4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Növényvédelmi előrejelzés

Szinte minden gyümölcsmoly rajzik a csonthéjas ültetvényekben

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárására a fülledt, meleg volt a jellemző. Déli áramlással több hullámban magas nedvességtartalmú frontok érték el az országot, mely jelentős mennyiségű csapadékot hozott. Az eső mennyisége tág határok között ingadozva több helyen villámárvizeket idézett elő, nagy károkat okozva. Több körzetben viharos széllel érkezett a vihar, és gyümölcsös ültetvényeket tett tönkre. A vihar okozta növénykárok mérséklésére azonnali növényvédelmi beavatkozás szükséges. A bőséges csapadék ezúttal a kórokozók terjedésének fog kedvezni, tehát e szerint kell megtervezni a permetezési menetrendet.

Almásokban és a körteültetvényekben a varasodás fertőzés újabb hulláma várható, ami a lombozatot és a gyümölcsöt egyaránt érinti. Folytatni kell a lisztharmat elleni kezeléseket is, mert a hajtáscsúcs fertőzés a jövő évi primer megbetegedés kiindulási alapja. Körtén, házi kerti körülmények között a körterozsda megjelenésére már számíthatunk. Az almamoly folyamatos rajzása miatt nem hagyhatók el a rovarölő szeres kezelések sem.

Körterozsda

Csonthéjas ültetvényekben a barackmoly kivételével minden gyümölcsmoly rajzik, tehát a feromoncsapda adatok figyelembe vételével ezekben a növénykultúrákban is védekezni kell.

Külön ki kell emelni a keleti gyümölcsmoly tömeges fogási adatait, mert a kártevő számos gyümölcsféle mellett a birset veszélyezteti leginkább, ami legkésőbb kerül betakarításra, a molynak pedig évi négy nemzedéke van.

Almamoly rágása

A párásabb és kevésbé meleg idő hatására a levéltetűfajok szaporodása ismét lendületet kapott, így kísérjék figyelemmel a kártevőcsoport növekedését!

Reális esély van a szőlőbetegségek járványos fellépésére, mert az időjárási viszonyok most különösen kedveznek a szőlőperonoszpóra, a lisztharmat, a szürkerothadás és a feketerothadás terjedésének. Azokban az ültetvényekben, ahol jégverést is okozott az elmúlt napok vihara, ott fokozott a kórokozók terjedésének a veszélye.

Dióburoklégy imágó

A dió ültetvényekben és szórvány fák környezetében fokozódott a nyugati dióburoklegyek rajzása. A kihelyezett ragacsos sárgalapok egyre nagyobb számban fogják a kártevőt. A korábbi évek megfigyelési tapasztalatai alapján most is elhúzódó rajzásra lehet számítani. A felszívódó hatású rovarölő készítmények kijuttatásával egyúttal mérsékelhetjük az almamoly dión okozott károsítását is.

Zöld vándorpoloskák

Szinte minden növénykultúrán tovább erősödött a poloskafajok egyedsűrűsége. Különösen sok figyelhető meg zöld vándorpoloskából és ázsiai márványos poloskából. A kifejlett kártevők mellett már nagyon sok lárva található, melyek többsége most még első-második lárvafokozatú. Erős fertőzés esetén már most érdemes megkezdeni a védekezést, mert később, a növények érése miatt képtelenség lesz betartani az élelmezés egészségügyi várakozási időt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Inváziós kártevők: a burgonya cisztaképző fonálférgei

2019. január 18. 08:35

Az inváziós kártevőkről szóló sorozatunkban a májusi lapszámban a burgonya cisztaképző fonálférgek kártételéről, morfológiájáról, fajmeghatározási módszereiről és patotípusairól olvashatnak.

Inváziós kártevők: az amerikai lepkekabóca

2018. november 6. 05:36

Az amerikai lepkekabóca Magyarországon általánosan előforduló rovarfaj. A sorozatunk következő részében e kártevő biológiájával az ellen való védekezési módokkal ismerkedhetnek meg Olvasóink. A kémiai növényvédelemben részesített ültetvényekben más kártevők ellen használt inszekticidek célzott kezelés nélkül megakadályozzák a kártétel kialakulását, viszont a zöldfelületeken az amerikai lepkekabóca évről évre visszatérő gondot jelent.

Mi ellen kell permetezni a frissen telepített kajszifát?

2023. február 12. 04:38

Frissen telepített kajszifákat milyen betegségek, illetve kártevők ellen kell permetezni?

Hogyan védekezzünk hatékonyan, organikusan a liszteskék ellen?

2023. szeptember 1. 15:10

Szobanövényekre és üvegházban termesztett növényekre egyaránt veszélyes egy apró kis rovarféle, amely nem elég, hogy táplálkozási szokásaival károsítja az állományt, de számos vírus terjesztéséért is felelős. Ismerjük meg a liszteskéket!