4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Növényvédelmi előrejelzés

Továbbra is károsítják a repcét a levéltetvek és a repcedarazsak

Agrofórum Online

Október utolsó dekádjában továbbra is az évszaknak megfelelő őszi időjárás az uralkodó. Az időjárási frontok most csupán a hónap utolsó napjaiban érintették az országot, kevés csapadékkal. Az időszak többségében sokat sütött a nap, a nappali hőmérséklet időnként a 20 Celsius fokot is elérte, éjszakánként pedig 5-10 fokot lehetett mérni. A talajok vízkapacitása általában 80-90%-os telítettségű, helyenként pangó vízfoltokkal lehet találkozni. Fagyokat nem jeleztek sehonnan sem.

A még elvetetlen őszi búza területeken nagy erőkkel igyekeznek behozni a lemaradást, mert már így is kicsúsztak az optimális vetési intervallumból. Az őszi káposztarepce regulátoros kezelését jórészt elvégezték, az időjárási körülmények továbbra is kedveznek a zavartalan fejlődésnek. Az őszi kalászos növények közül az árpa fejlettsége jónak mondható, hiszen a nagyobb októberi esőzések előtt földbe került, zömmel 3-4 levelesek, kiegyenlítettek az állományok. A búza vetések zöme kissé késve indult, majd a bőséges csapadék gátolta egy ideig a munkát, így még vannak elvetetlen területek. A mostani vetések minden bizonnyal már csak novemberben fognak kikelni, de a gyors kelés feltételei közül a talajnedvesség egyáltalán nem hiányzik, a jelenlegi talajhőmérséklet még elfogadható, remélhetőleg nem lesz radikális hőmérséklet csökkenés.

Az őszi káposztarepcében növényvédelmi téren sok változás nem történt. Változatlanul károsítják a lombozatot a levéltetvek és a repcedarázs álhernyói. A károsítás mértéke általában továbbra sem magas, a gazdálkodók többségében védekeztek, mert a kelés utáni betelepedés és a kezdeti kártételek ezt indokolttá tették. Azóta a szárnyas levéltetű alakok és a repcedarázs imágók betelepedése megszűnt, így a károsítás mértéke is alábbhagyott.

Levéltetvek repcén

A mezőgazdasági szempontból legfontosabb bagolylepkék kártétele idáig a repcét kevésbé érintette. Kisebb, késői gyapottok- és felkiáltó bagolylepke lombkártétele mellett a vetési bagolylepke alig-alig jelentkezett, pedig a nyár folyamán élénk rajzást mutatott a kártevő 2. nemzedéke, főként az elhanyagolt és kigyomosodott tarlók környékén. A repce fontosabb levélbetegségei közül – talán a regulátorozásnak köszönhetően – csak a peronoszpóra tüneteit lehet megfigyelni, de a károsítás mértéke nem ad okot aggodalomra. A káposztalégy kártétele néhány százalékban érintette a vetéseket, de hatékony állományvédelem jelenleg nem áll rendelkezésünkre.

Szárnyas levéltetű árpán

Az őszi kalászosok közül a fejlettebb árpán és búzán megtalálhatóak a levéltetvek és a kabócák, némi betelepedés a jó időnek köszönhetően most is megfigyelhető, de a fertőzés erősödésében a fő szerep táblán belül, a kolóniák terjedése miatt történik. Mindez így fog történni, egészen a télies idő eljöveteléig.

Güzüegér táplálékhalom

Néhány lucernatáblán a mezei pocok kolóniák terjeszkedése mellett a güzüegerek jellegzetes kártétele is megfigyelhető. Ez a rágcsáló téli tápláléknak 40-50 cm-es halmokba gyűjti élelmét a téli időszakra, mely levelekből, szárakból és magvakból áll.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Még mindig tömeges a repcebolha populáció a vetéseken. Védekezzünk ellenük!

2019. október 8. 08:34

A korábban kikelt álhernyókkal együtt igen nagy fertőzési nyomás nehezedik a repcére, amit csak folyamatos védekezéssel lehet feloldani.

Őszi kalászos növények vetése előtt mérjük fel a talajlakó kártevőket!

2018. szeptember 25. 08:50

Az őszi kalászos növények tekintetében nagy területen kerül vetőmag a földekbe önmaga után. A kalászos gabonákat általában jó talajlakó kártevő „nevelő” növényeknek tekinthetjük.

Tömegesen rágnak a repcebolhák

2021. szeptember 1. 10:34

Augusztus utolsó dekádjában gyökeres fordulat állt be hazánk időjárásában. Az addigi nyári meleget kora őszi, mérsékelten meleg időjárás váltotta fel. Több, egymást követő időjárási front hozott ugyan csapadékot, de szeszélyes eloszlása miatt van olyan tájegység, ahova csekély mennyiségű eső hullott, másutt viszont felhőszakadás öntözte a földeket. Sok még az ápolatlan tarló, az árvakelés mellett a nehezen írtható évelő gyomnövények egyre nagyobb teret nyernek, bőven megérve a tarlógyomirtásra.

A korán kiszórt szilárd fejtrágyák hasznosulásával gond van

2021. március 25. 07:53

Március utolsó dekádjában tovább folytatódott az átlagoshoz képest hűvösebb és szárazabb időjárás. A lehullott néhány milliméter esőt, időnként hózáport a rendszeresen feltámadó viharos erejű szél hamar felszárította.