Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: tovább fog terjedni a szklerotínia

Agrofórum Online

Az elmúlt héten folytatódott a nyárias, kissé változékony időjárás. Több alkalommal hullott eső, szeszélyes eloszlásban és mennyiségben. Több helyen extrém mennyiségű jég is esett, jelentős károkat okozva.

A nappali és éjszakai hőmérséklet kissé egyaránt visszaesett, ez utóbbi 10–15 oC körül alakult, így a kevesebb csapadékot kapó területeken is erős a hajnali harmatképződés. ami a kórokozók fejlődését elősegítette. A kártevő rovarok tömegszaporodása továbbra is sajátosan alakul.

A learatott kalászos gabona és káposztarepce táblákon tömegesen kelnek az elszóródott magok, valamint nagyon erős a parlagfű növekedése, és a virágzatok kialakulása. A jelentős pollenkoncentráció növekedés az egész országra jellemző. Nagyon sürgető a tarlók ápolása, a fertőzési gócok mielőbbi felszámolása! Még viszonylag kicsi a tarlókon táplálkozó kártevők és betegségek tömege, de a tarlóápolás elhanyagolása előre hozza ezt a veszélyes állapotot.

A kukorica a kapott csapadéktól függően változó állapotú, sajnos nem ritka a felsült állomány, de 2-3 csöves növényeket is lehet látni. A kukoricamoly második nemzedékének a rajzása ellentétben a tavalyival, erősen ingadozó, de meg sem közelíti az előző évit. A csapdák heti fogása nem éri el a 10 db-ot.

A gyapottok bagolylepke feromon csapdák szintén kevés lepkét fognak, viszont ennek ellenére emelkedik a károsított csővégek mennyisége, akárcsak az amerikai kukoricabogár okozta kár, ami főként a később virágzó hibridek nővirágait érinti. Az erősen károsított csöveken növényenként 2-3 bogár táplálkozik.

Elvirágzott a napraforgó, az átlagosnál magasabb állományokban megkezdődött az alsó levelek felszáradása, egyrészt az önárnyékolás, másrészt pedig az alternáriás- és rozsdás gombafertőzés terjedése miatt.

A szklerotíniás szártő és szárfertőzött növények aránya 1–5 % közötti, a beteg növényeken megjelentek a kórokozó szkleróciumai, ami biztosítani fogja a továbbterjedést és a tányérok megbetegedését csapadékos időjárási körülmények esetén.

Az egyéb szár-és levélbetegséget előidéző kórokozók (fóma, diaporte, makrofomina) csupán észlelési szinten betegítette meg a napraforgót. Alacsony a mezei-és lucerna poloska kártétel nagysága, már nem várható a tünetek jelentősebb erősödése. A seregélyek és a vadgalambok viszont gyülekezőt fújtak, és a tarlón elszóródott magokról „átpártoltak” a szemesedő napraforgóra, így megszaporodik a mezőőrök feladata. A táblaszéleken helyenként szintén erősödik a parlagfű fertőzés, így szükség van a szárzúzózásra, a büntetések elkerülése érdekében.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Puszpángmoly: mit fogott a csapda október második hetében?

2023. október 15. 14:10

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő selyemfényű puszpángmoly csapdahálózatának fogási adatait láthatják. A munkához az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének Csalomon típusú csapdáit használják.

Megkezdődött az őszi káposztarepce vetése - gyülekeznek a kártevők

2019. szeptember 2. 10:26

A repce vetésével párhuzamosan az eddig gondozatlan árvakeléseken, illetve a most virágzó, zöldítési céllal elvetett mustár, olajretek állományokon tömegesen gyülekeznek és táplálkoznak a repce rágókártevői.

Nagyon sok a káposztalepke, fertőz a szürkerothadás

2018. augusztus 16. 15:14

Az őszi szedésre és téli tárolásra termesztett káposztafélék környezetében nagyon sok káposztalepke figyelhető meg.

Időszerű a lemosó permetezés a gyümölcsösökben

2020. október 14. 11:44

Október második hetére véglegesen elmúlt a késői nyár. A több hullámban érkező hűvös, csapadékot szállító frontok kisöpörték a meleget a Kárpát medencéből. A nappali hőmérséklet már csak 10-15 Celsius fok körül alakul, éjjelente pedig inkább 5 fok a hőmérséklet. Az utóbbi napokban több tájegységben egyhavi csapadéknak megfelelő eső hullott, ami alaposan feltöltötte a talajok vízkészletét, de egyúttal gátolja az őszi betakarítási, talaj előkészítési és vetési munkálatokat.