Hazánkban rengeteg látnivaló van és számos természetvédelmi értékkel rendelkezünk, ennek szép példáját jelentik a tanúhegyek. Így jutottam arra a döntésre, hogy elindítok egy tanúhegyekről szóló sorozatot. Mindig az aktuális és egyben megmászott tanúhegyet mutatom be az olvasónak, hiszen a Balaton-felvidék csodálatos panorámáját egész évben élvezhetjük, mindamellett talajtani és geológiai szemszögből is érdekesek számunkra.
Az enyhe télnek köszönhetően a plusz fokos napokon a Balaton-felvidék jó programot szolgáltat kirándulóknak, túrázóknak, családosoknak egyaránt, mivel a gyönyörű napsütéses időben pazar panoráma tárul elénk a csúcsokon.
A 346 méter magas Tóti-hegy a Balaton-felvidéken elhelyezkedő Tapolcai-medence területén található számos tanúhegy egyike Veszprém vármegyében. A Gulács keleti szomszédságában terül el. Bazaltcsúcsa „cukorsüveg alakú”, harmadkori vörös homokkőre épült. Oldalát ritkás erdő borítja. Gyalogosan Káptalantótiból a hegy keleti oldalán haladva a kék háromszög jelzésen, Salföldről a kék, illetve zöld sávos, majd a kék háromszöges jelzésen közelíthetjük meg.
Látszólag csábítóan lankás, de a kirándulóknak gyorsan rá kell döbbenniük, hogy csak a hegytető előtti rész mászható könnyedén, ugyanis a csúcs előtt nagyjából 50 méteres szakaszon majdnem ugyanannyi szintet kell legyőzni, mint addig összesen. Ez a rész felfele meredek, edzettséget igényel. Viszont nem lehetetlen küldetés! Emellett a hegyen nincs sehol pihenőhely, tehát a célig leszegett fejjel kell előre haladni, amiért csak az egykori kőbánya sziluettje és a gazdátlan pincék, présházak kárpótolnak.
Fönt aztán lenyűgöző panoráma tárul elénk! Előbukkan az alapkőzet (bazalt), a csúcs bordáját borító gyepről pedig zavartalan a kilátás, csodálatos körpanorámában gyönyörködhetünk. Déli irányba feltűnik a Balaton párolgó víztömege, amelybe a Badacsony és a Gulács takar bele. Az alacsonyabb hegyek sorakoznak a parton, elgátolva a Káli-medencét. A Szent György-hegy tömbje és a Keszthelyi-hegység lapos háta is mutatkozik. Végül Fonyód kettős csúcsa adja hírét a somogyi dombvidéknek.
A hegy oldalában a sok évszázados tájhasználat nyomai sorakoznak. Lejjebb kőfal védelmezi a szekérutat, illetve egy öreg pincére is figyelmesek lehetünk – az üreg arra utal, hogy egykor idáig is elért a szőlők birodalma. A 18-19. században a lejtő futásával párhuzamosan mélyítettek pincéket a telkek alsó, kevésbé becses részein. Bejáratuk mellé általában valamilyen árnyékoló fát (többnyire diót) ültettek. A filoxéravész után a permetezéshez szükséges víz hiánya miatt már csak az alacsonyabban fekvő területeket szőlősítették újra. A Tóti-hegy lejtőjéből nem harapott ki akkora darabot a hajdani bazaltbányászat, mint sok társa testéből. Csupán kézi művelésű fejtés működött itt, amely javarészt zúzalékkal szolgálta az építőipart.
Forrás:
https://welovebalaton.hu/hely/toti-hegy-1
https://www.termeszetjaro.hu/hu/poi/hegycsucs/toti-hegy/52040260/