Ökológiai gazdálkodás

Vadélőhely fejlesztési lehetőség

Agrofórum Online

Az Országos Magyar Vadászkamara 2017-ben elfogadta a Vadgazdálkodási Alap működési szabályzatát. Idén harmadik alkalommal nyitja meg élőhelyfejlesztési pályázatát a vadászatra jogosult szervezetek számára. A vadásztársaságok 2019. október 1. és 31. között adhatják be pályázati anyagaikat a 2020/2021-es vadászati évre.

A hazai vadállomány természetes élőhelye negatív változásokon (intenzív mezőgazdaság, iparosodás, ház és útépítési hullámok) esett át az elmúlt évtizedekben. Mivel a rossz irányú tendencia továbbra is folytatódik, az élettér vadeltartó képessége folyamatosan romlik. Ezért kiemelten fontos minden olyan lehetőség, ami érinti a vadélőhelyek táplálékszolgáltató potenciáljának növelését. A korszerű vadföldművelés, vadlegelő gazdálkodás egyrészt takarmánytermelést folytat, másrészt elősegíti a búvó és fészkelőhelyek kialakulását. Megfelelő vetőmagkeverékkel csökkenthető a vadnyomás, a vadak nemkívánatos mozgása és a vadkár.

Utóbbi különösen fontos, mert a vadkár egyre nagyobb terheket ró a vadász és a gazdatársadalomra egyaránt. A megtervezett növénytársulások elvonó hatása az erdőgazdasági, faipari és energetikai ültetvényeknél csökkenti a kártételt (rügyrágás, kéreghántás). A vadak mérséklődő vándorlása segíti a gazdákat vetésforgójuk kialakításában. A területek takarmányszolgáltató képessége különösen a tél folyamán értékelődik fel igazán. Az évelő pillangós összetevők szénaként, szilázsként és szenázsként egyaránt hasznosíthatók.

A Vadgazdálkodási Alap pályázata 30-50 % önerő mellett kínál segítséget apróvad táplálkozó és búvóhelyek kialakítására szántóföldi kultúrák vetésével, valamint azonos pályázati intenzitással teremt lehetőséget termesztett növények diverzifikálására, évelő zöldtakarmány keverékek telepítésére. A pályázat további elemi: vadászterületek vízellátásának javítása, ragadozó gyérítés, apróvadállomány fejlesztése, stb.). A pályázati felhívás teljes szövegét itt olvashatja: https://www.omvk.hu/oldal/vadgazdalkodasi-alap

A vadföldek, vadlegelők telepítésének sikerét a jó minőségű vetőmagon felül a szántóföldi növénytermesztés eredményességét adó általános körülmények figyelembevétele adja. A megfelelő kultúrállapotú és adottságú terület legyen alkalmas az adott növényállománynak. Az optimális csíraszám biztosításához fontos betartani a vetőmagnorma, a vetésmélység és a vetésidő szentháromságát. A szórva vetéssel szemben részesítsük előnyben a gépi vetést és vegyük figyelembe a vetőmagkeverékek komponenseinek méretkülönbségét. A legtöbb keverék gond nélkül vethető gabonavető gépekkel, külön gépigény nem merül fel. Vetés előtt a vetőgép tartályában kicsit keverjük össze a magokat, ugyanis a szállítás során frakciók alakulhatnak ki az egyes összetevőknél.

A vetőmagnorma az összetételtől függően 30-70 kg/ha. A telepítést tavasszal (március április) vagy nyár végén, kora ősszel (augusztus-szeptember) végezhetjük el. Az ápolási, gondozási munkáknál egyedül a gyomosodás merül fel problémaként. Extrém gyomnyomásnál a tisztító kaszálással javíthatunk a helyzeten. Ekkor az egyéves fajok kipusztulnak a keverékből, de a megmaradt, beállt állomány éveken keresztül nagy biztonsággal terem. Élőhelyfejlesztési szempontból a vadföldeket célszerű több helyen, szegélyként elhelyezni. A vadcsalogató hatás akkor érvényesül a legjobban, ha a mezőgazdasági területre vezető vadváltók útjába vetjük a vadföld és vadlegelő keverékeket.

