Ökológiai gazdálkodás

Méhlegelők a kaliforniai mandulásokban

Agrofórum Online

Kalifornián áll a világ mandulatermésének mintegy 80%-a, melynek a sikeres beporzás a kulcsa – amit megközelítőleg 2 millió méhcsalád végez a világ leghíresebb beporzási eseményének tartott mandulafa virágzási időszakban.

Jóllehet a virágzáskor képződő pollen fehérjében dús táplálékot biztosít a méhek számára, ez a periódus igen rövidnek bizonyul.

Általában a gyümölcsösök a virágzási időszakon kívül nem kínálnak megfelelő mennyiségű élelmet a beporzó szervezetek számára, és ez számos esetben táplálékhiányt eredményez. A táplálkozási kérdéskörön kívül a méheknek meg kell küzdeniük az úgynevezett “3P” nehézségeivel: parazitákkal, peszticidekkel és egyéb patogén szervezetek támadásával. Szerencsére a PAm, vagyis Project Apis m. néven futó méhmegfigyelési projekt mind a négy említett problémára megoldást kínál, méghozzá a méhcsaládok megfelelő táplálása útján történő egészségmegőrzéssel.

A projekt “Seed for Bees” méhlegelő programjának keretein belül, a termelők olyan ingyen, vagy támogatással hozzáférhető takarónövény magkeveréket igényelhetnek, melyek a virágzáson kívüli időszakban is bőséges táplálékforrást biztosítanak a méhek számára. A mustár és herefajokat is tartalmazó négyféle keveréknek köszönhetően – és a kutatási adatokkal alátámaszthatóan – a családok áttelelési sikere és betegségekkel szembeni ellenállóképessége is kifejezettebben érvényesül. Megfigyelések szerint a megfelelően táplált kolóniákban az egyedek közötti kommunikáció 20%-kal hatékonyabb, mint azon családok esetében, melyek táplálék hiányában nevelkednek.

A kutatócsoportnak napjainkra sikerült olyan méhlegelőnek alkalmas, ültetvénybe illeszthető növényfaj-együtteseket kialakítani, amelyek sok esetben akár 30 nappal is megelőzik a mandulavirágzást, így mire a gazdasági értelemben vett beporzási periódus kezdetét veszi, a méhek teljes kapacitással képesek “működni”.

A “Seed for Bees” négy különböző magkeveréket kínál a termelői célok, termőtalaj minősége, az öntözhetőség, felszerelés és egyéb paraméterek függvényében. A méhlegelők kialakítását követő felmérések eredményei átlagosan 98 kg/ha termésnövekedést mutattak Merced megyében, és 42,5 kg-mal több mandulát szüreteltek Kern megyében hektáronként.

Forrás: https://www.growingproduce.com/nuts/cover-your-bases-for-optimal-almond-pollination/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Lendületben a hazai biopiac – itt vannak a friss adatok

2025. május 23. 14:10

Az ÖMKi új kutatása szerint nő a bioélelmiszerek forgalma, erősödik az e-kereskedelem, csökken az árkülönbség bio és nem bio között.

Sokszínű sorköztakarás: védelem és élőhely egyszerre

2025. március 28. 08:10

Tavasszal egyre több hazai termelő használ olyan speciális magkeverékeket, amelyekből nyárra virágzó növénytakaró fejlődik ki.

Kitozán, ami nemcsak a diétásoknak segít, hanem a növényeknek is!

2025. február 17. 13:10

A kitozán egy poliszacharid, amelyet a rákfélék külső csontvázaiból nyernek, tehát elmondható, hogy természetes eredetű anyagról van szó.

Mennyire jövedelmező a hazai ökogazdálkodás?

2025. február 7. 11:10

Az ökológiai gazdálkodásról jelenleg nem tudjuk megmondani, hogy versenyképességben és jövedelemtermelő képességben milyen szinten áll.

Megnyitja kapuit a Gyümölcstermesztési Kutatóintézet génbanki gyűjteménye

2018. február 14. 09:17

2018-ban a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ szeretné ezt a gyűjteményt megismertetni, ezért az egyes telephelyeken nyílt napokat szervez.

Dió, mandula, mogyoró, szelídgesztenye - A héjas termésűek helyzete Magyarországon

2018. április 20. 07:01

A hazai üzemi gyümölcstermő ültetvények összes felülete 85-90 ezer ha közé tehető. A héjasok a gyümölcsültetvények területének kb. 7 %-át adják.

Mandula, a magyar gyümölcstermesztés elfeledett Csipkerózsikája

2019. március 18. 08:37

A mandula nem tartozik azon gyümölcsfajok közé, amelyek a hazai klíma adottságaira születtek, emiatt kevesen vállalkoznak termesztésére.

Mi lehet a megoldás a szárazság miatt tapasztalható szokatlan gyümölcskárosítók ellen?

2022. július 30. 04:36

Az idei rendkívüli meleg nyár lehet az oka, hogy számos olyan rovar, és más állat károsítja azokat a gyümölcsöket, melyeket korábban soha. Van-e megoldás ellenük?