A forgatásos talajművelés teljes elhagyását sem tartaná drasztikus lépésnek idehaza Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) rektora, aki szerint a szemünk láttára omlik össze az ökológiai rendszer.
Hosszú interjút adott a 24.hu oldalnak Gyuricza Csaba. A MATE rektora több erős, határozott kijelentést is tett az újságíróval folytatott beszélgetésben, például azt, hogy végzetessé válhat, ha nem készülünk fel az aszályokra, hiszen egyszerűen nem lesz ennivalónk.
Az agrármérnök, talajtani szakmérnök végzettségű egyetemi tanár, MTA-doktor úgy véli, hogy a mezőgazdaság nem siet alkalmazkodni a klímaváltozáshoz. Márpedig azonnali és teljes struktúraváltás kell: más növényfajtákat kell termelni, gyökeresen más technológiákat alkalmazni, máskülönben a folyamatok visszafordíthatatlanná válnak, és bekövetkezik az összeomlás.
Gyuricza Csaba ugyanakkor nem osztozik a túlzott pesszimizmusban. Tény, hogy az éghajlat nem állandó, folyton hűlt vagy éppen melegedett a bolygó a története során. Újdonságként viszont megjelent, hogy az antropogén hatások úgy erősítik és gyorsítják ezt a folyamatot, hogy akár egy generáción belül is nagyon komoly változások figyelhetők meg.
A mezőgazdaság is komoly hatást gyakorol a klímára, nem ritkán negatívakat. A helytelen talajhasználat például felerősíti a szerves szénkészlet lebomlási folyamatát a talajban. Ha ez végbemegy, akkor szén-dioxid keletkezik, ami a légkörbe vándorol.
A MATE rektora szerint a talaj az a terület, ahol még bőségesen rendelkezésre áll a lehetőség egy olyan átállásra, ami az alkalmazkodást tudja szolgálni. Megfelelő műveléssel elérhető volna, hogy olyan aggregátumok, szerkezeti elemek, továbbá agyag-humusz komplexek legyenek benne, amelyek segítenek a nedvesség megtartásában.
Gyuricza Csaba úgy véli, hogy alapvetően a talajművelésnek Magyarországon az a legfőbb problémája, hogy azonos mélységben végzik el. Kialakul egy kemény réteg, összetömörödik a talaj, nem engedi át a nedvességet, így az nem tud leszivárogni a gyökerekig.
„A legkártékonyabb eljárás ebből a szempontból a szántás. Magyarország egy szántó ország, mindent fölszántanánk. Ezzel szemben ma már azt mondom, hogy a szántást államilag be kellene tiltani és nagyon súlyos szankciókkal sújtani annak érdekében, hogy ezeket a káros hatásokat el tudjuk kerülni”
– fogalmazott a rektor. További részletek a 24.hu cikkében.
(Fotó: Wolfgang Ehrecke/Pixabay)