Talajélet

A hazai erdők talaja

Agrofórum Online

Magyarország területének mintegy egyötödén erdő helyezkedik el. Az erdők talaja, kőzetei és növényborítottsága pedig igen változatos képet mutat.

Barna erdőtalajokra jellemző folyamatok: humuszosodás, kilúgzás, agyagosodás, agyagvándorlás, agyagszétesés és a kovárványképződés. A humuszosodás mértékét a felszínre hulló lombanyag határozza meg. Mivel az eredetileg is sok szerves savat tartalmazó erdei alomtakaró bontását nagyrészt a mikroszkopikus gombák végzik, ezért a termelt szerves anyag savanyú, ami az erdőtalajok erőteljes kilúgzását és savanyúságát okozza. A kilúgzás, vagyis az oldható anyagok kimosódása a talajszintekből az egyik legjellemzőbb folyamata az erdőtalajok képződésének, az agyagosodás a másik meghatározó folyamat. Az agyagosodás előfeltétele az agyagásványok építőelemeit tartalmazó ásványi összetétel, valamint a mállást elősegítő klíma és biológiai folyamatok. Ennek következtében kedvező vízgazdálkodás és szervesanyag-tartalom tapasztalható, mert az agyag sok vizet és tápanyagot képes megkötni. Agyagosodás során az agyagos rész elmozdul a mélység felé. Agyagszétesés (podzolosodás) savanyú és durva szemcséjű vagy köves erdőtalajok esetében következhet be. Az ásványok (agyagásványok) alkotóelemeikre bomlanak, kovasavra, alumíniumra és vasra, a szétesés termékei közül a vas és az alumínium a helyéről elmozdul, és a mélyebb rétegekben halmozódik fel. Következménye a feltalaj tápanyagokban való elszegényedése és további savanyodása.

Kovárványképződés homokos talajképző kőzeten jöhet létre. Feltalaj alatt vöröses-barnás csíkok formájában mutatkozik. Megelőzi a gyengén savanyú vagy savanyú közegben az agyagelmozdulás, előfeltétele nagy diffúziósebesség és oxidációs viszonyok. Az időszakos és helyi redukció oka a talajrétegek vízgazdálkodása közötti különbség hatására kialakuló levegőtlenség. Előfeltétele a különböző talajszintek közötti különbség vízáteresztő képességben, melynek hatására nagyobb csapadék esetén a víz felhalmozódik a két szint határán, és így időszakos talajvízréteg alakul ki. Savanyúság származhat a talaj szerves és szervetlen alkotórészeitől, valamint a kilúgzásból. Következménye a tápanyagellátásban fellépő zavar, amit a savanyúságra érzékeny növények károsodása, illetve elpusztulása követhet.

A Nagyalföld a Kárpát-medence központi, terjedelmes síksága. Három fontos tájtípusra különíthető el a hordalékos-üledékes kőzet alapján: löszvidék, homokvidék és ártéri síkság. A kontinentális klímahatások itt érvényesülnek a legjobban, itt legszegényebb a csapadékellátás, legnagyobb a csapadékbizonytalanság. Erdészeti szempontból a táj termőtalajainak kialakulásában a víz és a szél által ideszállított üledékek, csapadékszegény klíma és gyakori felszín közeli talajvizek játszották a legnagyobb szerepet. A terület erdőinek nagy része telepített kultúrerdő (akácosok, feketefenyvesek, nemes-nyárasok), csak egyharmad részét fedik őshonos fafajok (kocsányos tölgyesek, hazai-nyárasok). A Nagyalföldön előforduló főbb talajtípusok a következők: mezőségi csernozjom és homoktalajok, barna erdőtalajok csak kisebb léptékben, láptalajok, öntés és réti talajok, esetleg szikes talajok.

Az Északi-középhegységben a vulkáni lávakőzetek mellett számottevőek a mállékony tufák, puhább homokkő, agyag és márga, helyenként karsztos mészkő is előfordul. A legváltozatosabb klímájú, legalacsonyabb hőmérsékletű tájcsoport. Csapadékellátottsága közepes-bőséges mértékű hely függvényében, felszíni vízfolyásokban gazdag. Legnagyobb kiterjedésben barna erdőtalajokkal és kőzethatású talajokkal találkozhatunk, hegylábaknál csernozjom talajok is kialakulhatnak. A tájcsoport túlnyomórészt természetszerű erdeiben bükkösök, kocsánytalan tölgyesek, és cseresek találhatók.

