Ökológiai gazdálkodás

Összefoglaló a bio gombatermesztésről

Agrofórum Online

A jogszabályok értelmezése olykor nem könnyű feladat. Első pillantásra túl hosszú, túl bonyolult a nyelvezete, túl sok benne a hivatkozás más rendeletekre, és nincs időnk megkeresni a számunkra releváns részeket. Gazdálkodóként jó esetben rábízzuk magunkat a szaktanácsadónkra, de gyakran csak átsiklunk rajta és úszunk az árral. A biogazdálkodás rejtelmei pont olyan téma, amelybe minden szerződött biogazdának bele kell ásnia magát, és elsajátítania az ismereteket. Az EU "bio rendelet" kötelező olvasmány, annak értelmezése és a hasznos információs kigyűjtése elengedhetetlen a szakszerű munkavégzéshez.

A napokban több megkeresés is érkezett bio gombatermesztéssel kapcsolatban. Sok fiatalgazda vállalta a tanúsító szervezethez való csatlakozást, de itt néhányan el is akadtak. A mai cikkben nem a termesztéstechnológiáról lesz szó, hanem a bio elveknek való megfelelés szabályairól és azok értelmezéséről. Szeretném összefoglalni a legfontosabb tudnivalókat, kötelezettségeket és lehetőségeket, valamint szó lesz a dokumentációról és ellenőrzésről.

Nézzük tehát, mit mond a 889/2008/EK rendelet bio gombatermesztésre vonatkozólag:

„A gombatermesztésben csak olyan termesztőközeg használható, amely kizárólag a következő összetevőkből áll:

a) istállótrágya és állati ürülék:

               i. ökológiai termelést folytató mezőgazdasági üzemből; vagy

               ii. az I. mellékletben foglaltak szerint, feltéve hogy az i. pontban említett termék nem áll rendelkezésre, és – a takaróanyagot és az esetlegesen hozzáadott vizet figyelmen kívül hagyva – nem haladja meg a termesztőközeg összes összetevője komposztálás előtti tömegének 25 %-át;

b) ökológiai termelést folytató gazdaságokból származó, az a) pontban említettektől eltérő mezőgazdasági eredetű termékek;

c) vegyszerrel nem kezelt tőzeg;

d) a kivágás után vegyszerrel nem kezelt fa;

e) az I. mellékletben említett ásványi anyagok, víz és talaj.”

Mit is jelent ez a gyakorlatban?

Kezdjük az elején. Aki valaha tanult már az ökológiai gazdálkodásról, biztosan van némi emlékképe arról, hogy a bio minősítés megszerzéséhez időre, méghozzá átállási idő leteltére van szükség. Ha valaki minél előbb bio terméket akar a piacra dobni, jó helyen jár. A gombatermesztésben nincs átállási idő. A gomba onnantól számít ökológiainak, hogy:

– az előző, nem ökológiai elveknek megfelelő gomba letermett;

– a gombaházat kitakarították;

– új, megfelelő termesztőközegen nőnek a gombák;

– a gazdaságot a tanúsító szervezet leellenőrizte.

Természetesen itt is tilos a rendelettől eltérő növényvédelmi kezelés vagy más beavatkozás.

A gomba termesztőközege tehát csak igazoltan növényvédő szer maradványtól mentes alapanyag lehet, úgy, mint: ökológiai gazdálkodásból származó alaptermék – lehet természetesen saját is (pl. szalma), extenzív állattartásból származó trágya,  kezeletlen tőzeg, fa, fűrészpor. Ennek értelmében a bútoriparból származó fűrészpor nem megfelelő. Extenzív állattartásról akkor beszélünk, ha az állatjóléti szabályokat betartják, tehát az állatok hozzáférnek a kifutóhoz, nincs teljes rácspadozat, nincs kötött tartás, ketreces tartás, nem alkalmaznak elsötétítést, valamint a hektáronkénti N-mennyiség nem haladja meg a 170 kg-t.

Amennyiben nem bio alapanyag vagy extenzív állattartásból származó trágya kerül vásárlásra, a kezeletlenségről és a trágya eredetéről igazolást kell kérni, bio alapanyag esetében pedig a beszállító tanúsítványát kell elkérni.

Fiatalgazdák figyelmébe ajánlom a következőt: a tanúsító szervezettel történő szerződéskötéstől számított 90 napon belül a tanúsító szervezet köteles megtartani az első, személyes nyitóellenőrzést. A termelőnek ugyanennyi ideje van megkezdeni a tevékenységét, tehát magát a gombatermesztést, amennyiben korábban még nem foglalkozott ezzel.

