A vegetációs indexek alkalmazása széles körben elterjedt a mezőgazdasági ágazatokban. Felhasználásuk nem korlátozódik a kutatásra, mert napjainkban már a termesztők éves technológiai műveleteit is segítik. Jelen tanulmányban egy a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen fejlesztett programot mutatunk be, amellyel lehetőség nyílik az egyedi levelek RGB-alapú vegetációs indexeinek értékelésére.
Bevezetés
A növények lombozatának és az egyedi leveleinek színe a szántóföldi termesztésben, az erdészetben, a kertészetben vagy éppen az élelmiszeriparban egyaránt fontos információkat szolgáltathat. A pigmentek, különösen a klorofill, xantofill, karotinoidok, antocianinok vagy a betalainok koncentrációja támpontot adhat a tápanyag-ellátottsághoz, tükrözheti a környezeti stresszhelyzeteket, vagy a kártevők, kórokozók jelenlétét.
Biotikus vagy abiotikus stresszhelyzetekben a levelek színeződése megváltozhat. Számos tápanyaghiány például jellegzetes mintázatot mutat. A nitrogénhiány kisebb és világoszöldebb leveleket eredményez. A magnéziumhiány esetén az egyik legfontosabb tünet a klorotikus sárgulás, amely az erek között jelenik meg, míg maguk az erek zöldek maradnak; további tünetek lehetnek nekrotikus foltok és lilás vagy vöröses árnyalatok. A káliumhiány esetén a levéllemez szélétől induló tüneteket találunk.
A gombás fertőzések szintén jellemző tüneteket okoznak a levéllemezen. A peronoszpóra például „olajfoltokat” okoz, a lisztharmatra fehér foltok jellemzőek. Ezzel szemben a feketerothadás fertőzése jellegzetes barnásvöröses foltokkal és azok sötét széleivel jellemezhető. Az esca szabálytalan világoszöld elszíneződést, klorotikus tüneteket, majd jellegzetes „tigriscsíkos” mintázatot okoz.
A fentiekből kitűnik, hogy a környezeti stressz gyakran jellemző morfológiai elváltozások kíséretében következik be, amelyek lehetőséget adnak a kiváltó ok azonosítására, vagy a stressz mértékének vizsgálatára.
Vegetációs indexek
A vegetációs indexek vizsgálata széles körben elterjedt a biotikus és abiotikus stressz azonosításában. A legelterjedtebb vegetációs index az NDVI (Normalized Difference Vegetation Index), ami szoros összefüggést mutat a növények lombozatának méretével és a fiziológiai állapottal.
Az NDVI alapján kiszűrhetőek a tápanyaghiányos területek, a téli és tavaszi fagykárral sújtott ültetvények vagy ültetvényrészek, továbbá például a szárazságstressz, de a kártevők és a kórokozók által okozott vegetatív visszaesés is. Az NDVI vizsgálata ma már rutinszerűnek mondható, de bizonyos technikai feltételekhez kötött.
A vizsgálathoz úgynevezett multispektrális szenzorok alkalmazása szükséges, ugyanis a látható tartományon kívül a közeli infravörös (Near InfraRed – NIR) tartományban visszavert sugárzást is detektálnunk kell. A szükséges szenzorok ma már ugyan könnyedén beszerezhetők, de költségük miatt sokan a hagyományos RGB-alapú (látható tartományon belüli) szenzorokkal is vizsgálható vegetációs indexeket részesítik előnyben.
A minták vizsgálata ebben az esetben nem igényli a NIR-tartomány elemzését, és az adatgyűjtés, digitalizálás sokkal egyszerűbb eszközökkel is megvalósítható, mint például egy digitális fényképezőgép, okoseszköz (telefon, tablet stb.) kamerája, irodai síkágyas szkenner, vagy RGB-színmérő (coloriméter).
LeafLaminaMap
A Magyar Agár- és Élettudományi Egyetemen olyan eljárást dolgoztunk ki, amellyel lehetőség nyílik az egyedi levelek vegetációs indexeinek értékelésére, és az egyes indexek levéllemezen mutatkozó variabilitásának elemzésére különböző statisztikai eljárások alapján.
A cél az volt, hogy mind a hagyományos irodai szkennerrel, mind a laptop vagy személyi számítógép kameráján keresztül digitalizált felvételek egyaránt elemezhetőek legyenek, vagyis egy egyszerű módszerrel kapjunk értékes információkat az egyedi levelek vagy éppen az egész lombozat mintázatáról.

