Szőlő-Bor

Nem minden bor vegán? Nem bizony!

Agrofórum Online

Az emberekből gyakran meglepődést vált ki, amikor egy borra azt mondjuk, hogy vegán, hiszen alapvetően szőlőből készül.

Azonban kevesen tudják, hogy a hagyományos borászatban olyan állati eredetű anyagokat is alkalmazhatnak, mint például a tojásfehérje vagy a kollagén. Ezért fontos megérteni és felismerni a vegán borok jelentőségét, amelyek teljesen mentesek az állati eredetű összetevőktől, és így megfelelnek a vegán életmódot követők elvárásainak.

Ezeket az állati eredetű anyagokat az erjesztési és tisztítási folyamatok során alkalmazzák, ilyen anyag például a tojásfehérje, kollagén vagy akár a halpikkely. Ezeket az elemeket használják a borok finomítására és stabilizálására.

A tojásfehérje például segíthet eltávolítani a borban található zavaros anyagokat, miközben a kollagén hozzájárulhat a bor tanninjainak csökkentéséhez. Előfordul, hogy halpikkelyeket is alkalmaznak, mivel ezek olyan fehérjéket tartalmaznak, amelyek segíthetnek a bor tisztításában és stabilizálásában is egyaránt.

Kapcsolódhatnak más anyagokhoz is a borban, mint például a felesleges tanninok vagy a színezőanyagok, és leülepedhetnek, így tisztábbá és stabilabbá téve a bort. Használatuk hozzájárulhat a bor minőségének javításához és az előállított bor általános megjelenésének és ízének finomításához.

Ez a fajta borkészítési technika hagyományosan elterjedt a borászatban, azonban a vegán életmódot követők számára már megjelentek az új alternatív megoldások.

Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek például a növényi fehérjék alkalmazása, mint a borszeszben oldódó borszesz fehérje, vagy a burgundi gyanta. Ezek leginkább a borok tisztításában és stabilizálásában vesznek részt, emellett pedig léteznek természetes ásványi anyagok, például a kieselgur, amelyek a zavaros anyagokat távolítják el hatékonyan a borból.

Biokémiai működésük

Növényi fehérje

A növényi fehérjék működésük során kölcsönhatásba lépnek a borban található más molekulákkal és anyagokkal. Ez a kölcsönhatás lényegében egyfajta vegyi reakció, amely során képesek megkötni bizonyos molekulákat vagy részecskéket a borban. Például megkötik a szilárd részecskéket, zavaros anyagokat vagy felesleges fehérjéket, amelyek jelen lehetnek a borban.

Ez a kölcsönhatás lehetővé teszi, hogy ezek az anyagok kicsapódjanak vagy leülepedjenek, így tisztábbá téve a bort. Emellett befolyásolhatják a borokban található vegyi anyagokat és összetevőket is, például a tanninok vagy a színanyagok mennyiségét és minőségét.

A tanninok és színanyagok olyan molekulák, amelyek a borkészítés során a szőlő héjából vagy magjából származhatnak, és hozzájárulhatnak a bor ízéhez, színéhez és textúrájához.

Amikor növényi fehérjék a borba kerülnek, kölcsönhatásba lépnek más molekulákkal. Ez enyhítheti a bor keserűségét, mivel a fehérjék komplexképződést indukálnak a molekulákkal, megváltoztat azok számát vagy eloszlását.

Megkötik a színanyagokat is, ami befolyásolhatja a bor színének és árnyalatának intenzitását és stabilitását is. A színanyagok, amelyek a szőlő héjában és magjában találhatóak, többek között antocianinok, vagyis vízben oldódó pigmentek, amelyek felelősek a bor színéért.

Amikor a növényi fehérjék hozzáadódnak a borhoz, kölcsönhatásba lépnek az antocianinokkal. A reakció során kovalens kötésbe lépnek az antocianinokkal, amelyek a bor színét adó anyagok. Ennek eredményeként a megkötött antocianinok elvesztik mozgékonyságukat, és leülepednek a bor aljára vagy felületén

Burgundi gyanta

 A „burgundi gyanta” egy szinonimája a bor tisztítására és stabilizálására használt bentonitnak. A bentonit egy ásványi anyag, amely kolloidális, ez azt jelenti, hogy finom részecskékből álló diszperziót képez a folyadékban.

