4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: rajzik a szilvamoly és az almalevél aknázómoly

Agrofórum Online

A húsvéti ünnepekre az időjárás ismét kellemetlen arcát mutatta.

Az addig is változékony, átlagosnál hűvösebb időszak egy markáns hidegfront hatására ismét hidegre és csapadékosra változott. A nappali maximum hőmérséklet még napos órákban sem haladta meg a10 C0-ot, éjszakánként pedig fagypont körülire csökkent a levegő hőmérséklete. Derült éjszakákon és fagyzugos helyeken fagyott is, ami több virágzó gyümölcsfélében fagykárokat idézett elő. Már a korábbi lehűlések okozta virág elfagyások kajsziban és őszibarackban, ez a hidegfront a szilvát, a körtét, az almát és a cseresznyét, meggyet érintette. A hideg időjárás ellenére szinte minden növénykultúrában akad növényvédelmi teendő.

Az almástermésű gyümölcsfélékben a kedvezőbb nedvességi viszonyok hatására a varasodás aszkospóra szóródása folyamatosan tart, bár intenzitása a hűvös idő miatt kissé lelassult, így a fertőzés is. Ugyanakkor erőteljes az almafa lisztharmat primer fertőzés, mely most még a fertőzött vesszővégek levélkéit érinti, de a várható felmelegedés hatására más, most még egészséges hajtásokat is érinthet. Az első nyíló virágoktól kezdődően fokozódik az almástermésű növények baktériumos tűzelhalásának a veszélye, különösen, ha felmelegszik az idő. Amennyiben több napon keresztül 15,6 C0-ot vagy afeletti hőmérsékletet mérünk, valamint csapadék is hullik, bekövetkezhet a fertőzés a virágzó ültetvényekben. A körtelevélbolhák továbbra is intenzíven rakják tojásaikat, néhol már L1-L2-es fejlettségű lárvákat is láthatunk. A bolhák mellett a fiatal leveleken tapasztalható pirosas elszíneződés és torzulás a körte gubacsatkák jelenlétére utal. Rajzik az almalevél aknázómoly, ezért a kihelyezett feromon csapdák alapján tervezzük meg az optimális védekezés idejét, valamint figyeljünk az almafa levélpirosító levéltetű fertőzésre.

Baktériumos tűzelhalás birsen

Csonthéjas gyümölcsfáinkon továbbra is veszélyeztet a moníliás virág-és hajtáselhalás, valamint őszibarackon a tafrinás levélfodrosodás, ugyanis az időjárás továbbra is kedvező a kórokozók számára. A kórokozók veszélye mellett már a hónap első dekádja óta rajzik a keleti gyümölcsmoly, a poloskaszagú szilvadarázs, most megkezdte repülését a szilvamoly és a tarka szőlőmoly is, tehát ügyeljünk a rajzás intenzitásának az alakulására, hogy megfelelően időzíthessük az első védekezéseket.

Írisz levéldarázs kárképe

Díszkertekben a már hetek óta károsító selyemfényű puszpángmoly hernyók mellett az írisz bokrokon megfigyelhető az írisz levéldarázs imágója, így a tojásrakás is megkezdődött. Az első darázs álhernyó károsítások hamarosan várhatók.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei

2019. november 13. 13:47

A drótféreg és cserebogár pajor fertőzöttséggel a jelenlegi helyzetben hosszabb távon, így 2020- évben is fokozottan számolni kell, ezért minden eszközt fel kell használni az imágó- és lárvakártételek csökkentése érdekében.

Eljött az idő a vírusvektor rovarok elleni védekezésre

2021. október 18. 05:36

Az őszi vetésű kalászos gabonákra a tél előtti időszakban is leselkednek különböző növényvédelmi jellegű veszélyek. Javarészt a még álló kezeletlen gabona árvakeléseknek köszönhetően a vírusvektor rovarok és egyes kórokozók folyamatos veszélyt jelentenek a nemrég kikelt árpa, majd pedig a búza állományokra. Kellő odafigyelés és ha szükséges, védelem nélkül ezek a kalászosok súlyos mértékben elfertőződhetnek gabona vírusokkal és gombás eredetű betegségekkel is. Ezek közül a vírusos megbetegedések vektorai, a levéltetvek és kabócák elleni védekezés ideje jött el.

Időszerű a fuzáriózis elleni védekezés

2023. május 25. 05:36

Az őszi búzát megfertőző kórokozók által előidézett növénybetegségek közül a gazdálkodók számára az egyik legnehezebben leküzdhető akadályt a kalászfuzáriózis jelenti.

Inváziós kártevők: a burgonyabogár

2019. január 25. 04:36

Az inváziós kártevők című sorozatunkban ez alkalommal a burgonyabogár (Leptinotarsa decemlineata) rendszertani helyét, morfológiáját, földrajzi elterjedését, tápnövényeit és az ellene való védekezés lehetőségeit mutatjuk be.