Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: a betegségeknek kifejezetten kedvez a hideg idő

Agrofórum Online

Április első hetére visszatért a télies, hideg és szeles időjárás. A nappali hőmérséklet csak ritkán érte el a 10 C0-ot, éjszakánként pedig többször is fagyott. Eső csak kevés esett, pedig már márciusban is az sokévi átlag alatt hullott a csapadék. A fagyos éjszakák nem kedveznek a gyümölcstermő növényeknek, ugyanis többségük virágzik vagy virágzás előtt áll, néhány betegség számára pedig kifejezetten kedvező a hideg, kissé csapadékos idő.

Ezen betegségek közül külön ki kell emelni az őszibarack tafrinás levélfodrosodását és a szilva bábaszilvásodását. Mindkettő további fertőzésveszélyével tartósan számolni kell, mert késik a komolyabb felmelegedés, ez pedig a betegségek ismételt kiújulásával veszélyeztet. A fákon már apró levelek vannak, így szerves-kontakt és felszívódó készítményekkel védekezzenek, mert csak ezek gátolhatják a kórokozók terjedését. Különösen figyeljenek a levélfodrosodásra fogékony nektarin, és sárgahúsú fajtákra.

Másik nagy gond a virág-és hajtásfertőző monília agresszív terjedésveszélye. A virágzó és virágzás előtt álló csonthéjasok fogékonysága most a legnagyobb, a hidegebb idő kedvez a betegségnek, főként, ha időnként csapadék is hullik. A kajszi ugyan elvirágzott már, de fogékonysága ugyanúgy megmaradt. A kis hajtások és az elszáradt virágok jelzik, hogy helyenként már megtörtént a fertőzés, tehát folytatni kell a védekezést a kórokozó ellen.

Agresszíven terjeszkedik a monília

Az alma és a körte is közvetlenül virágzás előtt áll. Az eddigi csapadék is elegendő volt a varasodás szaporító képleteinek a beéréséhez, de az aszkospóra szóródás még eddig igen csekély mértékű volt. Ennek ellenére a megelőző jellegű védekezéseket meg kell kezdeni mindkét növény esetében. A levélpirosító levéltetű tüneteit elsősorban házikertekben figyelhetjük meg, közepes mértékben, akárcsak a körtelevélbolha imágók megjelenését, melyek tojásrakása már el is kezdődött. Ha felmelegszik az idő, a lárvakelés is megkezdődik, tehát készüljünk a védekezésre.

A pitypang virágzása előcsalogatta a bundásbogarakat is, de a kártevő más virágzó gyümölcsfélét is előszeretettel látogat. A virágport keresi, de közben megrágja a virág többi részét is, a megrágott virágból pedig már nem lesz termés. Sok bogár esetén alkonyati méhkímélő védekezéssel vagy fehér-sárga vizestálas csalogatással gyéríthetjük a kártevőt.

Házas csiga kártétel hagymán

A kertben károkat okozó csigafajok közül mos a házas csigák a legaktívabbak. Jól jelzi ezt a megrágott növények sora, így a hagymafélék, a szívvirág, a harangvirág. A talaj tele van idős és fiatal csupaszcsigákkal, ők még a melegebb időre várnak. A korlátozott védekezési lehetőségek közül valamelyiket vegyük igénybe.

A dísznövények közül a babérmeggyen nem ritkaság a csonthéjas növényeket is károsító sztigminás levéllikasztó betegség, ami most erőteljesen fertőzi a lombozatot. Erős fertőzés akár kényszerű levélhullást is okozhat, illetve jól jelzi, hogy a kajszin, szilván, meggyen, cseresznyén is várhatóan korán fertőzni fog.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

A borsó-aknázólégy

2019. január 19. 05:38

Az inváziós kártevők sorozatban ezúttal a borsó-aknázólégy földrajzi elterjedését, biológiáját, tápnövénykörét és az ellene való védekezés lehetőségeit mutatjuk be.

A nedvesebb időjárás ismét előcsalta a meztelencsigákat - Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 28. 06:10

A nedvesebb viszonyok kedveznek a meztelencsigák jelenlétének, így többek között a hullott gyümölcsből is jókorát lakmároznak. A kártevő gyérítése minden lehetséges eszközzel még most is hatásos.

Frisspiaci cseresznye termesztése „kompakt váza” koronán

2019. március 24. 06:18

Hazánkban egyre több termelő kacérkodik a cseresznyetermesztés gondolatával. Vonzó az érésidejéből adódó korai árbevétel, a viszonylagos magas eladási ár, valamint a régmúltra visszanyúló termesztési hagyomány.

Az amerikai lepkekabóca: Inváziós kártevők

2018. november 6. 05:36

Az amerikai lepkekabóca Magyarországon általánosan előforduló rovarfaj. A sorozatunk következő részében e kártevő biológiájával az ellen való védekezési módokkal ismerkedhetnek meg Olvasóink. A kémiai növényvédelemben részesített ültetvényekben más kártevők ellen használt inszekticidek célzott kezelés nélkül megakadályozzák a kártétel kialakulását, viszont a zöldfelületeken az amerikai lepkekabóca évről évre visszatérő gondot jelent.