Táj-Tér-Kép

Hogy harcoljunk a klímaváltozás hatásaival? – Jó példaként Bécs Aspern-Seestadt városrészt mutatjuk

Agrofórum Online

A klímaváltozás napjaink kiemelkedő problémája, jellemzően emelkedő hőmérsékletekkel, hőmérsékleti ingadozásokkal, a csapadék egyre egyenetlenebb eloszlásával, csapadékhiánnyal írható le ez a jelenség. A szakemberek felismerték, hogy a klímaváltozás hatásai mérsékelhetők a megfelelő intézkedésekkel, mint a csapadékvíz-visszatartás. Aspern-Seestadt Bécs egy új városrésze, ahol a kezdetektől különös hangsúlyt fektetnek a klímaváltozás hatásainak mérséklésére.

A csapadékvíz-visszatartásnak több pozitív hatása is van a környezetre, a tározott csapadék később, szükség esetén felhasználható a környezet számára. A megfelelő helyen való tározás a villámárvizek kiküszöbölésére is alkalmas, ugyanis a víz által veszélyeztetett területekről a víz gyorsan elvezethető, az arra a célra kialakított tárolókba, ahol a felhasználásig tárolható, esetlegesen szikkasztható.

Erre többféle megoldás is létezik, a víz tározható természetes mélyületekben, mesterségesen direkt erre a célra készült mélyedésekben, illetve más célból készült, de már nem használt mélyedésekben. Továbbá sűrűn beépített területen, nagy százalékú burkolt felületeknél, alkalmazhatók a szikkasztóblokkok is, melyek moduláris elemek, amiket a föld alá helyezve a hirtelen összegyűlő víznek teret biztosítanak, majd azt lassan beszivárogtatják a talajba, ahova másképp a burkolatok miatt nem jutna víz.

Másik jó példa a klímaváltozás hatásainak mérséklésére a zöldinfrastruktúra minőségi, illetve mennyiségi fejlesztése. Ahol van rá hely, érdemes többszintű növényállományt kialakítani, ugyanis a megfelelő kiterjedéssel rendelkező többszintes növényállományok – melyekben a fáké a hangsúlyos szerep – bizonyíthatóan csökkentik a felszín hőmérsékletét, akár több fokkal is.

További lehetőség a lapostetők és a vertikális felületek zöldítése, egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a zöldtetők (legyen az extenzív vagy intenzív), a zöldfalak, zöldhomlokzatok. Ezek a megoldások még energetikai szempontból is hasznosak lehetnek az épületek számára, ugyanis szigetelnek, ezért nyáron később melegszik fel az épület belseje és kevésbé, valamint télen kisebb energiabefektetéssel érhető el ugyanaz a belső hőmérséklet, mint ezek nélkül a zöld megoldások nélkül.

Bécs, mint jó példa

Bécs egy olyan főváros, amely rengeteg figyelmet és forrást fordít a minőségi zöldfelületek kialakítására és fenntartására. Minőségi zöldfelületei kellemes közeget biztosítanak mind a helyiek, mind a turisták számára, és összefüggő rendszert alkotnak a város szövetében. A zöldfelületek gondozottak és segítenek a klímaváltozás hatásainak mérséklésében.

Aspern-Seestadt

Aspern-Seestadt Bécs egy új városrésze, mely jelenleg is épül, körülbelül ötven százaléka van kész. A városrész nagy hangsúlyt fektet a klímaváltozás hatásainak mérséklésére, ennek egyik legszembetűnőbb eleme a csapadékvízgyűjtő tó, mely fürdőtóként is funkciónál az itt élők számára. A tó mesterséges, aljzata kavicsos, vize jellemzően tiszta, a tófenék jól látható a mélyebb részeken is. A biodiverzitás szempontjából jelenleg még nem áll a helyzet magaslatán, növény- és állatvilága szegényes, a parti sáv elenyésző részén találhatók vízparti növények, kisebb nádfoltok lelhetők fel.

Az Aspern-Seestadt-ban található esővízgyűjtő tó és egy a sok városi zöldfelület közül
Az Aspern-Seestadt-ban található esővízgyűjtő tó és egy a sok városi zöldfelület közül (saját fotók)

A városrész amellett, hogy épül, jelenleg is lakott, és már a tervezésnél fontos szempontként vették figyelembe a klímatudatos működést. Ez látszik a városi zöldfelületek mennyiségében és minőségében is. Azonban vannak kezdeményezések, programok, melyek nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket.

