Szőlő-Bor

Synvino Borverseny 2024: kiemelkedő borok és új trendek

Syngenta

Összesen 400 bor és pezsgő érkezett az ország 18 borvidékéről a Syngenta által XXI. alkalommal megrendezett Synvino Borversenyre.

A versenyen 226 fehér-, 121 vörösbort és 53 rozét értékelt a zsűri. A legkiemelkedőbb borok idén a Kiss István Pincészet 2017-es 6 puttonyos Sárgamuskotály aszúja, az Ikon Borászat 2024-es Ikon Sauvignon Blanc-ja, a Gál Szőlőbirtok és Pincészet 2024-es Kékfrankos rozéja, valamint a Sauska Pincészet 2020-as Cuvée 7 vörösbora lettek.

A verseny és a borászatok szakmai jelentősége

Dr. Varga Zoltán, a Syngenta termékmenedzsere hangsúlyozta, hogy a verseny nemcsak a borászatok számára kínál kiváló lehetőséget a boraik megmérettetésére, hanem szakmai tapasztalatcserére is alkalmat teremt.

Dr. Varga Zoltán az elmúlt évet értékelte
Dr. Varga Zoltán az elmúlt évet értékelte (Forrás: Syngenta)

A 2024-es év időjárási kihívásokkal teli volt: a szőlő fenológiai fejlődése előbbre járt az átlaghoz képest, és a gyors, korai szüret komoly kihívást jelentett. A lisztharmat egyes térségekben problémát okozott a termelőknek.

A 2024-es évjárat kiváló minőségű borokat hozott

Nyitrainé Dr. Sárdy Diána, a MATE Campus igazgatója és a borverseny zsűrijének elnöke elmondta, hogy a 2024-es évjárat borai kimagasló minőséget képviselnek.

Nyitrainé Dr. Sárdy Diána értékelte a versenyt
Nyitrainé Dr. Sárdy Diána értékelte a versenyt (Forrás: Syngenta)

Kiemelte, hogy a világfajták – Chardonnay, Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc és Merlot – hosszú távon is kiváló eredményeket mutatnak. Az innovatív fajták, mint a Hibernal, szintén ígéretes jövőképet vetítenek előre a magyar borászat számára.

Klímaváltozás és borászati trendek

A szakértők szerint a borágazat egyik legnagyobb kihívása a klímaváltozás, az öntözési lehetőségek bővítése és a szárazságtűrő fajták alkalmazása. Az új fogyasztói igényekhez igazodva egyre nagyobb szerepet kapnak az alkoholmentes és csökkentett alkoholtartalmú borok, valamint a vegán és organikus borok.

Nagyarany és pezsgő kategória újdonsága

A zsűri az Antalvin Kft. 2021-es Bonvivan vörösborát, a Maróti Pince 2016-os Mátrai Hárslevelűjét és a szekszárdi Schieber Borászat 2022-es Patina Cabernet Franc-ját Nagyarany minősítéssel díjazta.

A 2025-ös Synvino Borverseny legjobb borászai
A 2025-ös Synvino Borverseny legjobb borászai (Forrás: Syngenta)

A borverseny történetében először ítéltek oda a legjobb pezsgő kategóriában díjat, amelyet a Gedeon Birtok Kft. 2023-as Chardonnay, Pinot blanc, Sauvignon blanc pezsgője kapott.

Díjazott borok és elismerések

Az idei versenyen összesen 97 arany, 235 ezüst és 49 bronz minősítést osztott ki a zsűri. A legidősebb nevezett bor a Bock Borászat 2012-es évjáratú Bock Capella vörösbora volt, amely méltó képviselője a régi évjáratok minőségének.

A kiemelt kép forrása: Syngenta.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A szőlő metszése soft pruning módszerrel + videó

2025. március 11. 17:10

A szőlő metszésének számos módja ismert, de mi most a soft pruning metszésmódba nyújtunk betekintést. Fókuszban a fás részek védelme áll.

Új szokások: vegán, és csökkentett alkoholtartalmú bor + videó

2025. március 9. 07:25

Nem egyszerű feladat megtalálni a megfelelő terméket az új fogyasztói igények terén, de a bor alternatívái kiutat jelenthetnek.

Negyedik generáció a kádárkodásban

2024. december 18. 17:10

A Hotyek család Erdőbényén már hosszú ideje foglalkozik a tokaji borokhoz leginkább megfelelő hordók készítésével.

Az új szőlőfajták jelenthetnek megoldást

2024. november 26. 17:10

Rendelkezésre állnak olyan szőlőfajták, amelyek alkalmasak lehetnek a klímaváltozás folytán bekövetkező környezeti átalakulások ,,lekövetésére".

Van új a nap alatt – Új családtaggal bővül a Syngenta fungicid portfóliója

2018. május 31. 14:52

Az olajosnövények vetésterülete az utóbbi évtizedben dinamikusan nőtt, és a tavalyi évben megközelítette az 1 millió hektárt,  ennek következtében az ország összes vetésterületének közel 25%-án termelünk olajos növényeket.

Mit tehetünk a szárazsággal szemben? Öt nemesítő cég képviselőjét kérdeztük az aszályról

2019. február 13. 14:45

Milyen megoldásokkal tudják a nemesítők segíteni a termelőket az egyre fokozódó aszályban?

Első közös lépések a 6 tonna felé vezető úton – avagy az alapoknál kell kezdeni

2021. október 13. 06:01

A napraforgó alaposabb kiismerésére - 2019 telén a termelőkkel közösen indított - több éves progamot sajnos a koronavírus járvány nem engedte kiteljesedni. Részeredmények születtek, amelyet egy korábbi cikksorozatban megosztottunk az érdeklődökkel, mivel nem volt módunk az alapokat teljes mértékben megismerni, érdemileg keveset tudtunk előrelépni az elmúlt évben.

Együtt a magasabb napraforgó termésátlag felé vezető úton

2020. december 28. 10:09

A történelmi rekordot jelentő 2019-es 3 tonnához képest ma már az 5 tonnás hektáronkénti terméshozam sem példa nélküli.