A folyamatosan virágzó fajok a rovarokat is vonzzák, amelyek táplálékul szolgálnak a szárnyas apróvadaknak (fácán, fogoly, fürj) költési, fiókanevelési időszak alatt. A fajgazdag keverékek nem csak a biodiverzitást növelik, hanem változatos beltartalmi összetételükön keresztül a nagyvadak (őz, szarvas, vaddisznó, muflon) általános egészségi állapotára is kedvezően hatnak. A trófeák értékmérői javulnak, segítve a vadgazdálkodást, a szakszerű vadászatot és a selejtezést.

Vadleglő, vadföld vetőmagkeverékek komponensei: pillangósok (baltacim, csillagfürt, görögszéna, bíborhere, fehér here, vörös here, lucerna, szarvaskerep, takarmányborsó), kalászosok (rozs, tarbúza, homoki zab, zab), fűfélék (réti csenkesz, csomós ebír, réti komócsin, angol perje, olasz perje), gabonák és ahhoz sorolt növények (cirok, fehér és vörös köles, pohánka) és egyéb összetevők (édeskömény, facélia, olajlen, somkóró).

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért nem kelendő a biotermék?

2024. szeptember 24. 15:35

A hazai biotermék előállítása, és forgalmazása nem túl zökkenőmentes, hogyha a hazai társadalmi hasznos lecsapódását tekintjük.

Városi komposztálás: szerves hulladék újrahasznosítása a városi kertekben

2024. április 8. 07:10

A városi környezetben egyre növekszik a figyelem az újrahasznosítás és a fenntarthatóság iránt. Az egyik ígéretes megoldás a városi komposztálás, amely lehetővé teszi a szerves hulladék újrahasznosítását, valamint pozitívan befolyásolja a helyi élelmiszertermelést.

10 százalék fölött az ökogazdálkodás aránya az Európai Unióban

2024. február 26. 12:40

2024. február 13-16. között zajlott Nürnbergben a BIOFACH, a világ vezető bioélelmiszer vására és konferenciája. Itt, a biovilág seregszemléjén mutatták be a The World of Organic Agriculture című statisztikai évkönyvet, amely immár 25. alkalommal ad áttekintést az ökológiai mezőgazdaság globális fejlődéséről.

Magyar szabadalom: így komposztálhatók a gyógynövények

2024. január 5. 09:10

Új gyógynövénykomposztálási technológia a lényege annak a Széchenyi István Egyetemen megszületett szabadalomnak, amit az intézmény nemrégiben sikeresen bejegyeztetett. A fejlesztés a hulladékfelhasználás csökkentéséhez járul hozzá.

SAATEN-UNION – élenjáró teljesítmény

2018. március 3. 12:00

Napraforgó vetőmag – akár rovarölő szerrel csávázva is!

Éghajlatváltozás: veszélyben a világ vetőmagszéfje!

2019. március 17. 12:38

A sziklába épített vetőmagszéfben az állandó mínusz 18 fokos hőmérséklet gondoskodik arról, hogy a magvak termékenyek maradjanak. A magtár akár 4,5 millió növényfajta magját is tárolhatja.

RAPOOL-terméseredményért egy hordó sör jár!

2020. július 2. 11:44

Önnek is jól csúszik egy kis sör a nyári munkák végeztével?

Lamardor Active Csomag – megújult összetétellel a biztos kezdéshez

2020. augusztus 6. 10:17

Szélsőséges esetektől eltekintve a termesztett növényeink hozamcsökkenését gyakrabban okozzák kórokozó gombák, mint a kedvezőtlen időjárás. Időrendben az első támadást a kórokozók a kultúrnövényeink vetőmagjai ellen „indítják”, ugyanis a vetőmagok viszonylag nagy mennyiségben tartalmaznak fehérjéket, zsírokat, szénhidrátokat és vitaminokat, amelyek elengedhetetlenek a növények kezdeti fejlődéshez, de a kórokozók fejlődéséhez is.