5℃ -4℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: a betegségeknek kifejezetten kedvez a hideg idő

Agrofórum Online

Április első hetére visszatért a télies, hideg és szeles időjárás. A nappali hőmérséklet csak ritkán érte el a 10 C0-ot, éjszakánként pedig többször is fagyott. Eső csak kevés esett, pedig már márciusban is az sokévi átlag alatt hullott a csapadék. A fagyos éjszakák nem kedveznek a gyümölcstermő növényeknek, ugyanis többségük virágzik vagy virágzás előtt áll, néhány betegség számára pedig kifejezetten kedvező a hideg, kissé csapadékos idő.

Ezen betegségek közül külön ki kell emelni az őszibarack tafrinás levélfodrosodását és a szilva bábaszilvásodását. Mindkettő további fertőzésveszélyével tartósan számolni kell, mert késik a komolyabb felmelegedés, ez pedig a betegségek ismételt kiújulásával veszélyeztet. A fákon már apró levelek vannak, így szerves-kontakt és felszívódó készítményekkel védekezzenek, mert csak ezek gátolhatják a kórokozók terjedését. Különösen figyeljenek a levélfodrosodásra fogékony nektarin, és sárgahúsú fajtákra.

Másik nagy gond a virág-és hajtásfertőző monília agresszív terjedésveszélye. A virágzó és virágzás előtt álló csonthéjasok fogékonysága most a legnagyobb, a hidegebb idő kedvez a betegségnek, főként, ha időnként csapadék is hullik. A kajszi ugyan elvirágzott már, de fogékonysága ugyanúgy megmaradt. A kis hajtások és az elszáradt virágok jelzik, hogy helyenként már megtörtént a fertőzés, tehát folytatni kell a védekezést a kórokozó ellen.

Agresszíven terjeszkedik a monília

Az alma és a körte is közvetlenül virágzás előtt áll. Az eddigi csapadék is elegendő volt a varasodás szaporító képleteinek a beéréséhez, de az aszkospóra szóródás még eddig igen csekély mértékű volt. Ennek ellenére a megelőző jellegű védekezéseket meg kell kezdeni mindkét növény esetében. A levélpirosító levéltetű tüneteit elsősorban házikertekben figyelhetjük meg, közepes mértékben, akárcsak a körtelevélbolha imágók megjelenését, melyek tojásrakása már el is kezdődött. Ha felmelegszik az idő, a lárvakelés is megkezdődik, tehát készüljünk a védekezésre.

A pitypang virágzása előcsalogatta a bundásbogarakat is, de a kártevő más virágzó gyümölcsfélét is előszeretettel látogat. A virágport keresi, de közben megrágja a virág többi részét is, a megrágott virágból pedig már nem lesz termés. Sok bogár esetén alkonyati méhkímélő védekezéssel vagy fehér-sárga vizestálas csalogatással gyéríthetjük a kártevőt.

Házas csiga kártétel hagymán

A kertben károkat okozó csigafajok közül mos a házas csigák a legaktívabbak. Jól jelzi ezt a megrágott növények sora, így a hagymafélék, a szívvirág, a harangvirág. A talaj tele van idős és fiatal csupaszcsigákkal, ők még a melegebb időre várnak. A korlátozott védekezési lehetőségek közül valamelyiket vegyük igénybe.

A dísznövények közül a babérmeggyen nem ritkaság a csonthéjas növényeket is károsító sztigminás levéllikasztó betegség, ami most erőteljesen fertőzi a lombozatot. Erős fertőzés akár kényszerű levélhullást is okozhat, illetve jól jelzi, hogy a kajszin, szilván, meggyen, cseresznyén is várhatóan korán fertőzni fog.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Egyre élesebb a növényvédő szerek miatti uniós vita

2022. augusztus 23. 08:46

Az Európai Bizottság a bírálatok ellenére továbbra is a jelenleg használtnál lényegesen kevesebb növényvédőszer-használatát szorgalmazza a mezőgazdaságban.

Mindig van új a nap alatt! – Napraforgó gyomirtás korlátok nélkül 2023-ban is!

2023. március 16. 06:34

Míg tavaly 710 000 hektáros rekord területen vetettek napraforgót, addig nem kizárt, hogy idén megközelítheti a 800 000 ha-t is. Mi állhat e mögött?

Használjunk T fákat a szántóföldi rágcsálóirtáshoz!

2024. március 21. 13:10

Bár az érdemi munkát nem a T fa végzi, az eszköz vegyszermentes és egyszerű. Használói, a ragadozó madarak pedig halálbiztosan ritkítják a rágcsálóállományt.

Gyors, hatékony és gazdaságos megoldást keres a szívó és rágó kártevők ellen? Itt megtalálja!

2022. május 3. 14:37

A vetésfehérítő imágók tömeges jelenléte és a lárvák megjelenése esetén védekezni kell, melyhez a KITE Zrt. a Vantex CS készítményt javasolja.