Növényvédelmi előrejelzés

Továbbra is károsítják a repcét a levéltetvek és a repcedarazsak

Agrofórum Online

Október utolsó dekádjában továbbra is az évszaknak megfelelő őszi időjárás az uralkodó. Az időjárási frontok most csupán a hónap utolsó napjaiban érintették az országot, kevés csapadékkal. Az időszak többségében sokat sütött a nap, a nappali hőmérséklet időnként a 20 Celsius fokot is elérte, éjszakánként pedig 5-10 fokot lehetett mérni. A talajok vízkapacitása általában 80-90%-os telítettségű, helyenként pangó vízfoltokkal lehet találkozni. Fagyokat nem jeleztek sehonnan sem.

A még elvetetlen őszi búza területeken nagy erőkkel igyekeznek behozni a lemaradást, mert már így is kicsúsztak az optimális vetési intervallumból. Az őszi káposztarepce regulátoros kezelését jórészt elvégezték, az időjárási körülmények továbbra is kedveznek a zavartalan fejlődésnek. Az őszi kalászos növények közül az árpa fejlettsége jónak mondható, hiszen a nagyobb októberi esőzések előtt földbe került, zömmel 3-4 levelesek, kiegyenlítettek az állományok. A búza vetések zöme kissé késve indult, majd a bőséges csapadék gátolta egy ideig a munkát, így még vannak elvetetlen területek. A mostani vetések minden bizonnyal már csak novemberben fognak kikelni, de a gyors kelés feltételei közül a talajnedvesség egyáltalán nem hiányzik, a jelenlegi talajhőmérséklet még elfogadható, remélhetőleg nem lesz radikális hőmérséklet csökkenés.

Az őszi káposztarepcében növényvédelmi téren sok változás nem történt. Változatlanul károsítják a lombozatot a levéltetvek és a repcedarázs álhernyói. A károsítás mértéke általában továbbra sem magas, a gazdálkodók többségében védekeztek, mert a kelés utáni betelepedés és a kezdeti kártételek ezt indokolttá tették. Azóta a szárnyas levéltetű alakok és a repcedarázs imágók betelepedése megszűnt, így a károsítás mértéke is alábbhagyott.

Levéltetvek repcén

A mezőgazdasági szempontból legfontosabb bagolylepkék kártétele idáig a repcét kevésbé érintette. Kisebb, késői gyapottok- és felkiáltó bagolylepke lombkártétele mellett a vetési bagolylepke alig-alig jelentkezett, pedig a nyár folyamán élénk rajzást mutatott a kártevő 2. nemzedéke, főként az elhanyagolt és kigyomosodott tarlók környékén. A repce fontosabb levélbetegségei közül – talán a regulátorozásnak köszönhetően – csak a peronoszpóra tüneteit lehet megfigyelni, de a károsítás mértéke nem ad okot aggodalomra. A káposztalégy kártétele néhány százalékban érintette a vetéseket, de hatékony állományvédelem jelenleg nem áll rendelkezésünkre.

Szárnyas levéltetű árpán

Az őszi kalászosok közül a fejlettebb árpán és búzán megtalálhatóak a levéltetvek és a kabócák, némi betelepedés a jó időnek köszönhetően most is megfigyelhető, de a fertőzés erősödésében a fő szerep táblán belül, a kolóniák terjedése miatt történik. Mindez így fog történni, egészen a télies idő eljöveteléig.

Güzüegér táplálékhalom

Néhány lucernatáblán a mezei pocok kolóniák terjeszkedése mellett a güzüegerek jellegzetes kártétele is megfigyelhető. Ez a rágcsáló téli tápláléknak 40-50 cm-es halmokba gyűjti élelmét a téli időszakra, mely levelekből, szárakból és magvakból áll.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

A jelenlegi időjárás a növényeknek és a károsítóknak egyaránt kedvez

2019. június 7. 09:31

A gyümölcsösökben károsító gyümölcsmolyok közül tömegesen rajzik a szilvamoly, de bőséges a fogás barackmolyból és keleti gyümölcsmolyból is. Almásokban az almamoly mellett fognak a csapdák almamagmolyt, dióban pedig dió aknázó fényesmolyt.

Megjelent a levélpirosító levéltetű, fakad a szőlő

2019. április 3. 08:54

Ritkán fordul elő, hogy április első napjaiban a kajszi már elvirágzott és a többi gyümölcstermő növény virágzásnak indult. Kivétel ez alól csupán a birs, az alma pedig piros bimbós állapotban van.

Virtuális határszemle 5. - Növényvédelmi előrejelzés - Hogy előre tudja, mikor kell beavatkozni

2020. július 2. 05:48

Sorozatunk ötödik részében a KITE PGR rendszerének egyik pillére, a károsítók és kórokozókról szóló jelentések készítésére alkalmas Növényvédelem applikáció kerül górcső alá. Használatával a beavatkozás időszerű, hatékony és gazdaságos lesz.

Jelentősen felerősödött a bagolylepke fajok aktivitása

2019. szeptember 3. 08:32

A bagolylepke fajok aktivitása nemcsak szántóföldön, de a szabadföldi zöldségkultúrákban is gondot okozhat. A csapdák napi 10-20-as egyedszámban fogják a káposzta, a C-betűs, a gamma, a felkiáltójeles, a vetési és a gyapottok bagolylepkéket.