Szőlő-Bor
Fizetett tartalom

Szürkepenész – hogyan védekezzünk a kórokozó ellen szőlőben?

Bayer Crop Science

A szürkepenész (Botrytis cinerea) egy széles tápnövény körrel rendelkező kórokozó, mely elsősorban a szőlőtermesztésben, valamint a dísznövény termesztésben okoz jelentős problémákat. A kórokozó élő és elhalt növényrészeken egyaránt képes áttelelni.

Szőlő esetében az elhalt háncsszövet alatt szkleróciumokkal, az élő szövetekben pedig micéliummal telelhet. Tavasszal a fertőzést a szkleróciumokon kialakuló szürke konídiumtartó gyepről leváló spórák indítják el. A sikeres fertőzéshez legalább 18°C hőmérséklet és 20 órán át tartó felületi nedvesség szükséges. A fertőzés elsősorban a bogyót ért sérüléseken keresztül, vagy a bogyó és a kocsánykorona találkozásánál indul el. A szőlő fogékonysága egyrészt függ a bogyó cukortartalmától, illetve a fürt tömöttségétől, tehát a tenyészidőszak előrehaladtával egyre fogékonyabbak lesznek a fürtök, valamint a tömött fürtű fajták, mint például a Juhfark, Ezerjó, Kadarka, Leányka, Rajnai rizling és Rizlingszilváni kifejezetten fogékonyak. A betegség tünetei már virágzás körül jelentkezhetnek, a fürt részleges vagy teljes pusztulását okozva, ám jellemzőbb a nyár közepén csapadékos időben kialakuló bogyó barnulás, azaz zöldrothadás. Az érett fürtök esetében, ha a cukortartalom 19-20 Brix körüli pedig nemesrothadás/aszúsodás figyelhető meg. Megfelelő védekezés hiányában a tavaszi fertőződési időszakban a fürtök 10-30 %-a, érési időszakban pedig a fürtök 50-60%-a is megfertőződhet, így jelentős termésveszteséggel kell számolnunk. Anyatelepeken, valamint oltvány előállítás során is fontos a kórokozó ellen védekezni, mivel a Vitis rupestris közepesen, míg a V. vinifera nagyon fogékony a kórokozóra.

Telepítéskor fontos a fajtaválasztás, a vastag bogyóhéjú, laza fürtű fajták kevésbé fogékonyak, továbbá a laza és könnyen átpermetezhető lombsátor is előnyös a védekezés szempontjából.

Korai védekezésre borszőlőben a Luna Experience készítményt javasoljuk, mely már a 6. levél kiterülésétől (BBCH 16) alkalmazható a fürtlehajlás kezdetéig (2-3 mm-es bogyók, BBCH 73, az első kezelés után leghamarabb 10 nap múlva a járványhelyzetnek megfelelően újra alkalmazható, de évente legfeljebb 2 alkalommal juttatható ki. A készítmény hatóanyagai a fluopiram és tebukonazol, melyek felszívódóak, és egymás hatását erősítve veszik fel a szürkepenész elleni harcot. A készítmény alkalmas még szőlő lisztharmat (Erysiphe necator) elleni védekezésre is.

Csemegeszőlőben szürkepenész ellen virágzás kezdetétől (BBCH 61) egészen a szüret előtti állapotig (BBCH 87), borszőlőben virágzástól (BBCH 61) zsendülésig (BBCH 85) a Teldor 500 SC készítményt javasoljuk, melynek hatóanyaga a fenhexamid, ami szintén felszívódik a növénybe. A védekezést megelőző jelleggel javasolt elvégezni közvetlenül a fürtzáródást megelőző időszakban, illetve a zsendülés állapotában úgy, hogy a készítményből lehetőleg a fürt belsejébe is jusson, így a kocsánykorona felőli rész is védve lesz. A hatóanyag a spórák csírázását és a gombafonalak növekedését egyaránt gátolja. A készítmény évente 3 alkalommal használható, a kezelések között legalább 10 napnak kell eltelnie.

Bayer Crop Science

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A szőlőlisztharmat előrejelzésének fejlesztése a Szekszárdi borvidéken

2024. november 12. 12:10

A szőlőlisztharmat előrejelzése napjainkra sokat fejlődött, s mára a legjobban prognosztizálható szőlőbetegségként számolunk vele.

Borászkodás egy fiatal magyar vulkánon

2024. november 9. 16:10

A turisták közül, akik ellátogatnak Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyébe, igen kevesen folytatják útjukat a szatmári látványosságokon túl ide, a Beregbe.

A fiatalok egyértelműen a „szörpi” rozé felé fordultak, de ez nem kihívás Villánynak

2024. augusztus 21. 16:10

A borvidék borai, az oltalom alatt álló eredetmegjelölés termékleírása szerint super premium, premium, classicus és táj/asztalibor kategóriában elérhetőek.

Nyári teendők a szőlőben

2024. július 10. 07:40

A gyors növekedés időszakában a szőlő érzékenyebb a különböző betegségekre, mint például a lisztharmatra és a peronoszpórára.

Alkalmazhatók még a mankoceb hatóanyagú készítmények a növényvédelemben?

2023. június 17. 11:39

Acrobat-tal permeteztem a szőlőt. A maradékot ráfújtam a körte-, alma-, barackfára. Ha lejár az 56 nap várakozási idő ehető-e a gyümölcs?

Megemelték a szőlőtelepítési pályázat keretösszegét

2022. november 3. 10:53

A korábbi évek gyakorlatának megfelelően, idén november 2-a és november 30-a között ismét lehetőség van a szőlőültetvények szerkezetátalakításának támogatására vonatkozó egyéni tervek benyújtására. A szőlőtermesztők körében népszerű intézkedés támogatási keretösszege a 2019-2023 közötti 34 millió euróról 50 millió euróra emelkedett.

Milyen növény alkalmas a szőlősorok talajának takarására?

2019. május 14. 05:33

Cs. Marianna kérdése: Milyen talajtakaró növény alkalmazását javasolják a szőlőültetvények soraiban, sorközeiben?

A kacs, a szőlő indája (2/2.)

2019. március 19. 06:36

A szőlő a különleges kúszó és futó növényi csoporthoz tartozik, amely tagjai sajátos szerveikkel a fény felé kapaszkodnak, támaszkodnak és rögzítik hajtásaikat. E fontos funkciót végző szerv a kacs.