15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Növényvédelmi előrejelzés

Már biztos a terméskiesés a csapadékhiány miatt

Agrofórum Online

A 100 millimétert sem elérő 4 havi csapadék és a téli csapadékhiány miatt már biztosra vehető a tetemes terméskiesés, szántóföldön és kertészetekben egyaránt. Május elején talán kicsit több jut az égi áldásból.

Az év első négy hónapjának csapadék adatait szemlélve szomorúan állapítható meg, hogy masszív aszállyal kell megküzdeni a növényeknek és a gazdálkodóknak. Ebben nincs különbség kis- és nagyüzem között.

Viszonylag gyorsan lezajlott az almafélék virágzása. Voltak szélmentes, napsütéses időszakok, így a terméskötődés jónak tűnik, persze még hátra van a tisztulási szakasz. Növénykórtani szempontból jelentősnek tűnik a primer lisztharmat fertőzés, mely kihatással lesz a másodlagos fertőzésre is.

A betegség terjedéséhez adottak a feltételek, ezért gondoskodni kell a terjedés megakadályozásáról, ha lehetséges a fertőzött vesszővégeket még most sem késő eltávolítani, valamint felszívódó készítményekkel védjük meg az egészséges hajtásokat a fertőzéstől. Az almafa és a körte varasodás fertőzés megindulásának a feltételei csak egy csapadékosabb periódus esetén állnak fen a feltételei.

Jelenleg még gyenge a levélaknázó molyok rajzása, viszont az almamoly repülése a feromon csapdákba jelentősen erősödött az egy héttel ezelőtti állapothoz képest. Figyeljük a kártevők rajzásának dinamikáját, az optimális védekezési időpont meghatározása érdekében. A korai kitavaszodás miatt igen aktívak a körte levélbolhák. Már most is akad olyan termelő, aki nem képes megbirkózni a kártevő leküzdésével, pedig az év java még hátra van. A kártevő ellen engedélyezett készítmények szűkülő választéka mellett feltétlenül kombinációkat válasszunk, illetve váltogassuk a készítményeket a biológiai hatékonyság fenntartása érdekében.

A cseresznye és a meggy terméskötődése szintén most zajlik. A virágzás időszakát elkerülte az eső, így jelenleg kevés a moníliás tünet, de azért még a preventív védekezések ellenére is találni. Más kórokozó még nem jelent meg a fákon.

A lombosfa fehérmoly rajzása miatt figyelni kell a kártevő repülését a feromon csapdákba. Tavaly a Velencei tó körzetében sok problémát okozott a meggy magfúró ormányos (képünkön) fellépése. A kártevő ebben az időszakban rakja tojásait a kis terméskezdeménybe, ott fejlődve elfogyasztja a magot. A kukac szüret idején hagyja el a gyümölcsöt, ezzel megakadályozva az értékesítést. Az ilyen termés csak cefrének használható fel. Kopogtatással győződhetünk meg a kártevő jelenlétéről a fán. Védekezni csak tojásrakás megkezdése előtt érdemes.

A szilvamoly rajzása tovább erősödött. A már károsító poloskaszagú darazsak mellett ez ellen is megkezdhető a védekezés.

A keleti gyümölcsmoly már hetek óta igen erősen rajzik, már vannak kellő fejlettségű hajtások és gyümölcskezdemények az eredményes tojásrakáshoz, bármely veszélyeztetett növényt is nézzük. Az egyes nemzedékek rajzását szinte lehetetlen elkülöníteni, ezért folyamatos védekezésre kell felkészülni.

A diófákon már megjelentek a szemölcsös-és nemezes gubacsatka első tünetei. Atkaölő készítményekkel most érdemes megelőzni a további terjedést. A kórokozóktól most még mentes leveleket szintén most védjük meg a betegségek megjelenésétől, mert már vannak terméskezdemények is a fákon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Viszlát málna, hello kivi?

2018. július 16. 11:47

A közelmúltban látott napvilágot a hír, miszerint a klimatikus változások hatására több bogyósgyümölcs termesztése is ellehetetlenül hazánkban. Talán ez volt az első eset, amikor a hazai fogyasztók szembesültek azzal, hogy a sokat emlegetett időjárási változások következménye már nem csak a távoli jövőben határozza meg a mindennapjainkat, hanem itt és most.

Levéltetvek a meggy- és cseresznyefán

2018. május 3. 08:05

G. István kérdése: Hogyan védekezzek a gyümölcsfákon, első sorban a meggyen és a cseresznyén megjelenő levéltetvek ellen?

Mikor és hogyan érdemes szüretelni a téli almát?

2020. szeptember 14. 10:52

Hogyan állapítható meg, hogy alkalmas a szedésre a téli alma?

A monília elleni védekezés virágzáskor

2020. március 31. 08:17

Csonthéjas gyümölcseink esetén kiemelt figyelmet kell fordítani a virágzáskor fertőző kórokozók, köztük a legveszélyesebb: monília elleni védekezésre. Ráadásul most az időjárás is hajlamosít a járvány kialakulására, hiszen a melegebb napokat hűvösebb, csapadékosabb, párás napok váltogatják, ami nagyon kedvező a monília számára.