum hőmérsékletek rendre 15-20 Celsius fok körül alakultak, az éjszakai fagyok pedig a fagyzugos helyek kivételével megszűntek. Csapadék sajnos továbbra sem esett, így a talaj felső rétege teljességgel kiszáradt. A talajvízszint méterekkel lesüllyedt, amit már a faméretű növények is megsínylenek.

Ne halogassuk a metszést, a lemosó permetezést!

2021. február 24. 11:48

A február első felére jellemző télies időjárás után az utolsó dekádban fokozatos hőmérséklet emelkedés kezdődött. A nappali hőmérsékleti maximumok általában 10-15 Celsiust is elérik, éjszakánként viszont még közel a hőmérő higanyszála a 0 fokhoz. Tennivaló bőven akad a gyümölcsösökben és a szőlő ültetvényekben.