22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta
Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: készüljünk a monília elleni védekezésre a csonthéjasoknál!

Agrofórum Online

A februári kellemes napok után március közepén ismét hűvösebb napokat ígér a meteorológia. A maximum hőmérséklet csak időnként és átmenetileg haladja meg a 10 Celsius-fokot, éjszakánként jellemzően fagypont körüli értékeket mérhetünk.

Az igen száraz február után március első harmadáig szintén alig esett csapadék, így a talajok legfelső rétege csontszáraz. 150 centiméterig van ugyan nedvesség a talajban, de ha nem töltődik tovább, akkor ismét száraz tavasz elé nézhetünk. A talajmunkák a belvizes foltok kivételével mindenütt végezhetők, célszerű a talajokat a vetési-ültetési munkálatokig lezárva tartani, hogy minimálisra csökkentsük a vízpárolgást.

Kajszi korai piros bimbós állapotban

A viszonylag hideg napok lehetőséget adnak a még el nem végzett faápolási-metszési munkák befejezésére, a fák nem várnak, már az őszibarack is fakadás előtt áll, rügyei gyapjasan duzzadva várják a melegebb napokat. Még van lehetőség a virágzás kezdete előtt réztartalmú gombaölő készítménnyel megtenni az óvintézkedéseket a tafrinás levélfodrosodás fertőzés elhárítására. A kórokozó már a rügyben levő levélkezdeményeket képes megfertőzni, amennyiben a csapadék bemossa a szaporítóképleteket a rügypikkelyek közé. Az így megfertőzött levélkék már betegen bújnak elő, de csapadékos tavaszon a betegség később is, a meleg napok tartós beköszöntéig képes a növényt megbetegíteni. Virágzáskor már más, nem réztartalmú készítményre kell alapozni a levélfodrosodás elleni védekezési stratégiát.

Ribiszke hajtászsugorító levéltetű kártétele

A korán fakadó ribiszke levelein már most kezdi szívogatását a levélpirosító ribiszke levéltetű. A fakadó levélkéken szívogató levéltetű az első levelek torzulását, piros elszíneződését okozza. A torz növekedésű levelek fonákán megfigyelhetjük a kártevőt. Ugyancsak közeli veszély az almafa levélpirosító levéltetű megjelenése, kártétele a levelek egészen fiatal, úgynevezett „egérfüles” állapotára tehető, tehát a lemosó permetezés utáni időszakban kell megakadályozni a levéltetű szívogatását. A károsított levelek szintén élénkpirosra színeződnek és torzulnak, a levélfonákon megtalálhatók a tüneteket okozó „tettesek”.

Alma levélpirosító levéltetű tünete

A csonthéjas termésű gyümölcsfák első komoly problémájára is most készüljünk fel, mert a mandula már a síkvidéki tájakon is kibontotta szirmait, de a korai kajszifajták szintén virágzás közeli állapotban vannak! A virág- és hajtásfertőző monília ellen rézzel érdemes kezdeni a védekezési programot, rózsaszín bimbós állapottól pedig más, engedélyezett szerekkel folytassuk a kezeléseket, egészen a sziromhullás utáni időszakig. A kórokozó igen agresszíven fertőzi a csonthéjas termésű gyümölcsfákat, ezért csak többszöri kezelés adhat elfogadható eredményt az ellene való védelemben. A virágzás utáni időszak hirtelen hajtásszáradását is ez a betegség okozza, de a fertőzés már jóval korábban, virágzás idején következik be. Akkor már tehetetlenek vagyunk, most kell megelőzni a bajt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Növényvédelmi előrejelzés: megjelenhet a fuzáriumos csőpenész

2018. augusztus 27. 06:08

Augusztus utolsó dekádjában továbbra is a nyári hőség jellemezte az időjárást. A fojtogató meleget csak időnként és szórványosan szakította meg egy-egy zápor, zivatar. A több hete tartó hőségben szinte minden szántóföldi és kertészeti növény a megszokottnál jóval korábban érik. A szántóföldi és a kertészeti kultúrákon országosan jelentkezik a magas UV- sugárzás miatti levél- és terméségés. Ezzel a jelenséggel sajnos nem tudnak mit kezdeni a gazdák.

Rajzik az almamoly

2021. június 9. 12:16

Június első dekádjára megérkezett a nyáriasan meleg időjárás. A nappali maximumok rendszeresen 25-30 Celsius fok körül alakulnak, és éjszaka sem csökken a hőmérséklet 14-16 fok alá. A frontmentes időszak miatt csak helyenként alakulnak ki záporok-zivatarok. Reggelente igen erős a harmatképződés. A jelenlegi időjárás egyaránt kedvez a kártevőknek és a kórokozóknak. A májusi bőséges csapadék után intenzív a növények hajtásnövekedése, különösen ott, ahol a késői fagyok miatt gyenge lesz a termés.

A repcében nagy foltokban eltűnt a vetés – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. október 18. 18:10

Október közepére gyökeres változás állt be az időjárásban. Az eddig tartó, szokásosnál melegebb időjárást hirtelen hőmérsékletcsökkenés mellett hűvös idő váltotta fel, kevés esővel, és a derült éjszakákon a fagyzugos helyeken nulla fok alatti hőmérséklettel.

Kalászfuzáriózisra kell számítani

2021. május 25. 10:03

Az elmúlt hét időjárását országszerte a hűvös, változékony időjárás jellemezte. Szinte mindenhol esett kisebb-nagyobb mennyiségű eső, helyenként zivatar formájában. Közép Magyarországon és Kelet-Dunántúlon a heti mennyiség elérte a 80 millimétert.