3℃ -1℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: készüljünk a monília elleni védekezésre a csonthéjasoknál!

Agrofórum Online

A februári kellemes napok után március közepén ismét hűvösebb napokat ígér a meteorológia. A maximum hőmérséklet csak időnként és átmenetileg haladja meg a 10 Celsius-fokot, éjszakánként jellemzően fagypont körüli értékeket mérhetünk.

Az igen száraz február után március első harmadáig szintén alig esett csapadék, így a talajok legfelső rétege csontszáraz. 150 centiméterig van ugyan nedvesség a talajban, de ha nem töltődik tovább, akkor ismét száraz tavasz elé nézhetünk. A talajmunkák a belvizes foltok kivételével mindenütt végezhetők, célszerű a talajokat a vetési-ültetési munkálatokig lezárva tartani, hogy minimálisra csökkentsük a vízpárolgást.

Kajszi korai piros bimbós állapotban

A viszonylag hideg napok lehetőséget adnak a még el nem végzett faápolási-metszési munkák befejezésére, a fák nem várnak, már az őszibarack is fakadás előtt áll, rügyei gyapjasan duzzadva várják a melegebb napokat. Még van lehetőség a virágzás kezdete előtt réztartalmú gombaölő készítménnyel megtenni az óvintézkedéseket a tafrinás levélfodrosodás fertőzés elhárítására. A kórokozó már a rügyben levő levélkezdeményeket képes megfertőzni, amennyiben a csapadék bemossa a szaporítóképleteket a rügypikkelyek közé. Az így megfertőzött levélkék már betegen bújnak elő, de csapadékos tavaszon a betegség később is, a meleg napok tartós beköszöntéig képes a növényt megbetegíteni. Virágzáskor már más, nem réztartalmú készítményre kell alapozni a levélfodrosodás elleni védekezési stratégiát.

Ribiszke hajtászsugorító levéltetű kártétele

A korán fakadó ribiszke levelein már most kezdi szívogatását a levélpirosító ribiszke levéltetű. A fakadó levélkéken szívogató levéltetű az első levelek torzulását, piros elszíneződését okozza. A torz növekedésű levelek fonákán megfigyelhetjük a kártevőt. Ugyancsak közeli veszély az almafa levélpirosító levéltetű megjelenése, kártétele a levelek egészen fiatal, úgynevezett „egérfüles” állapotára tehető, tehát a lemosó permetezés utáni időszakban kell megakadályozni a levéltetű szívogatását. A károsított levelek szintén élénkpirosra színeződnek és torzulnak, a levélfonákon megtalálhatók a tüneteket okozó „tettesek”.

Alma levélpirosító levéltetű tünete

A csonthéjas termésű gyümölcsfák első komoly problémájára is most készüljünk fel, mert a mandula már a síkvidéki tájakon is kibontotta szirmait, de a korai kajszifajták szintén virágzás közeli állapotban vannak! A virág- és hajtásfertőző monília ellen rézzel érdemes kezdeni a védekezési programot, rózsaszín bimbós állapottól pedig más, engedélyezett szerekkel folytassuk a kezeléseket, egészen a sziromhullás utáni időszakig. A kórokozó igen agresszíven fertőzi a csonthéjas termésű gyümölcsfákat, ezért csak többszöri kezelés adhat elfogadható eredményt az ellene való védelemben. A virágzás utáni időszak hirtelen hajtásszáradását is ez a betegség okozza, de a fertőzés már jóval korábban, virágzás idején következik be. Akkor már tehetetlenek vagyunk, most kell megelőzni a bajt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A kukorica szenved az aszálytól

2021. augusztus 10. 14:56

Augusztus első dekádjában folytatódott az igazi, hamisítatlan nyári időjárás. A nappali maximum hőmérsékletek általában 30 Celsius fok körül vagy fölötte állandósultak, éjszakára pedig 20 fokra süllyedt a hőmérséklet. Országos kiterjedésű eső nem hullott, de szeszélyes eloszlásban néhány milliméter több helyen leesett. A talajok víztartalma továbbra is aggasztóan alacsony, a kukorica és más kapás kultúrák szenvednek az aszálytól.

Szenved a hőségtől a gabona, tetves a napraforgó

2021. június 22. 10:04

Az elmúlt héten folytatódott a nyári, hőségnapokkal társult időjárás. A nappali maximumok több napon is elérték, sőt túlszárnyalták a 30 Celsius fokot, éjszakánként pedig általában 15 fokra süllyed a hőmérséklet. Eső nem volt, éjszaka pedig alig alakult ki harmat. A hőségnapok felgyorsították a kalászos gabonák érését, helyenként már belevágtak az őszi árpába. Teljes erővel folyik a rétek, legelők kaszálása, a minőségre nem lehet panasz.

Ne halogassuk a metszést, a lemosó permetezést!

2021. február 24. 11:48

A február első felére jellemző télies időjárás után az utolsó dekádban fokozatos hőmérséklet emelkedés kezdődött. A nappali hőmérsékleti maximumok általában 10-15 Celsiust is elérik, éjszakánként viszont még közel a hőmérő higanyszála a 0 fokhoz. Tennivaló bőven akad a gyümölcsösökben és a szőlő ültetvényekben.

Rajzik a selyemfényű puszpángmoly

2021. június 23. 11:10

Az elmúlt hét időjárását túlnyomó részt a kánikulai nyár jellemezte. Csapadék egy-két góctól eltekintve nem hullott. A nappali maximum hőmérsékletek általában 30 Celsius fok felett alakultak, de gyakran 32-34 fok körül tartózkodott a hőmérő higanyszála. Éjszaka a hőmérséklet 20 fokig süllyedt csupán. A magas hőmérséklet miatt most alig van harmatképződés és már jelentkeztek az aszálytünetek. A jelenlegi időjárás elsősorban a kártevő rovarok terjedésének kedveznek. A tápanyagfelvétel gátlása miatt egyre-másra jelentkeznek a mikroelem hiány tünetei, szántóföldi és kertészeti kultúrákban egyaránt.