Az AGROmashEXPO és Agrárgépshow január 25. és 28. között idén is számos, a mezőgazdasági aktualitásokkal kapcsolatos előadásnak adott helyet. Ilyen, magvas gondolatokban, és megszívlelendő tanácsokban bővelkedő kerekasztal-beszélgetésnek bizonyult a Hungexpo H pavilonjának Fórum színpadán megrendezett ,,Mikrobiológiai termékek az AÖP (Agrár-ökológiai program) támogatásban” című szakmai fórum is, a Magyar Talajvédelmi Szövetség szervezésében. A beszélgetés moderátora Dr. Pénzes Éva, a Magyar Talajvédelmi Szövetség ügyvezetője volt. Szó esett talajaink általános állapotásról, és a talajkondíció javításának lehetőségeiről – különös tekintettel a mikrobiológiai készítmények áldásos hatásáról.
Dr. Biró Borbála, az MTA doktora, prof. emerita, az EU Egészséges talaj és élelmiszer misszió szakértője elmondta, hogy a baktériumok alkotják a talajokban a legtömegesebben előforduló élőlénycsoportot a teljes talaj táplálékháló szervezetei között. A talaj önmagában ezzel egy ,,szuperorganizmusnak” tekinthető, amelyben a baktériumok sokrétűen működnek közre: a tápanyagok körforgása ezeknek a mikroszkopikus élőlényeknek a ,,kezében” van. A talajok ,,baktérium-gomba” aránya határozza meg, hogy milyen mértékben képes a talaj a szerves anyagokat hasznosítani. Ezek a parányi szervezetek génállományuk 40%-ában tudnak alkalmazkodni a környezeti körülményekhez, így a talaj rezilienciájához, azaz a változásokat kivédő képességéhez a leginkább hozzájárulnak. Napjainkban sokat hallani a funkcionális éhezésről, ugyanakkor ezek a mikroorganizmusok tárják fel a mikroelemeket a talajból, és ezzel biztosítják a teljes értékű és egészséges emberi táplálkozást is.
Másik meghívott beszélgetőpartner, Dr. Berényi Üveges Judit az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) projektvezető kutatója elmondta, hogy az Agrár-ökológiai Programban (AÖP) foglalt kötelezettségvállalásokat már akár egyéves tartamra is ki lehet próbálni, és ez a lehetőség több gazdálkodót bátorít a talajvédő gyakorlatok tesztelésére. A talajok egészségének megőrzése kapcsán úgy gondolja, hogy kedvező, ha a talaj felszínét minél tovább borítja valamilyen vegetáció – takarónövények, másodvetésű növények, és a köztes növények szerepe is megnőtt. Ha szükséges a tarlómaradványok lebontását elősegítendő valamilyen mikrobiológiai készítményben is gondolkodhatunk. A talaj szervesanyag-tartalmának növelésével a talaj vízmegtartó képessége is növelhető – így az aszályos időszakokat is könnyebb átvészelni. A talaj szerkezetének helyreállása sikeresebb, ha kismértékű a bolygatás, és ehhez a különböző mikrobiológiai készítmények is hozzájárulhatnak. A gyümölcsöző talajregenerációs törekvések megvalósulásához, a szükséges készítmény megválasztásához, az alkalmazható talajvédő gyakorlatokkal kapcsolatos döntésekhez a következő kérdésekre kell a gazdálkodónak választ keresni: Milyen talajokon gazdálkodik, milyen talajadottságai vannak, milyen esetleges talajhibákat kell kiküszöbölni?
