15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: előkészíthető a talaj a hidegtűrő zöldségfélék vetéséhez

Agrofórum Online

Február végére, március első napjaira átmenetileg visszatért a késő téli időjárás.

A napsütéses időjárás ellenére a nappali maximum hőmérséklet általában 10 C0 alatt tartózkodott, éjszakánként pedig fagypont körüli értékeket mérhettünk. Csapadék alig esett, mint általában egész február folyamán, így a talaj 150 cm alatti rétegében nem gyarapodott a vízkészlet. Az erősödő napsütés és a szeles idő hatására a felső talajréteg megszikkadt, így az aktuális talajmunkák és a tápanyagutánpótlás jó minőségben elvégezhető. A február eleji tavaszias időjárás megszüntette a növények kényszernyugalmi állapotát, ezért több fás és lágyszárú növénynél megkezdődött a rügyfakadás. A jelenlegi, hideg idő lelassította ugyan ezt a folyamatot, de csak átmenetileg, ezért a folyamatban levő metszési és növényápolási munkákat fel kell gyorsítani. Eddig még téli fagykárt nem tapasztalni, mert még nem olyan mérvű a rügyfakadás, ami kárt tehetne a virágrügyekben.

A metszési munkák mellett már előkészíthető a talaj a hidegtűrő zöldségfélék vetéséhez, így a petrezselyem, a tavaszi duggatású fok-és vöröshagyma, a korai borsó, a sóska és a spenót számára. A vetés előtt vegyük figyelembe, ha az előző évben a területen talajlakó kártevők nyomait, rágását észleltük. Ebben az esetben fontos és elengedhetetlen feladat a talajfertőtlenítés elvégzése vetéssel, ültetéssel együtt vagy előtte. A felhasználandó talajfertőtlenítőt mindig a vetés mélységének megfelelő mélységre kell kijuttatni, máskülönben nem fogja kifejteni hatását. A később vetendő növények talaját a talajpárolgás csökkentése érdekében simítsuk el, zárjuk le. Még kiszórható a növények gyors fejlődéséhez elengedhetetlen tápanyag műtrágya, szerves komposzt formájában. Érett istállótrágyát tavasszal csak laza homoktalajokon juttassunk ki, másutt csak talajtakarásra használjuk ebben az időszakban.

A tél folyamán összegyűlt tavalyi lombot, leveleket tegyük a komposztálóba, tömörítsük le, ha szükséges nedvesítsük át. A komposztálódási folyamat felgyorsítása érdekében szórjunk rá mikrobiológiai készítményeket vagy pedig nitrogén tápanyagot. A leggyorsabb hatást a folyékony nitrogén kiszórásával érhetjük el, mert nélkülönözhetetlen a mikroorganizmusok felszaporodásához.

A facsemeték tavaszi kiültetése fagymentes napokon már elvégezhető. Ültetés előtt a csemeték gyökerét egy éjszakára érdemes vízben beáztatni, hogy szívja fel a nedvességet. A sérült gyökereket vágjuk le, mártsuk gyökereztető porba. Az ültetőgödör legalább 2x nagyobb legyen a gyökerek kerületénél, hogy a fellazított talajt minél hamarabb átszőhesse a facsemete. A fácskát csak akkora mélységre ültessük, ahogy a faiskolában volt. Ajánlott a gödör aljára érett szervestrágyát vagy komposztot rakni, de el kell keverni a talajjal, közvetlenül nem érintkezhet a gyökérzettel. A facsemetét rögzítsük kidőlés ellen karóval, de úgy kössük hozzá, hogy sérülés ne keletkezzen a fa törzsén. A talajlakó kártevők ellen fertőtlenítsük az ültetőgödör talaját, majd alaposan iszapoljuk be a facsemete gyökerét. A kezdeti időszakban a fácskákat rendszeresen öntözni kell, addig amíg a gyökérzet át nem szőtte az ültetőgödröt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Beérett, lábon álló kukoricák kártevői

2018. január 23. 20:32

A kukorica kiterjedt kártevő közösségéből a talán legkevésbé ismert, jelentőségüket tekintve háttérbe sorolt kártevő csoportot képviselik az ún. időskori, szeneszcens kártevők.

Árvakelések, tarlók kezelésének növényvédelmi összefüggései

2023. augusztus 22. 05:40

Árvakelések a tarlókon mindig is voltak és lesznek is, akármilyen precíz betakarítógépekkel is végezzük el a termény betakarítását. De miért is problémás az árvakelések jelenléte? Miért baj az, ha nyáron „zöld a határ”?

Kertbarátok figyelem: lemosó permetezés a kertben

2024. február 23. 08:40

A Kárpát-medencében aszályos, forró nyarakat, enyhe teleket és fagyos tavaszokat jósolnak a meteorológusok az elkövetkező évekre. Ami a telet és a tavaszt illeti, a tavalyi év is ilyen volt. Eljött a lemosó permetezés ideje is. Tanácsok Zsigó György növényorvos tollából.

A duzzadó vagy fakadó rügyekben fagykárokkal lehet számolni

2018. március 18. 23:35

Az őszi kalászos gabonák és a káposztarepce már szinte mindenütt megkapta az első fejtrágyát, ez meg is látszott a határ képén, hiszen a vetések üdítően zöldellenek. Most ezt a kedvező képet zavarta meg a visszatérő télies idő.