Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: a betegségeknek kifejezetten kedvez a hideg idő

Agrofórum Online

Április első hetére visszatért a télies, hideg és szeles időjárás. A nappali hőmérséklet csak ritkán érte el a 10 C0-ot, éjszakánként pedig többször is fagyott. Eső csak kevés esett, pedig már márciusban is az sokévi átlag alatt hullott a csapadék. A fagyos éjszakák nem kedveznek a gyümölcstermő növényeknek, ugyanis többségük virágzik vagy virágzás előtt áll, néhány betegség számára pedig kifejezetten kedvező a hideg, kissé csapadékos idő.

Ezen betegségek közül külön ki kell emelni az őszibarack tafrinás levélfodrosodását és a szilva bábaszilvásodását. Mindkettő további fertőzésveszélyével tartósan számolni kell, mert késik a komolyabb felmelegedés, ez pedig a betegségek ismételt kiújulásával veszélyeztet. A fákon már apró levelek vannak, így szerves-kontakt és felszívódó készítményekkel védekezzenek, mert csak ezek gátolhatják a kórokozók terjedését. Különösen figyeljenek a levélfodrosodásra fogékony nektarin, és sárgahúsú fajtákra.

Másik nagy gond a virág-és hajtásfertőző monília agresszív terjedésveszélye. A virágzó és virágzás előtt álló csonthéjasok fogékonysága most a legnagyobb, a hidegebb idő kedvez a betegségnek, főként, ha időnként csapadék is hullik. A kajszi ugyan elvirágzott már, de fogékonysága ugyanúgy megmaradt. A kis hajtások és az elszáradt virágok jelzik, hogy helyenként már megtörtént a fertőzés, tehát folytatni kell a védekezést a kórokozó ellen.

Agresszíven terjeszkedik a monília

Az alma és a körte is közvetlenül virágzás előtt áll. Az eddigi csapadék is elegendő volt a varasodás szaporító képleteinek a beéréséhez, de az aszkospóra szóródás még eddig igen csekély mértékű volt. Ennek ellenére a megelőző jellegű védekezéseket meg kell kezdeni mindkét növény esetében. A levélpirosító levéltetű tüneteit elsősorban házikertekben figyelhetjük meg, közepes mértékben, akárcsak a körtelevélbolha imágók megjelenését, melyek tojásrakása már el is kezdődött. Ha felmelegszik az idő, a lárvakelés is megkezdődik, tehát készüljünk a védekezésre.

A pitypang virágzása előcsalogatta a bundásbogarakat is, de a kártevő más virágzó gyümölcsfélét is előszeretettel látogat. A virágport keresi, de közben megrágja a virág többi részét is, a megrágott virágból pedig már nem lesz termés. Sok bogár esetén alkonyati méhkímélő védekezéssel vagy fehér-sárga vizestálas csalogatással gyéríthetjük a kártevőt.

Házas csiga kártétel hagymán

A kertben károkat okozó csigafajok közül mos a házas csigák a legaktívabbak. Jól jelzi ezt a megrágott növények sora, így a hagymafélék, a szívvirág, a harangvirág. A talaj tele van idős és fiatal csupaszcsigákkal, ők még a melegebb időre várnak. A korlátozott védekezési lehetőségek közül valamelyiket vegyük igénybe.

A dísznövények közül a babérmeggyen nem ritkaság a csonthéjas növényeket is károsító sztigminás levéllikasztó betegség, ami most erőteljesen fertőzi a lombozatot. Erős fertőzés akár kényszerű levélhullást is okozhat, illetve jól jelzi, hogy a kajszin, szilván, meggyen, cseresznyén is várhatóan korán fertőzni fog.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Integrált növényvédelem a házikertben – a gyakorlat

2019. július 11. 09:20

Milyen eszközökkel és hogyan valósítható meg az integrált növényvédelem a házikertben? Milyen gyakorlati példáival találkozhatunk nap, mint nap?

Komoly károkat okozhatnak az almásokban az aknázómolyok?

2018. szeptember 13. 04:00

I. Katalin kérdése: A képen látható tüneteket találtam almafám levelein, mi okozza ezt és mit tehetek ellene?

A Syngenta kalászos gombaölő szer portfóliója 2020-ban is maximális védelmet biztosít a levél és kalászbetegségekkel szemben

2020. március 14. 08:24

A sikeres és nyereséges kalászos gabonatermesztés magas szintű és szakszerűen kivitelezett termesztéstechnológiát igényel, ennek szerves részét képezi a gyomnövények, kártevők és kórokozók ellen kivitelezett okszerű növényvédelem.

Növényvédelmi célra használható anyagok, amiket a házikertben is bátran alkalmazhatunk - III. rész

2024. május 12. 05:40

Hogyan tudjuk a kertben növényvédelmi célra felhasználni a gyümölcscukrot és a répacukrot? Mire jó a hagymakivonat és a hagymaolaj?