23℃ 12℃
május 29. Magdolna, Magda, Ervin, Léna
Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: károsít a repcedarázs, időszerűvé vált a gyomirtás

Agrofórum Online

Szeptember közepén az időjárás koraőszi arcát mutatja. Elmúltak a hőségnapok, a nappali maximumok már csak 20-25 C0 körül alakulnak, éjszakánként már időnként csípős a hőmérséklet. A nagy eltérés miatt erős a harmatképződés. Szeszélyes eloszlásban több-kevesebb eső rendszeresen előfordult az utóbbi napokban.

 A talajok kedvező nedvességi állapota elősegíti az elvetett őszi káposztarepce gyors és kiegyenlített kelését, valamint a tarlókon az elszóródott magvak csírázását és fejlődését. A kártevők betelepedése folyamatos a kikelt repcébe az árvakelésekből. Az előző heti szórványos repcedarázs áttelepülés folyamatossá vált, a kihelyezett ragacsos fogólapokon a hetente csapdázott darazsak létszáma meghaladja a 35-45 darabot. Ennek megfelelően a peterakás is megkezdődött a növények lombozatára. Helyenként néhány bagolylepke faj hernyói is jelen vannak a vetéseken. Várhatóan rövid időn belül a levéltetvek berepülése is megkezdődik, a mérsékelten meleg időjárás kedvező a szaporodáshoz. A repce kelésével párhuzamosan megkezdődött a gyomnövények csírázása is, ezért napokon belül időszerűvé válik a gyomirtás is. Legfejlettebb állapotban jelenleg a kalászos gabona árvakelés gyomosít a repce vetésekben.

Kukoricamoly kártétele

A hónap utolsó napjaiban megkezdődik az őszi kalászosok vetése is. Jelenleg a talajelőkészítési munkálatok folynak, melynek során fontos a területek talajlakó kártevő fertőzöttségének a felmérése. Az idei aszályos nyár nem kedvezett ugyan a drótférgek, pajorok felszaporodásának, de több év átlagában magasabb a fertőzöttség minden talajlakó kártevőből. A veszélyességi küszöbérték kalászos kultúrákban négyzetméterenként 2 darab lárva.

A kukorica területek betakarítása még tart, a kukoricamoly második nemzedékének rajzása befejeződött. A csőfertőzöttség táblánként változóan alakul, a jellemző érték 5-20 %. A fuzáriumos csőfertőzöttség nagyságát döntően befolyásolja a rovarrágás mértéke, ennek megfelelően a beteg csövek aránya 1-15 % körül mozog.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Most kell a kalászfuzáriózis fertőzést megelőzni a gabonákban

2018. május 1. 16:10

Az átlagosnál melegebb és száraz időjárás hatására a növénytermesztési munkák az elmúlt időszakban igen jól haladtak. Az idő kedvezett a növények fejlődése számára, szinte egy időben kel a napraforgó és a kukorica.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: rovarkártevők az őszi káposztarepcében - 7. rész

2022. január 4. 04:36

A repcét kifejezetten „kedvelik” a kártevők, így én magam is sokféle kártétellel találkoztam. A lentiekben ezek a tapasztalatok olvashatók, ahogyan azt én láttam.

Picasso - Olajos növényekre fejlesztve!

2023. május 27. 05:32

A napraforgó és a repce évről évre a termesztett kétszikű kultúrnövények döntő hányadát adják mind a vetésforgóban betöltött szerepük, mind a jövedelmezőségük miatt. Annak ellenére, hogy a kétszikűek rendjének eltérő osztályába tartoznak, a gombaölő szeres védelmük mégis nagyon sok közös elemet hordoz.

Mikrobiológiával a talajgombák ellen

2023. május 17. 08:34

A gondosan dédelgetett növényeinket számos környezeti veszély fenyegeti. A talajainkban felszaporodott kórokozók egyre nagyobb gondot jelentenek a növénytermesztésben, mert az állományok gyors leromlásához, akár a teljes pusztulásukhoz is vezethetnek.