Szakcikkek

Szokjuk a gondolatot, … súlyos atkakártétel napraforgóban

Agrofórum Online

Erősödő atkakártétellel szembesülhetünk az elmúlt években a szántókon is, amely a napraforgókat sem kíméli.

A szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozók között jól ismert jelenség, amikor a szóját, vagy a kukoricát „lepi el” a kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae). Száraz évjáratokban gyakran szembesülünk ezzel a jelenséggel, amely sok esetben célzott növényvédelmi védekezést kíván. Az utóbbi években azonban erős fertőzés alakult ki sok napraforgótáblán is (1. kép), amely néha mintha már beavatkozást igényelt volna.

1. kép: Foltszerűen jelentkező, erős takácsatka-fertőzés

Milyen tüneteket kell figyelnünk, ha a kártételét kutatjuk? Ha ezt keressük, akkor azt minden esetben a füves, gyepes szegélyek, fasorok felől kezdjük meg, ugyanis az esetek többségében a fertőzés onnan indul a tábla belseje felé. A kártevő felszaporodása többnyire foltszerűen történik, de egyes esetekben akár az egész táblára is kiterjedhet. Mindig az alsó leveleken kell kezdenünk a növényvizsgálatot, egy-egy növény megfertőződése azokon indul, majd onnan halad a felsőbb levélemeletek felé, csúcsi irányba. Eleinte sárguló, majd beszáradó foltokat kell keresnünk (2. kép), amelyek először többnyire az érzugokban mutatkoznak.

2. kép: Az első atkakártételi tünet a napraforgólevélen

Ezek mérete a későbbiekben növekszik, erős fertőzésnél az egész levélfelületre kiterjed (3. kép) és végül a levél száradásához vezethet (4. kép). A tüneteket mutató levél fonáki részén fogjuk megtalálni magukat a kártevőket, egy nem túl erős nagyítóval is könnyen megláthatjuk őket. Maga a gazdasági kár a növény gyengülése, a levelek száradása miatti asszimilációs felületvesztés miatt alakul ki. Erős fertőzésnél a terméskiesés igen jelentős is lehet.

3. kép: Az egész levélre kiterjedő kártétel
4. kép: Atkakártétel miatt leszáradt napraforgólevél

Milyen hajlamosító körülmények segítik a kártevő felszaporodását? Az első és legfontosabb a megfelelő időjárási körülmények megléte. A kétfoltos takácsatka egyértelműen a meleg, sőt extrém meleg, száraz, sőt extrém száraz évjáratok kártevője. Ilyen körülmények között igen nagy egyedszáma tud kialakulni, amely már napraforgóban is képes gazdasági kárt okozni. Mindenképpen elősegíti a felszaporodását a gyomosodás, különösen kedvező számára a libatop- és disznóparéjfélék jelenléte a területen. Bár bármilyen kondíciójú növényen képes felszaporodni, mégis inkább a valamilyen ok miatt stresszelt, gyengült növényeken történik ez meg először.

Növényvédő szeres beavatkozásra, célzott védekezésre napraforgóban egyelőre az esetek legnagyobb részében nincs szükség, bár az 5. képen látható kártételi szintnél már el kellene gondolkodnunk rajta.

5. kép: Ilyen erős fertőzés már ok a védekezésre

Különösen igaz lenne ez pl. vetőmagelőállítási céllal vetett állományokban. Tudnunk kell, hogy eredményesen kizárólag speciális atkaölővel lehet védekezni a takácsatka ellen, amelyek közül sajnos egyik sincs engedélyezve napraforgóban. Létezik olyan növényiolaj-alapú készítmény, amely elsodródásgátlás céljából hivatalosan alkalmazható -igaz, nem az ideális dózisban- az rendelkezik gyérítő hatással a kártevővel szemben. Azonban komolyabb baj esetén, speciális atkaölő készítmény legális felhasználásához szükséghelyzeti engedély beszerzése szükséges. Nehezíti a dolgunkat, hogy a permetlevet a levelek fonáki részére kell juttatnunk, mivel a kártevő ott tartózkodik. Ehhez megfelelő kijuttatástechnikára van szükség, amely biztosítja ezen a részen is a megfelelő fedettséget. Mint minden növényvédelmi beavatkozásnál, az időzítés itt is kulcsfontosságú. Érdemes a védekezést már a kártevő táblán való megjelenésekor, az első tünetek észlelésekor elvégezni, nem szabad megvárnunk a kártételi szintre való felszaporodását. Ha ezzel megakasztjuk a felszaporodás folyamatát, elkerüljük a nagyobb kártétel kialakulását.

A fentiekben látható összes fényképfelvétel az idei évben készült, szinte minden napraforgótáblán megtalálhatók már a kártétel tünetei. Jön fel a kártevő, érdemes tehát figyelemmel kísérni a fertőzés alakulását!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nyári hőstressz megelőzése szarvasmarha-állományokban

2025. május 24. 16:10

A nyári hőségben hőstressz fenyegeti a szarvasmarhákat és visszaveti a termelést; árnyékolással és bőséges vízellátással ez megelőzhető.

Édesburgonya-sztori Kocsordról – liszttel, szívvel

2025. május 24. 08:10

Egy kocsordi házaspár színes édesburgonyái és lisztjei hódítanak – a fenntartható gazdálkodás szívvel, kézzel és tudással történik.

A levéltetű károsítja a borsót + videó

2025. május 23. 16:10

A zöldborsó-levéltetű kártétele jelentősen eltér jellegében a megszokottól. Egy-egy rovar szívogat itt-ott, de a kártétel jelentős lehet!

Lendületben a hazai biopiac – itt vannak a friss adatok

2025. május 23. 14:10

Az ÖMKi új kutatása szerint nő a bioélelmiszerek forgalma, erősödik az e-kereskedelem, csökken az árkülönbség bio és nem bio között.

Csökkentették Ukrajna 2022-es napraforgó- és repcetermési kilátásait

2022. április 25. 06:36

Az APK-Inform szerint a 2022-es napraforgó vetésterülete 13 éves minimum-szintre csökkenhet, mintegy 4,2 millió hektárra.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: megkezdődött az amerikai kukoricabogár imágók rajzása

2023. július 12. 07:10

Megkezdődött az amerikai kukoricabogár imágók rajzása a monokultúrás területeken, a meleg idő kedvez a bogarak mozgásához, a csapdák szép számmal fogják őket.

Tovább folytatódik a kukoricamoly rajzása és már a napraforgó szárbetegségei is megjelentek

2018. június 12. 10:46

A mostani időjárási környezetben a kártevők és kórokozók egyaránt megtalálják biológiai igényüket a gyors felszaporodáshoz.

Olajozottan az olajosmag piacról

2019. március 12. 15:37

Nem nehéz előre jelezni azt, hogy az olajosmag- és szójaszektor jelentősége tovább fog-e erősödni a magyar mezőgazdaságban. Az azonban, hogy ez milyen sikerrel fog történni, sok tényező függvénye. Az egyik ilyen mindenképpen az időjárás, a második a piac, hiszen az árakban megnyilvánuló motiváció döntő tényező a fejlesztések ütemének kialakításában. A harmadik tényező a technológia további, előrejelzésünk szerint gyors fejlődése. A genetikában, a precíz technológiában rejlő lehetőségek sokat lendíthetnek a hozamokon, de ez vajon elég ahhoz, hogy versenyképes maradjon a szektor?