Ha egy szerződött ügyfél ennek nem felel meg, a tanúsító szervezet jelenti az esetet a kormányhivatalnak. Amennyiben az ellenőrzés időpontjára még nem sikerült a megfelelő alapanyagokat beszereznie, tehát csak konvencionális minősítésű a gomba, úgy a tanúsítványra konvencionális státusz kerül. Bár egy későbbi ellenőrzés alkalmával a státusz módosítható ökológiaira, de ez már fizetős pótellenőrzés lesz. Ezen információk ismeretében érdemes a bejelentkezés időpontját jól megválasztani.

A tanúsítvány megszerzéséhez a következő dokumentumokat kell a szerződéskötéstől kezdve beszerezni és vezetni:

– a termeszteni kívánt gombafajok – szerződéskötéskor csatolandó;

– a termesztés helyszínének leírása és alaprajza – szerződéskötéskor csatolandó;

– a szubsztrát összetétele;

– ehhez kapcsolódó számla, ha bármely összetevő vásárolt;

– a vásárolt alapanyagot előállító gazdálkodó bio tanúsítványa; a nem bio alapanyagok pl. forgács kezeletlenségéről, trágya extenzív voltáról szóló igazolás;

– gazdálkodási napló vezetése;

– egyéb nyilvántartás – kimenő, bejövő számlák.

Bio gombatermesztés esetében is el kell kerülni a párhuzamosságot. A párhuzamosság fogalmáról a korábbi bio cikkekben bővebben olvashatnak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A regeneratív mezőgazdaság forradalma

2024. november 29. 15:10

A regeneratív mezőgazdaság terjedésének egyik kulcsa a gazdálkodók közötti tudásátadás és tapasztalatcsere. Az EIT Food program keretében lehetőség van arra, hogy a gazdálkodók ne csak az elméleti ismereteket, hanem egymás gyakorlati tapasztalatait is megosszák.

Miért nem kelendő a biotermék?

2024. szeptember 24. 15:35

A hazai biotermék előállítása, és forgalmazása nem túl zökkenőmentes, hogyha a hazai társadalmi hasznos lecsapódását tekintjük.

Városi komposztálás: szerves hulladék újrahasznosítása a városi kertekben

2024. április 8. 07:10

A városi környezetben egyre növekszik a figyelem az újrahasznosítás és a fenntarthatóság iránt. Az egyik ígéretes megoldás a városi komposztálás, amely lehetővé teszi a szerves hulladék újrahasznosítását, valamint pozitívan befolyásolja a helyi élelmiszertermelést.

10 százalék fölött az ökogazdálkodás aránya az Európai Unióban

2024. február 26. 12:40

2024. február 13-16. között zajlott Nürnbergben a BIOFACH, a világ vezető bioélelmiszer vására és konferenciája. Itt, a biovilág seregszemléjén mutatták be a The World of Organic Agriculture című statisztikai évkönyvet, amely immár 25. alkalommal ad áttekintést az ökológiai mezőgazdaság globális fejlődéséről.

„Növelni kellene a gomba árát” - A magyar csiperke és laskagomba termesztése Ócsán

2019. április 12. 06:34

A dinamikusan fejlődő Bio-Fungi Kft. 2008 májusában váltott a polcos, holland típusú termesztési módszerre, előtte pincében, zsákos technológiával dolgoztak.

Zöldség Képgaléria Videó

Rovarlárvákkal hasznosítanák újra a gombatermesztés melléktermékeit

2022. június 9. 11:23

A Bio-Fungi Kft. és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) konzorciuma közös kutatás-fejlesztési projektet indít.

Szúnyogok a gombatermesztésben

2019. március 15. 13:37

A gombaszúnyogok esetében a kértételért a lárvák felelősek. A kártételi küszöbérték igen alacsony, egy marék komposztban 1 darab lárva jelenléte 0,5%-os veszteséget is okozhat. A gombaszúnyog morfológiai jellegzetességének ismertetése mellett a szerzők kitérnek a kémiai, agrotechnikai és a biológiai védekezés lehetőségeire is.

Gombaszúnyogok a gombatermesztésben

2020. január 23. 07:38

A gombaszúnyogok gyakorlatilag minden termesztett gombakultúrában megjelennek, de a termesztés volumenéből következően a csiperketermesztésben okozzák a legtöbb problémát.