Talajélet

Magyar Talajbaktérium-gyártók és -forgalmazók Szakmai Szervezetének céljai, aktivitása

Agrofórum Online

A szakmai szervezet 2016. január 27-én alakult. Az alapító okiratot a talajoltó piacon jelenlévő legmeghatározóbb gyártó és forgalmazó cégek képviselői írták alá.

Miért jött létre az összefogás?

A szervezet hitvallása a természet védelmén, az élet tiszteletén alapszik és a fenntartható mezőgazdaság szolgálatára épül. A Föld népességének növekedése, az élelmezés problémája számos fenntarthatósággal összefüggő kérdést vet fel. Gondoljunk az egyre növekvő ökológiai terhelésre, a klímaváltozásra és következményeire.  A mezőgazdasági termelés alapja a termőföld, amely csodálatosan működő finoman hangolt rendszert foglal magába.

A termőföld romlására, pusztulására többek között például már 2010-ben felhívta a figyelmet Prof. Dr. John Crawford ausztrál tudós. Részletes adatok állnak rendelkezésre a termőtalajok mikrobiológiai állapotának romlásáról. Az ENSZ is felismerte a problémát és 2015. a Talajok Nemzetközi Évének, majd Bécsben tavaly Nemzetközi Talajvédelmi Unió kezdeményezésére a 2015-2024 időszakot a Talajok Évtizedének szentelte.

A baktériumos talajoltás a szakmai szervezet álláspontja szerint biológiai megoldási kulcs lehet az egészséges talajéletért, a fenntartható növénytermesztésért. A baktériumos talajoltással mind a növény, mind a talaj szempontjából kedvező eredményeket érhetünk el. Az AKG méltán támogatja a szerves trágya és a zöldtrágya mellett a talajoltást.

Célok, tervek, jelenlegi aktivitás

A Magyar Talajbaktérium-gyártók és -forgalmazók Szakmai Szervezetének céljai, aktivitása között szerepel többek között a megfelelő szakmai fórumokon a szükséges információk átadása. A talajoltás image-nek emelése, piacépítés cégsemleges módon, a hatóságokkal való szakmai együttműködés. Fontos célkitűzése a szervezetnek a közös és tudatos marketing és kommunikációs politika a médiumok csatornáin keresztül.

2017. évben fókuszba kerül az oktatásban szereplő és a mezőgazdaságban tevékenykedő szakemberek konferenciákon és egyéb fórumokon való szervezett szakmai informálása, új talajoltással kapcsolatos ismeretek publikálása különböző csatornákon.

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Talajminőség-védelem kötött talajon – lehetőségek és korlátok

2024. november 12. 08:10

A különböző kötöttségű talajok művelhetősége erősen függ a nedvességtartalomtól. Legkedvezőbb a nyirkos állapot.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Kerti talaj vagy virágföld? Melyik a jobb?

2024. október 31. 14:10

Az élő talaj tele van hasznos mikrobákkal és szerves anyagokkal, amelyek tápanyagokat juttatnak a növények gyökereihez.

Milyen az élő talaj és mivel tehető élővé?

2024. október 23. 05:40

Nem győzzük hangsúlyozni a felelős talajművelést, ahol nemcsak a termés maximalizálása a cél, hanem a talaj eróziótól való védelme és az élő szerveződések védelme a földfelszín alatt.

Az újraéledő termőföld a KAP 2020 tükrében

2020. február 6. 11:47

Ennek a munkának az a célja, hogy a gazdák, növénytermesztők érdekeit és a környezettudatos gazdálkodást szem előtt tartva, az új információk, technológiai ismeretek, kutatási anyagok mindenki számára elérhetővé és használhatóvá váljanak, ezzel segítve a termelő agrár szektor tevékenységeit.

A magyar termőföld nemzeti kincs... megóvása közös érdek

2023. február 9. 07:36

Az eseményen szó esett talajaink általános állapotásról, és a talajkondíció javításának lehetőségeiről.

Baktériumtrágyák tavaszi használata

2018. március 22. 19:18

Sipos János kérdése: Olvasom a baktériumtrágyák ajánlásait, de nem találtam útmutatót tavaszi használatra gabonában, állományban. Kezdő vagyok, kipróbálnám. Hallottam jó és rossz véleményt is.

Mikrobiológiai készítmények alkalmazásának hatása a termőtalajra és a növényállományra

2023. május 31. 12:04

Az AÖP-ben (Agro-ökológiai Programban) szerepel a mikrobiológiai készítmények használata jó gyakorlatként, mely 2 ponttal támogatott.