Amikor a bentonitot a borhoz adják, ezek a finom részecskék adszorbeálódnak, és a borban található zavaros anyagok, például a fehérjék vagy a szilárd részecskék leülepednek. A „burgundi gyanta” elnevezése onnan ered, hogy gyakran burgundi borok készítése során alkalmazzák ezt a technikát.

Kieselgur

A kieselgur vagy más néven diatomit egy ásványi anyag, amelyet borok tisztítására és szűrésére használnak. Ez a porózus, szilárd anyag szilícium-dioxid részecskékből áll, amelynek nagy a felülete, és képes eltávolítani a borban lévő szilárd részecskéket, zavaros anyagokat és fehérjéket. A kieselgurt a borba keverik vagy a borba szűrik, majd a bor tiszta és átlátható lesz.

(Fotó: Vinotecarium/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A szőlőlisztharmat előrejelzésének fejlesztése a Szekszárdi borvidéken

2024. november 12. 12:10

A szőlőlisztharmat előrejelzése napjainkra sokat fejlődött, s mára a legjobban prognosztizálható szőlőbetegségként számolunk vele.

Borászkodás egy fiatal magyar vulkánon

2024. november 9. 16:10

A turisták közül, akik ellátogatnak Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyébe, igen kevesen folytatják útjukat a szatmári látványosságokon túl ide, a Beregbe.

A fiatalok egyértelműen a „szörpi” rozé felé fordultak, de ez nem kihívás Villánynak

2024. augusztus 21. 16:10

A borvidék borai, az oltalom alatt álló eredetmegjelölés termékleírása szerint super premium, premium, classicus és táj/asztalibor kategóriában elérhetőek.

Nyári teendők a szőlőben

2024. július 10. 07:40

A gyors növekedés időszakában a szőlő érzékenyebb a különböző betegségekre, mint például a lisztharmatra és a peronoszpórára.

Furmint Február, ahol száz kiállító boraival ismerkedhet meg

2018. január 24. 10:08

A Furmint Február rendezvénysorozat célja, hogy felhívja a figyelmet erre a kiemelkedő minőségű, Kárpát-medencei szőlőfajtára.

Három generáció együtt: Rózsa pincészet

2023. március 15. 07:41

Aszút nyilvánvaló, hogy nem minden évben készítünk, csak akkor, amikor az évjárat ezt lehetővé teszi.

Sörpuccs a borvidéken

2021. december 8. 16:09

Etyek az elmúlt évtizedben a bornak és a pezsgőnek köszönhetően a hazai gasztroforradalom egyik ikonikus helyszínévé vált, persze ehhez kellettek azok a borászok is, akik egyértelműen a minőség pártjára álltak. Világosan látszik az is, hogy a csendes borok felől a buborékok felé fordul a borvidék; 2023-ig kell már csak arra várnunk, hogy eredetvédett „Etyeki pezsgőt” ihassunk, amely talán nagyon gyorsan olyan ismert és elismert kifejezés lesz, mint a Tokaji aszú. A gasztroforradalmárok között azonban nemcsak borászok vannak: sonkamester, csokoládé- és sajtkészítő is öregbíti már a település nevét, de van egy első hallásra igazi kakukktojás is közöttük. Ha jobban megismerjük kiderül, hogy mégis csak van köze a borhoz: a musthoz például sörlevet kever. Vagy a sörléhez mustot? Az Etyeki Sörmanufaktúra főzdevezető-tulajdonosával, Radányi Orsolyával beszélgettünk.

Kedvező a termelőknek az új borszabályozás

2020. március 9. 12:02

A piaci és technológiai folyamatok rendkívül felgyorsultak, de a tervezett új borszabályozás jobb feltételeket biztosít az értékesítéshez és csökkenti az adminisztrációs terheket.