![](https://agroforum.hu/assets/uploads/2023/02/BSZ-MTVSZ-AGROMASH-ILL1-2.jpg)
Az AÖP kapcsán hallhattuk továbbá Madarász Istvánt, az Agrárminisztérium Agrárstratégiai Koordinációs Osztályának osztályvezetőjét. Szerinte környezetünk, és benne saját egészségünk megőrzésében a talaj központi szerepet tölt be. A talaj – amely különböző agrárszakmai, környezetvédelmi érdekek találkozási pontja – egészsége valamennyi érdekelt számára win-win helyzetet eredményez. Az osztályvezető az AÖP kapcsán szintén hangsúlyozta, hogy ez egy önkéntes program, amely hasonlatos az AKG-hoz, azonban a döntés szabadságának jegyében, valamint a közvetlen támogatások pénzügyi szabályozásának köszönhetően nem feltétel a többéves elköteleződés. Figyelmeztetett továbbá az AÖP és AKG közötti egyik további markáns különbségre, miszerint az AKG esetében választható, hogy a gazdaság hányad részét integrálja a programba a tulajdonos. Az AÖP-ben ezzel szemben a ,,mindent vagy semmit” elv érvényesül: a gazdának valamennyi földterületével be kell lépnie, és gyakorlatot kell választania a listából. Ez alól csupán az ún. küszöbérték alatti területek, valamint a Natura 2000 gyepterületek mentesülhetnek. Ez utóbbiak esetében ugyanis olyan jogszabályban rögzített földhasználati korlátozások vannak érvényben, amelyekhez képest nem feltétlenül érdemes további erőfeszítéseket tennie a termelőnek. Így megteremtettük a lehetőségét annak, hogy a gazdálkodó szabadon eldönthesse: a Natura 2000 gyepeit beviszi-e az AÖP-be vagy sem.
A Magyar Talajvédelmi Szövetség a Baranya Vármegyei Kormányhivatal növény- és talajvédelmi szakembereinek közreműködésével immár 6. éve teszteli több talajbaktérium-gyártó mikrobiológiai készítményének hatását, évről-évre ugyanazon a táblán beállított kisparcellás kísérletekben, különböző kultúrákban (pl. szója, napraforgó, kukorica). Mint azt Pólya Márton, a Növény- és Talajvédelmi Osztály vizsgálatvezetője elmondta, az összességében tíz éves tartamkísérlet eddigi eredményei azt mutatják, hogy a kezeletlen területekhez képest a mikrobiológiai készítményekkel kezelt területek termésmennyisége magasabb. Kiemelte, hogy a kezelések kedvező hatást gyakorolnak a talajélet alakulására is, amit jól mutat, hogy az őszi tarlókezelés során kijuttatott mikrobiológiai készítmények hatására a tarlómaradványok tavaszra le is bomlottak. A vizsgálatvezető hozzátette: a jövőben egy rendkívül fontos paraméter, a talajszerkezet vizsgálatát is tervezik, de az eddigi eredmények mindenképpen biztatóak.
Milyen technológiákkal összekapcsolva lehet kiaknázni a mikrobiológiai készítményekben rejlő lehetőségeket?
Dr. Berényi Üveges Judit szerint a kijuttatásra vonatkozó előírások betartása rendkívül fontos ahhoz, hogy a (ahogy a szakértő utalt a mikroorganizmusokra) ,,paránylények” számára optimális életfeltételek alakulhassanak ki: ehhez például a talaj szervesanyag-tartalmának elégségesnek kell lennie, amiről gondoskodnunk kell (pl. szármaradványok). Mint azt a projectvezető kiemelte: a talajélet helyreállításához, növeléséhez ne bolygassuk túl a talajt.
Dr. Pénzes Éva, a Magyar Talajvédelmi Szövetség ügyvezetője, és egyben a kerekasztal-beszélgetés moderátora többek között kiemelte: a talaj szerkezete az egyik legfontosabb megóvandó, és kialakítandó tényező. A morzsalékos talajszerkezetnek köszönhetően a talaj vízmegtartó képessége fokozódik, a talajművelő eszközök adott esetben könnyebben haladhatnak a talajban, így a talajműveléskor kevesebb üzemanyag fogy majd – és ez sem utolsó szempont.