Talajélet

Mennyi idő alatt bomlik le az üveg?

Agrofórum Online

Már egy előző cikkben elkezdtem a különböző anyagok lebomlási idejéről írni. Először a műanyag lebomlási idejét fejtettem ki a cikkben. Most az üveget próbáltam részletesebben leírni.

Az üveg kedvelt helyettesítője a műanyagnak egyebek mellett a palackozott italok esetében és befőttesüvegben is számos élelmiszert kapni. Ez azért is jó, mert az üveg a szelektív hulladékgyűjtést követően teljesen, minőségromlás nélkül, a végtelenségig újrahasznosítható. Ehhez a legkörnyezetkímélőbb módszer az olvasztás.

Néhány példa a lebomlási időről:

Habosított műanyag pohár: 50 év
Gumicsizma: 
50-80 év
Műanyag palack: 450 év
Horgászzsinór, damil: 600 év
Műanyag szatyrok: 
200-1000 év

Mi történik viszont akkor, ha az üveghulladék a természetben köt ki? Az üveg lebomlási idejét általában 1-2 millió évben szokták meghatározni, de lebomlás helyett pontosabb lenne az anyag csiszolódásáról, aprózódásáról beszélni. Az üvegnél tehát kifejezetten lényeges és hasznos, hogy lehetőség szerint szelektíven gyűjtsék a háztartások.

Az üveg, mivel nem szerves anyag, nem tud lebomlani, csak lecsiszolódni, aprózódni tud. Ezért lehet apró, kavicsra hasonlító, simára csiszolt üvegdarabokat találni a tengerparton.

A hulladékok ártalmatlanítása a talaj öntisztulásával

A talajban meghatározott talajréteg esetében a bejuttatott hulladék és szennyező anyagok hosszabb idő alatt többnyire lebomlanak. A talaj öntisztulása fizikai, kémiai és biológiai folyamatokban valósul meg (csíraölő hőhatás, oxidáló, redukáló, közömbösítési, ioncsere, katalitikus és mikrobiológiai folyamatok), amelyekben az oxigénnek és a mikroorganizmusoknak van a legnagyobb szerepük. Ahhoz, hogy ez a folyamat az emberi szervezet számára ne legyen káros, legalább 1,5 m vastag talajszűrő rétegre van szükség, az ivóvíztől való védőtávolságnak pedig legalább 20-50 m-nek kell lennie.

Nagy mennyiségű hulladék öntisztulásánál előfordulhat, hogy a bomlástermékek a mélyebb talajrétegekbe jutnak, vagy ásott kutakat szennyezhetnek. Emiatt a szemét, a dögök stb. elhelyezésénél és a feltöltések alkalmazásánál szigorú szabályokat kell érvényesíteni, mivel a talajvíz elszennyeződését és a talajok erős sókoncentráció-növekedését eredményezik.

Forrás:

https://mek.oszk.hu/01400/01452/html/hulladek/index.html

https://cleaneco.hu/mindennapokban-hasznalt-termekek-anyagok-lebomlasi-ideje

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Talajminőség-védelem kötött talajon – lehetőségek és korlátok

2024. november 12. 08:10

A különböző kötöttségű talajok művelhetősége erősen függ a nedvességtartalomtól. Legkedvezőbb a nyirkos állapot.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Kerti talaj vagy virágföld? Melyik a jobb?

2024. október 31. 14:10

Az élő talaj tele van hasznos mikrobákkal és szerves anyagokkal, amelyek tápanyagokat juttatnak a növények gyökereihez.

Milyen az élő talaj és mivel tehető élővé?

2024. október 23. 05:40

Nem győzzük hangsúlyozni a felelős talajművelést, ahol nemcsak a termés maximalizálása a cél, hanem a talaj eróziótól való védelme és az élő szerveződések védelme a földfelszín alatt.

Létezik közösségi komposztálás is, éljünk vele!

2024. november 10. 15:10

Az EU átlagos lakossági hulladéktermelése 2016-ban körülbelül 480 kg/fő, míg itthon ez az érték 379 kg/fő volt.

Környezetbarát raklapokat gyártanak kukorica hulladékából

2021. január 17. 04:37

Egy amerikai vállalat CornBoard néven fa helyettesítőt állít elő olyan növényi részekből, szármaradványokból és levelekből, amelyek általában a kukoricatermés betakarítása után a mezőn maradnak.

Növényvédőszer-göngyölegek a körforgásos gazdaságban

2018. október 25. 04:37

A CSEBER Nonprofit Kft. növényvédőszer-göngyölegek és csávázott vetőmagok csomagolóanyagainak gyűjtését végzi és idén ünnepli fennállásának 15. évfordulóját.

Évente 88 millió tonna élelmiszer kerül a szemétbe az EU-ban

2019. július 28. 04:38

Az Európai Unió 2015-ben elkötelezte magát amellett, hogy 2030-ig felére csökkenti az EU-ban évente keletkező 88 millió tonna élelmiszer-hulladékot.