Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: erősödött a moníliás gyümölcsfertőzés

Agrofórum Online

Az elmúlt időszak változékonyabb időjárása kissé emelte a talajok nedvességtartalmát, valamint a levegő relatív páratartalmát. Mindez a kártevők és betegségek támadásának az erősödését is elősegítette. Mind több gyümölcsféle és a szőlő érése is felgyorsult, így már csak későn érő fajták esetében van hatékony védekezési lehetőség, másutt csak néhány napos élelmezés egészségügyi várakozási idejű készítmények használatára van lehetőség.

Néhány őszi érésű alma és körte betakarítása megkezdődött. Ezeknél a fajtáknál, de a későiekben is erősödött a moníliás gyümölcsfertőzés, elsősorban a molykártevők intenzív károsítása miatt, valamint a nagy tömegben támadó darazsak és hangyák okozta sebek miatt. A megtámadott gyümölcsök lehullanak vagy már a fán megfertőzi a gyümölcsmonília. A jelenlegi magasabb relatív páratartalom mellett rövid időn belül kialakulnak a kórokozóra jellemző penészpárnák a termés felületén. Az almamoly és a keleti gyümölcsmoly kis megtorpanás után ismét intenzíven rajzik. Az alma mellett az utóbbi kártevő ugyanilyen mértékben fertőzi az őszibarackot, valamint a birset is, az almamoly pedig a dió termését.

Erős a szilva gyümölcshullása, az érőfélben levő gyümölcs az esőktől felrepedt, a monília erősen fertőzi, a sebzett gyümölcs a fán vagy alatta erjedésnek indult. Az erjedt gyümölcsön nagy tömegben repked a muslica. A szilván és a többi csonthéjason erősödik a sztigminás-és blumeriellás levélbetegség, de a kevésbé kezelt fákon megfigyelhető a szilvalevelek vörösfoltossága is. Ismét rajzik a barackmoly, mely az őszibarack termését és a hajtásvégeket egyaránt károsítja.

Lisztharmat kezdeti tünete

A csapadék hatására ismét erősödött a nyugati dióburok-fúrólégy rajzás, a korábban fertőződött termésen már látszódik a kártevő okozta burokfeketedés, de egyértelműen csak a burok megbontásával győződhetünk meg a fertőzésről. A késői fajták esetében még van lehetőség a védekezésre, mert a korábbi évek tapasztalatai alapján a légyrajzás október elejéig is eltart.

A korai szőlőfajták szürete mellett a hónaljhajtásokon egyre több a peronoszpóra jelenlétére utaló olajfolt, míg az idősebb leveleken mozaikos fertőzés alakult ki. A vékony bogyóhéjú fajták fürtjein veszélyeztet a szürkerothadás, különösen a nagymérvű darázskártétel miatt. Védekezni már csak a késői érésű ültetvényekben van lehetőség. A lisztharmat az érzékeny fajtákban főként a lombon terjed, itt az áttelelő szaporítóképletek lassú felszaporodása figyelhető meg. Ennek a folyatnak kedvez a párásabb mikroklíma, míg a csapadék kevésbé. Érzékeny Néró fajtán erősödött a foltosszárnyú muslica direkt kártétele

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Puszpángmoly: mit fogott a csapda október második hetében?

2023. október 19. 06:10

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő selyemfényű puszpángmoly csapdahálózatának fogási adatait láthatják. A munkához az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének Csalomon típusú csapdáit használják.

Időszerű növényvédelmi teendők közterületeken márciusban

2024. március 1. 07:40

A virágzó aranyfa, a pünkösdirózsa friss levelei és a kipattant rózsa a tavasz megérkezését jelzik. Az elmúlt évek igazolják a meteorológusok előrejelzéseit, miszerint a Kárpát-medencében aszályos, forró nyarakra, enyhe telekre és fagyos tavaszokra számíthatunk a következő években.

Kertbarátok figyelem: fagyos éjszakákra számíthatunk!

2024. március 13. 06:40

Fagyos időszakra számíthatunk a közeljövőben. Mik a fagykár-megelőzés lehetőségei? Miért hullik a szilva? És mit tehetünk a gyepben megjelenő kétszikű gyomok ellen? Zsigó György növényorvos tanácsait olvashatják kiskerti növényvédelem terén.

Mitől lett foltos a körtefa levele?

2019. szeptember 27. 04:37

Cs. Pál kérdése: Körtefám levelei már intenzíven hullásnak indultak. A leveleken narancssárga nagyobb méretű, és kisebb fehér közepű foltokat is találtam. Mi okozza ezt?