Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: erősödött a moníliás gyümölcsfertőzés

Agrofórum Online

Az elmúlt időszak változékonyabb időjárása kissé emelte a talajok nedvességtartalmát, valamint a levegő relatív páratartalmát. Mindez a kártevők és betegségek támadásának az erősödését is elősegítette. Mind több gyümölcsféle és a szőlő érése is felgyorsult, így már csak későn érő fajták esetében van hatékony védekezési lehetőség, másutt csak néhány napos élelmezés egészségügyi várakozási idejű készítmények használatára van lehetőség.

Néhány őszi érésű alma és körte betakarítása megkezdődött. Ezeknél a fajtáknál, de a későiekben is erősödött a moníliás gyümölcsfertőzés, elsősorban a molykártevők intenzív károsítása miatt, valamint a nagy tömegben támadó darazsak és hangyák okozta sebek miatt. A megtámadott gyümölcsök lehullanak vagy már a fán megfertőzi a gyümölcsmonília. A jelenlegi magasabb relatív páratartalom mellett rövid időn belül kialakulnak a kórokozóra jellemző penészpárnák a termés felületén. Az almamoly és a keleti gyümölcsmoly kis megtorpanás után ismét intenzíven rajzik. Az alma mellett az utóbbi kártevő ugyanilyen mértékben fertőzi az őszibarackot, valamint a birset is, az almamoly pedig a dió termését.

Erős a szilva gyümölcshullása, az érőfélben levő gyümölcs az esőktől felrepedt, a monília erősen fertőzi, a sebzett gyümölcs a fán vagy alatta erjedésnek indult. Az erjedt gyümölcsön nagy tömegben repked a muslica. A szilván és a többi csonthéjason erősödik a sztigminás-és blumeriellás levélbetegség, de a kevésbé kezelt fákon megfigyelhető a szilvalevelek vörösfoltossága is. Ismét rajzik a barackmoly, mely az őszibarack termését és a hajtásvégeket egyaránt károsítja.

Lisztharmat kezdeti tünete

A csapadék hatására ismét erősödött a nyugati dióburok-fúrólégy rajzás, a korábban fertőződött termésen már látszódik a kártevő okozta burokfeketedés, de egyértelműen csak a burok megbontásával győződhetünk meg a fertőzésről. A késői fajták esetében még van lehetőség a védekezésre, mert a korábbi évek tapasztalatai alapján a légyrajzás október elejéig is eltart.

A korai szőlőfajták szürete mellett a hónaljhajtásokon egyre több a peronoszpóra jelenlétére utaló olajfolt, míg az idősebb leveleken mozaikos fertőzés alakult ki. A vékony bogyóhéjú fajták fürtjein veszélyeztet a szürkerothadás, különösen a nagymérvű darázskártétel miatt. Védekezni már csak a késői érésű ültetvényekben van lehetőség. A lisztharmat az érzékeny fajtákban főként a lombon terjed, itt az áttelelő szaporítóképletek lassú felszaporodása figyelhető meg. Ennek a folyatnak kedvez a párásabb mikroklíma, míg a csapadék kevésbé. Érzékeny Néró fajtán erősödött a foltosszárnyú muslica direkt kártétele

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Növénytudományi kutatások technológiáját fejlesztették a keszthelyi Georgikonon

2022. szeptember 16. 10:34

Csúcstechnológiai elemeket magában foglaló, kutatási és mezőgazdasági célokat is szolgáló technológiafejlesztést hajtottak végre több mint 900 millió forintos beruházással a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campusán Keszthelyen - tájékoztat az intézmény.

Virágtripszektől a ventúriás varasodásig - Beszámoló a Növényvédelmi Tudományos Napokról

2018. március 8. 20:08

Megismerhettük a Monilinia fructigena elleni komplex környezetkímélő védekezési stratégiát és a ventúriás varasodás áttelelő konídiumai elleni védekezést szolgáló kórokozó modul alapelemeit.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: védekezzünk a lisztharmat fertőzése ellen

2023. június 8. 11:10

Június első napjaiban alapvetően csendes nyáreleji időjárás uralkodott hazánkban.

A nyugati dióburok-fúróléggyel kapcsolatos 2019. évi tapasztalatok

2019. október 23. 04:38

A 2019-es évben a késő tavaszi fagyok, az elhúzódó hűvös időjárás és a nyár végi/ősz eleji relatív vízhiány mellett a diósgazdáknak és házikert tulajdonosoknak egy másik problémával is meg kellett küzdenie, mégpedig a dió egy hazánkban néhány éve felbukkant károsítójával, a nyugati dióburok-fúróléggyel.