A Kleffmann és Partner Kft. független piackutató cég, mely 1995 óta tevékenykedik Magyarországon. Kizárólag a gazdálkodóktól származó információk alapján méri fel a vetőmag, műtrágya, valamint növényvédő szer piacot. Alábbi összeállításunkkal is szeretnénk köszönetet mondani mindazoknak, akik bármelyik kutatásunkban segítségünkre voltak.
Cikkünkben a fungicid szegmensre koncentrálunk, hiszen ez a szegmens szőlő növényvédelemre fordított kiadásainak jellemzően a 80 százalékát is meghaladja. A szőlő növényvédelem Kleffmann által becsült kiadásai a 2016-os kiugró évet nem számítva nem változik, illetve némileg csökken. Mindez a kultúra területének stagnálására vagy enyhe csökkenésére, illetve a gombaölőszeres kezelésben történt változásokra vezethető vissza: csökkent a felhasználás, de terjed a nagyobb hektáronkénti költségű szerek használata.
Az adatok a gombaölőszerrel, szerekkel kezelt területre vonatkoznak, ami minden évben a terület több, mint 99 százalékát teszi ki. A kezelés/ha mutató megmutatja, hogy átlagosan egy kezelt hektárra vetítve hányszor kezelnek valamilyen fungiciddel a termelők. Magyarországon az egy hektárra jutó átlagos kezelésszám 2019-ben 6,6 volt. A kezelés/ha és az egy tankban kijuttatott termékek számának szorzata mutatja meg, hogy egy kezelt hektárra átlagosan hány „darab” gombaölő szert juttattak ki a gazdák. A gyűjtőcsomagolású termékek, mint önálló márkanév alatt forgalmazott termékek, és mely termékeket egy tankkeverékben juttatták ki, ebben az esetben egy termékként számolódnak.
A zöldszüret támogatásának a hatása is érződhet a 2019-es éven, hiszen az összes vizsgált év közül 2019-ben volt a legalacsonyabb a kezelések átlagos száma hektáronként. A zöldszüreti támogatást 2019-ben vezette be az Agrárminisztérium, arra reagálva, hogy a 2018-as évben az Európai Unió területén rekord mennyiségű borászati terméket készítettek, ennek pedig gyorsan eszkalálódó válság lehetett volna a következménye 2019-ben. Így tavaly azok, akik nem rendelkeztek felvásárlási szerződéssel és bizonytalan volt az értékesítésük, élhettek a támogatással. A zöldszüreti támogatás 2020-ban is elérhető volt, idén június 22-30 lehetett beadni a kérelmeket.
További érdekességként kitérünk arra is, hogy milyen betegségek elleni készítmények fogytak a legjobban és ezek a termékek milyen hatásmóddal rendelkeztek. Alapvetően 3 fő gombabetegséget különböztetünk meg szőlőben. Ezek a lisztharmat, peronoszpóra, szürkerothadás, de jelentős azoknak a kombinációs termékeknek is az aránya, amelyek a fő gombabetegségekből legalább 2 betegség ellen preventív, vagy kuratív módon alkalmazhatóak.
A kórokozók elleni védekezés során a kijuttatott termékek (SDV) összesített volumene hektár alapon csökken. Az összesített kijutattás 2 év alatt 107 ezer hektárral csökkent, ugyanakkor a csökkenő felhasználás mellett stabil a termékek megoszlása – abból a szempontból, hogy évjárat hatás nem figyelhető meg a betegségek el-vagy visszaszorulásának következményeként. Fontos megjegyeznünk, hogy az egy tankkeverékben 2 gombaölő szert juttattak ki, az 2 hektárnyi kijuttatásnak felel meg.
- ábra: Szőlőben alkalmazott termékek az engedélyokiratban meghatározott betegségek ellen, ezer hektárban
- ábra: Szőlőben alkalmazott termékek hatásmód szerint, ezer hektárban
Hatásmódot tekintve sincs változás, 60 százalékos a kontakt termékek aránya, míg a felszívódóak aránya 40 százalék.
Összegezve látható, hogy a mind a betegségtípusok elleni védekezés, mind a termékek hatásmódja mellett, csökkenő felhasználást mérve, a magyar szőlő ültetvényekben van egy fajta állandóság, ha a gombabetegségek elleni védekezést elemezzük. Az még a jövő, hogy a kilátásban lévő szerkivonások, hatóanyag csökkentésre vonatkozó javaslatok, vagy akár a modern SDHI (rezisztencia törő) gombaölő szerek hogyan változtatják meg a felhasználást.
Végezetül szeretnénk megköszönni a kutatásainkban résztvevő gazdáknak és szakembereknek, hogy válaszoltak kérdéseinkre. A 2020-as évre is sikeres gazdálkodást kívánunk!
Szőlő felmérésünk hamarosan indul, legyen válaszadónk Ön is!
Puskás Péter – Kleffmann és Partner Kft. – https://www.kleffmann.com/hu