A Dunántúli-középhegység mészkő és dolomitrögök vonulata, nem vulkáni eredetű kőzet. A tájcsoportra különösen jellemzők a mészkedvelő és szikladomborzatú erdők. Az ország második leghűvösebb tájcsoportja, ezt jó csapadékellátottságának is köszönheti. Legnagyobb kiterjedésben barna erdőtalajok és kőzethatású talajok találhatók, de a sziklás és köves váztalaj aránya is számottevő. Javarészt őshonos fafajok találhatók itt, bükkösök, cseres-kocsánytalan tölgyesek.

A Kisalföldre főleg lösz és homokvidék jellemző, az Alfölddel ellentétben itt magasabb a talajvíz, jobb a csapadékellátottsága, de azért itt is adódhatnak száraz területek. A tájcsoportra öntés és réti talajok a jellemzők, de kialakultak mélyebb fekvésű területeken láptalajok is. Erdeinek felét kultúrerdők alkotják, akácosok és fenyvesek lehetnek, de őshonos fafajok közül cseres és gyertyános-tölgyesek találhatók meg.

A Nyugat-Dunántúl nem egységes tájcsoport, középhegységi rögökből, dombságokból, kavicsos transzfennsíkokból áll. Az Alpok és a Pannonmedence térségét köti össze. A rögök többnyire savanyúak, a kavicstakarók mellett található vályog is, zömmel mészmentes alapkőzeten helyezkedik el. Hazánk legcsapadékosabb tájcsoportja, melyet az Alpok közelségének tudhatunk be. Barna erdőtalaj sok változata fellelhető itt, kiemelkedően sok savanyú barna erdőtalaj található a térségben. Mélyebben fekvő területeken öntés és réti talajok egyaránt előfordulnak. Cseres-gyertyános tölgyeseket, bükkösöket láthatunk errefelé, de fenyő és akác kultúrerdőkkel is találkozhatunk.

A Dél-Dunántúli dombságok fő építőanyaga a pannon üledékekre települt lösz, azonban mészkőre és ritkán vulkanikus kőzetekre is bukkanhatunk. Síkságokon homok is takarhatja a felszínt. Csapadékos térség szubmediterrán éghajlattal. Nyári zivatarok gyakorisága magas. Az alapkőzettől függően rozsdabarna, és agyagbemosódásos erdőtalajokkal is találkozhatunk. A természetes és kultúrerdők területe közel azonos, tölgyesek bükkösök is előfordulhatnak.

Forrás:

Varga R. (2009): Magyarországi erdők talaja és kőzete, Évfolyamdolgozat

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A talaj világnapja alkalmából

2024. december 5. 14:15

A talaj, mint az élet feltétele egyre nagyobb figyelmet kap hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Egyre több a tudatosan gondolkodó gazdálkodó, akik képesek felfogni a földi élet léte és a talaj egészségének kapcsolatát.

Talajminőség-védelem kötött talajon – lehetőségek és korlátok

2024. november 12. 08:10

A különböző kötöttségű talajok művelhetősége erősen függ a nedvességtartalomtól. Legkedvezőbb a nyirkos állapot.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Kerti talaj vagy virágföld? Melyik a jobb?

2024. október 31. 14:10

Az élő talaj tele van hasznos mikrobákkal és szerves anyagokkal, amelyek tápanyagokat juttatnak a növények gyökereihez.

Talaj, klíma, agrotechnika

2018. november 28. 04:36

A szántóföldi növénytermesztést hatalmas változások jellemezték az elmúlt évtizedekben. Új fajták, hibridek jelentek meg, a vetőmag-előállítás minőségi színvonalon valósul meg hazánkban. Ugyancsak hatalmas változások következtek be az agrotechnikai elemekben is. A szántóföldi növénytermesztés biológiai alapjainak és agrotechnikai elemeinek forradalmi változása mellett az ökológiai feltételek azok, amelyek standardok maradtak, ill. azok csak korlátozott mértékben befolyásolhatók.

Az év talaja: mészlepedékes csernozjom

2022. december 26. 14:07

A csernozjom talajok hazánk 22,4%-át teszik ki. A mészlepedékes csernozjom nemcsak Magyarország, hanem az egész Duna-völgy jellegzetes talajképződménye.

Szemléletváltó és hiánypótló kiadvány jelent meg a talajélet témakörében

2020. szeptember 25. 04:38

A Phylazonit gondozásában megjelent Varga Sándor – A talajtermékenység mikrobiológiai alapjai és lehetőségei című szakkönyve.

Milyen módszerekkel lehet hatékonyan védekezni a palántadőlés ellen?

2019. február 5. 10:01

K. Erzsébet kérdése: Minden évben visszatérő probléma palántáim nevelésénél a palántadőlés betegség. Milyen módszerekkel tudok (lehet) ellene hatékonyan védekezni?