Ilyen kezdeményezés volt például a klímasemleges utca ötlete is, amely azt takarja, hogy bizonyos utcákat a nyári hónapokban lezárnak a gépjárműközlekedés elől, technikailag kerékpáros, illetve gyalogos utcává alakítva azokat. A lezárás mellett dézsás növényeket és párakapukat helyeztek ki az adott utcákra. Sajnos ez a kezdeményezés elhalt, néhány próbálkozás után bebizonyosodott, hogy egy ilyen klímasemleges utca megvalósítása kifejezetten sok forrást emészt fel, a hatásfoka pedig ehhez mérten nem elég magas, hogy igazolható legyen a folytatás.

Közösségi kert és erkély zöldítés
Közösségi kert és erkély zöldítés (saját fotók)

Irodalomjegyzék:

Dr. Almási Balázs, Csizmadia Dóra (2016), Zöldinfrastruktúra füzetek 1. Vízáteresztő burkolatok, Budapest Főváros Városépítési Tervező Kft., Budapest

Pataky Rita szerk. (2016), Zöldinfrastruktúra füzetek 2. Zöldhomlokzatok, Budapest Főváros Városépítési Tervező Kft., Budapest

Csizmadia Dóra (2018), Zöldinfrastruktúra füzetek 3. Vízérzékeny tervezés a városi szabadtereken, Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatal, Budapest

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan szervezzünk vándortábort? - Egy tájépítész javaslatai

2024. július 19. 05:40

A vándortábornak nincs egy egzakt definíciója, ennek ellenére, mindegyik megfogalmazás említi a természetben való hosszabb, szabadidős időtöltést, valamint valamilyen módon utal arra, hogy csoportos tevékenységről van szó.

Kaphat-e zöld utat a Budai Zöld Öv? – II. rész.

2024. március 20. 05:40

A települések nagymértékű, intenzív növekedésének szabályozása érdekében elengedhetetlen a meglévő, a fővárost az agglomerációval összekötő értékes zöld folyosók, ékek feltárása és értékelése.

Kaphat-e zöld utat a Budai Zöld Öv? – I. rész

2024. március 10. 05:40

Napjainkban számos európai ország nagyvárosai körül alakult ki a városok külső részén, az agglomeráció és a nagyváros határán tudatos várostervezés révén zöldgyűrű, zöldsáv.

Innovatív vízgazdálkodás: a H2Ohio Projekt és hazai vízvédelmi stratégiák

2024. január 25. 05:40

Itthon kiemelten fontos a vízjárta területek védelme, hiszen a víz az egyik legnagyobb erőforrásunk ökológiai és társadalmi értelemben is. Érdemes lehet a világ vízrendezési innovációit szem előtt tartanunk, hogy azzal saját vizeinket is védjük.

Klímaváltozás hatásai: melegebb ősz

2022. november 24. 05:37

Enyhülni látszik mind az ősz, mind a tél, ami nem kedvez sokszor az élővilágnak, növényvilágnak sem. A tartós mínuszok a káros baktériumok, vírusok elpusztítása miatt volt jó a téli időszakban, így kevesebb volt a megbetegedés is.

A zöldfelület-intenzitás és a felszíni hőmérséklet összefüggései Győr példáján

2021. március 30. 03:38

A zöldinfrastruktúra-tervezés, mint alternatív és integrált megközelítés az ökológiai tájtervezésben, jelentős potenciállal bír az alkalmazkodási akciókban.

Milyen lesz az idei tél? Nagyjából már látható, és nem sok jót ígér az előrejelzés

2023. november 6. 11:10

Lassan elbúcsúzhatunk Magyarországon a fehér karácsonytól, hiszen a nyáron túlzottan felmelegedő, majd lassan lehűlő Atlanti-óceán megakadályozza a hideg telek kialakulását.

A klímaváltozás fokozta a szélsőséges időjárási körülményeket

2023. január 11. 13:08

Friss tanulmányok szerint a klímaváltozás jelentősen fokozta a szélsőséges időjárási események kockázatát szerte a világon az elmúlt két évben - írta a The Guardian brit napilap online kiadása.