A felső képen egy tünetes levél eredeti színes RGB-képe, az alsó képen ugyanaz a minta NBGVI- (Normalized Blue-Green Difference Index) színindexképe.
A LeafLaminaMap a Scilab ingyenesen elérhető szoftverrel, valamint az Image Processing and Computer Vision Toolbox segítségével készült (1. ábra). A program és a forráskód szabadon elérhető a GitHub online szolgáltatásban. A szoftver grafikus felhasználói felületén betölthető a számítógépen tárolt színes RGB-felvétel, és a listából kiválasztható, hogy melyik vegetációs indexek elemzését szeretnénk elvégezni
Ugyancsak a felhasználói felületen megjelennek az aktuális színindex kiszámított paramétereinek eredményei, míg az összes index kiszámított értékeinek listája automatikusan mentésre kerül egy szöveges fájlba. A rendszer kiszámolja a választott színindex átlagát, szórását, kontraszt-, energia- és entrópiajellemzőit.
A program működése
A program a betöltött színes képeket átalakítja a kiválasztott vegetációs index képlete alapján. Példaként a red chromaticity esetén az eredeti kép minden pixelét az alábbi képlet alapján alakítja át: R/(R+G+B), vagyis a pixelek RGB értékeiből – melyek mindegyikének értéke 0 és 255 között lehet – kiszámolja a pixelek megadott vegetációs index szerinti új értékét.
A pixelek új értékeiből pedig megkapjuk az új, teljes levélre vonatkozó képet. Egy olyan pixel esetén, ahol az RGB értéke, például: R=112, G=186, B=16 (például egy egészséges zöld levél), a pixel red chromaticity értéke 112/(112+186+16) vagyis 0.3566.
A „kész” új levél pixeleinek adatait a LeafLaminaMap több statisztikai módszer alapján adja meg: kiszámolja a levélre vonatkozóan a pixelek új értékeinek átlagát, szórását, valamint a kontraszt, energia és entrópia értékeket.
A program bemutatásához 5 egészséges és 5 tünetes (jellemzően a vegetációs időszak végén szeneszcencia tüneteit mutató) levelet vontunk be az elemzésbe. A kapott adatok alapján látható, hogy az egészséges és tünetes levelek színindexeinek átlagértékei jelentősen eltérnek. A szórások közötti különbség pedig a levelek színének egységességére utalnak.
Minél magasabb a szórás értéke, a levél annál változatosabb RGB-értékekkel és ebből számolt színindexértékekkel rendelkezik. A kapott értékekkel végzett főkomponens analízis (PCA) eredménye (2. ábra) alapján a vizsgálatba vont minták élesen elkülönülnek egymástól, és míg az egészséges levelek kis távolságra helyezkednek el egymástól, a tünetes levelek nagy variabilitást mutatnak.

Összefoglalás
A vegetációs indexek széles körben alkalmazott mutatók a szőlőültetvények élettani és egészségi állapotának felmérésében. A rendelkezésre álló eszközök függvényében akár a hagyományos színes RGB-felvételek készítése is célravezető lehet a vizsgálatok elvégzéséhez, hiszen számos olyan vegetációs index létezik, ami nem igényli a multispektrális felvételeket.
A LeafLaminMap a MATE Szőlészeti és Borászati Intézetének és Élelmiszertudományi Intézetének közös fejlesztése, melynek segítségével lehetővé válik az egyedi levelek részletes színindexelemzése. Az előzetes eredmények alapján elmondható, hogy a program által számolt adatok révén elkülöníthetőek az egészséges és tünetes levelek és számszerűsíthető a levelek színmintázatának variabilitása.
Köszönetnyilvánítás
A tanulmány megjelenését az Agri-Digital Growth Interreg Central Europe (CE0200761) program támogatta.
dr. Bodor-Pesti Péter
MATE Szőlészeti és Borászati Intézet, Budai Campus
dr. Baranyai László, dr. Lien Le Phuong Nguyen
MATE Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet, Budai Campus
dr. Deák Tamás
MATE Szőlészeti és Borászati Intézet, Budai Campus
Luca Masiero
CREA Centro di Ricerca per la Viticoltura
A cikk az Agrofórum újság 2025. májusi EXTRA 111. számában jelent meg.
További szakmai tartalmakért: KATTINTSON!
Kiemelt kép: Pixabay