Talajélet
Talajélet

Itt vagyok! Én vagyok! Jó vagyok! TrichoMax – a növényvédelem természetes támogatója!

Itt vagyok! Én vagyok! Jó vagyok! TrichoMax – a növényvédelem természetes támogatója!

Agrofórum Online

Az integrált növénytermesztési szemlélet terjedésével a termelők keresik azokat a technológiai lehetőségeket, amelyek segítik a kultúrnövények egészséges, harmonikus fejlődését, aminek köszönhetően számos pozitív ökológia és gazdasági haszon keletkezik (pl.: a növényvédelmi munkák kiszámíthatóvá válnak, csökken a környezeti terhelés, javuló termésbiztonság).

A Trichoderma hasznos gombatörzseket tartalmazó biológiai termésfokozó készítmények is egyre elterjedtebbek a világon a hagyományos és az ökológiai növénytermesztésben egyaránt.  A Trichoderma gombák használata a mezőgazdasági termelésben már közel 100 éves múltra tekint vissza, de az utóbbi évtizedekben gyorsult fel a kutatásuk és terjedt el a szélesebb körű felhasználásuk. E termékek közül találunk növényvédő szerként és termésfokozó készítményként engedélyezett anyagokat, annak ellenére, hogy mindkét termékkör hatásmódja gyakorlatilag azonos. Eltérések csak az egyes Trichoderma törzsek hatékonyságában lehetnek.

Az egyik legerősebb biokontroll hatással rendelkező Trichoderma a TrichoMax-ban lévő Trichoderma harzianum!

A TrichoMax tulajdonságai:

Megváltoztatja a mikroflóra összetételét a növények gyökérzetén, amelyből számos előny adódik:

• Szimbiotikus kapcsolat alakul ki a Trichoderma harzianum és a kultúrnövény között, amely serkenti a gyökérfejlődést – több hajszálgyökér keletkezik, mélyebb lesz a gyökeresedés
• Javul a tápanyagok felvétele
• Szerzett rezisztenciát indukál, amely javítja a növények természetes védekezési mechanizmusát

Természetes módon kontrollálja a talajból támadó kórokozó gombákat, első lépésként támogatva ezzel a pl.: a fuzárium és a szklerotínia elleni későbbi kémiai védekezést:

• Gyorsabb fejlődése révén elvonja a patogén gombák fejlődéshez szükséges tápanyagokat, elsősorban Fe+++ ionokat.
• Direkt módon parazitálja a talajban fejlődő növénykárosító gombákat pl.: fuzárium, szklerotínia, rizoktónia, stb. azáltal, hogy enzimatikus úton lebontja azok szaporodó képleteit.

Tarlómaradványok bontása:

• A talajban lévő szár és gyökérmaradványok bontásával mobilizálja a tápanyagokat, amelyek a növények számára felvehetővé válnak.
• A tarlómaradványok megszűnésével csökken azoknak a kórokozóknak az élettere, amelyek a növénymaradványokon szaporodnak pl. fuzárium.

A biológiai készítmények megfelelő működésének elengedhetetlen feltétele a steril gyártási körülmény és a benne lévő mikroorganizmusok megfelelő szaporodó képessége. A TrichoMax gyártása olyan eljárással és segédanyagok felhasználásával történik, amely biztosítja a Trichoderma harzianum spórák gyors, robbanásszerű fejlődést a talajban. A TrichoMax előnyös tulajdonságai bármely kultúrában alkalmazva a vetés vagy ültetés előtt a talajba dolgozva már 1 kg/ha dózisba megmutatkoznak. Ökológiai gazdálkodásban is felhasználható!

A TrichoMax szerteágazó hatása

Kabai Gábor
AGRO.bio

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Amiről a talajszelvények mesélnek

2024. március 26. 08:10

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az AKIT Nyíregyházi Kutatóintézete is csatlakozott a Magyar Talajtani Társaság ,,A talaj élete – amit egy szelvény el tud mondani magáról" elnevezésű országos figyelemfelkeltő akciójához.

Mikrobiológiai készítmények termésnövelő hatása a növénykultúrákban

2024. február 28. 14:10

A termőtalajok romlása világviszonylatban, de Magyarországon is jelentős. A fő probléma az, hogy a talajélet egyre silányabbá válik, ennek következtében sérül a tápanyagszolgáltató képesség, a pufferkapacitás, a víz- és hőháztartás és elveszti a talaj a szerkezetét.

Hol a felelősség a termőtalaj-védelemben?

2024. február 26. 11:40

A Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége ,,Termőtalaj - lehetőségek és kihívások a növénytermesztésben” címen szervezett kerekasztal-beszélgetést az idei AgromashExpo és Agrárgépshow-n, mely során a talajvédelem kérdésköre ismét reflektorfénybe kerülhetett hála a meghívott szövetségi tagoknak, szakembereknek.

Mikrobiális élet szerepe a tápanyagszolgáltatásban

2024. február 19. 09:10

A termőtalajok romlása világviszonylatban, de Magyarországon is jelentős. A fő probléma az, hogy a talajélet egyre silányabbá válik, ennek következtében sérül a tápanyagszolgáltató képesség, a pufferkapacitás, a víz- és hőháztartás és elveszti a talaj a szerkezetét.

Repce helyzetkép és aktualitások október végén

2018. október 31. 11:08

Az őszi regulátoros kezelés mellé érdemes levéltrágyát is keverni. Nehéz fejlődési körülmények esetén ősszel kimondottan ajánlott a kén, a bór, a cink, a mangán és a molibdén kijuttatása

Pár napig lehet még véleményezni a Nemzeti Növényvédelmi Cselekvési Tervet

2019. június 15. 09:34

A dokumentumban konkrét célokat, intézkedéseket és ütemterveket állapítanak meg a növényvédő szerek emberi egészségre és környezetre jelentett kockázatainak és kifejtett hatásainak csökkentésére.

Mezőgazdasági területekre, különösen kukoricaállományokra jellemző nagygomba előfordulások

2018. november 13. 16:37

A lágyszárú kultúrákban a nagygombáknak jelen ismereteink szerint nincs gyakorlati jelentőségük, ugyanis nagyon kevés ismert nagygomba-kórokozó fordul elő lágyszárúakon, így kártételük is elenyésző. A gyümölcsösök esetében már más a helyzet, itt számos, igen veszélyes kórokozó előfordulhat. A gyümölcsösökben, réteken, kaszálókon, legelőkön és a szántóföldjeinken (különös tekintettel a kukoricatáblákra) felbukkanó nagygomba-fajokat mutatja be az írás.

24. Tiszántúli Növényvédelmi Fórum - előtérben az új károsítók és a precíziós növényvédelem

2019. október 19. 08:37

Minden évben újabb és újabb károsítók, állati kártevők és korábban nem tapasztalt betegségek jelennek meg, ami nagy kihívás elé állítja a növényvédelmet.