6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Talajélet

A talaj egy nem megújuló erőforrás! – December 5. a talaj világnapja

Agrofórum Online

Az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet javaslatára az ENSZ közgyűlése 2013-ban december 5-ét a talaj nemzetközi napjává nyilvánította. Védelme olyan fontos, hogy 2015-öt a Talajok Nemzetközi Évének választották. Célja az volt, hogy a biztonságos élelmezés érdekében felhívják a figyelmet az egészséges talaj jelentőségére, fontosságára.

Az akció arra ösztönöz mindenkit, hogy figyelmünk a mikroszkopikus baktériumoktól kezdve a földigilisztákig terjedjen. Az apró állatok mindenféle szerves anyagot elfogyasztanak kis földdel keverve, mely bélrendszerükön áthaladva ürülék formájában távozik a talajba, így javítva annak szerkezetét és minőségét. Még a rágcsálók is fontos szerepet tölthetnek be az egészséges talaj létrejöttében, a járataik által javítják a talaj szellőzését, illetve jelentős mennyiségű növényi anyagot dolgoznak be a termőföldbe. Az említett élőlényeknek köszönhetően jön létre a humusz, mely a talaj szerves anyagban gazdag, legfelső termékeny rétege.

A biodiverzitás, azaz a biológiai sokféleség folytonos csökkenése aggasztó probléma manapság. Ez alól a talaj élővilága sem kivétel. Földünk élőlényeinek több mint 25%-a él a talajban. Egy maréknyi egészséges talajban több millió élő szervezet van, akár több is lehet benne, mint ahány ember él a Földön. Ezen organizmusok felelősek számos ökoszisztéma-folyamatért, amelyek a mi életünket is befolyásolják. Egyszerű példaként szolgálhat a növénytermesztés, amely a talajok nélkül nem létezne, nem lennénk képesek gyógyszereket, növényi alapanyagokat és üzemanyagot előállítani. Valószínűleg még bele sem gondoltunk, hogy a kőolaj, melyből a benzin készül, vagy a szén és a földgáz, több millió év során a talajban lebomlott növényekből keletkezett. Emellett a talajok képesek befogadni a vizet, megszűrni és tárolni azt, így enyhítik az áradások és szárazságok hatásait. A szénkörforgásban való részvételükkel pedig a klímaváltozás hatásait mérséklik. A talaj természetes funkcióit az ember régóta kihasználja, egészen addig, amíg a talaj az átalakító kapacitását el nem éri.

A talaj egy nem megújuló erőforrás! Pusztulását nehezen észleljük, pedig gyorsabban romlik és tűnik el, mint maga a légkör. Egy talajpusztulásról szóló felmérés azt mutatja, hogy évente nagyjából 75 milliárd tonna termőtalaj tűnik el. Eszerint a Föld 60 évig marad még termőképes. A folyamat lelassításában talán megoldást jelenthet, ha minél kevesebb hulladékot termelünk, minél többet komposztálunk, kerüljük a vegyszeres, mesterséges anyagokat, kertjeinket növényesítjük és „visszaforgatjuk” a földbe, amit elveszünk tőle.

A világnap alkalmából számos rendezvényen van lehetőség részt venni és szakemberekkel konzultációt folytatni, illetve talajtani témában érdekes előadásokat lehet meghallgatni. Idén a világnap alkalmából megrendezésre került egy érdekes terepgyakorlat is, ahol a Mátrában hasznos tapasztalatokat lehetett szerezni. Megválasztották az év talaját, amely a herceghalmi mészlepedékes csernozjom lett.

Forrás:

Agora, Talajok nemzetközi napja

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tényleg növeli a pocokkártétel kockázatát és súlyosságát a talajbolygatás elhagyása?

2025. április 5. 08:10

A csökkentett mértékű talajbolygatás legnyilvánvalóbb előnyei mellett, a károsítók fennmaradásának megnövekedett kockázata mindig felmerül.

Tudományos érdekességek a növények és a mikrobák kapcsolatáról

2025. március 27. 16:10

Már a magokban is ott vannak a hasznos mikrobák, amik kulcsszerepet játszanak a csírázásban, a tápanyagfelvételben és a stressztűrésben.

A baktériumos talajoltásról

2025. március 4. 08:10

Egyes kutatások szerint a talajbaktériumok száma mintegy ezerszer kevesebb, mint az optimális állapot.

A talajkímélő gazdálkodásról készült hasznos videósorozat, gyakorlati tapasztalatokkal

2025. február 26. 16:10

A fenntartható talajkezelési módszerek segítenek megőrizni a biodiverzitást, csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást és javítani a vízgazdálkodást.

Trendek a talajművelésben - Agritechnica 2019

2020. február 6. 12:02

A talajművelési technológiákat befolyásoló hatások közül az utóbbi időben meghatározó szerepet játszik növényvédő szerekkel kapcsolatos helyzet alakulása.

Hogyan öntözzük a póréhagymát?

2019. február 9. 13:16

L. Péter kérdése: A póréhagyma öntözéséhez szeretnék tanácsot kérni: mennyire szabad öntözni, mire kell odafigyelni?

Mit lehet tenni, ha nem terem a padlizsán?

2023. augusztus 6. 04:39

Padlizsánom gyönyörű, egészséges, számos virágot hoz, de termés egyáltalán nem képződik. (Már tavaly is így volt, nem ugyanoda van ültetve.) Mit lehet tenni?

Ezt a földet választottam III. rész

2019. szeptember 19. 04:36

Milyen földtípusok állnak rendelkezésünkre, melyiket válasszuk a növény igényei (pl.: savanyúföld, kaktuszföld, orchideaföld), illetve termesztési céljaink (pl.: palántaföld) tekintetében? Megéri minden növénynek „névre szóló” földet vásárolni? Melyik fajtát helyettesíthetem egy másik típussal?