4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Talajélet

Rovarok a talajban

Agrofórum Online

A talajlakó kártevők, (drótférgek, cserebogár-pajorok) szántóföldi és kertészeti kultúrákat egyaránt veszélyeztetnek. A drótférgek a közismert pattanóbogarak lárvái, amelyek akár 30 mm hosszú, megnyúlt, hengeres testű lárvák, melyek a kelést követően 3-4 évig is a talajban fejlődnek.

Táplálékuk a növények gyökerei, gumói, hagymái. A megtámadott növényt a talajfelszín alatt károsítják, bennük csatornákat rágnak. A károsodott, fejlődésben lemaradt növény sárgul, vörösödik, majd elszárad. A cserebogár pajorok sárgásfehér, vagy csontfehér színű, meggörbült, kifejletten ujjnyi vastag lárvák. A cserebogarak közül a májusi cserebogár a legismertebb, mely száraz, meleg élőhelyeken három, ennél hidegebb talajokban négy évig fejlődik. Kártételük a talajfelszín alatti növényi részek odvasításából áll. Intenzív táplálkozásuk a megtámadott növény pusztulását okozza.

A kár akkor is jelentős, ha a növény túléli, de a gumók, hagymák sérültek. Ugyanis az ilyen termés hasznosítása kétséges, mert az áru piacképtelen, és tárolhatósága sem megfelelő.

A pajorok a sekély talajban fejlődő lepkehernyók. Ennek megfelelően a növények szárát, gyökerét stb. a talajfelszín közelében fúrják meg, és bennük fejlődnek. Közismert „földi hernyójú” lepkefajok a vetési bagolylepke, felkiáltójeles bagolylepke és az ipszilon-jelű bagolylepke. Lárváik 30-40 mm-esre is megnőnek. A talajban ezek a mocskos, zsírfényű, meggörbült hernyók súlyos károkat okoznak. A megtámadott növény többnyire elpusztul, esetenként jellemzően sárguló, hervadó tüneteket mutatva tengődik. A vetési és felkiáltójeles bagolylepke kétnemzedékes, kifejlett hernyó alakban telel, de a hernyó tavasszal már nem táplálkozik. A tavasz végi, nyár eleji kártételeket már az új nemzedék hernyói okozzák. Az ipszilon bagolylepke vándor természetű, nálunk nem telel át, de a tavasszal berepülő nemzedékeinek hernyói a többi mocskospajorral megegyező kártételeket okoznak.

A talajlakó kártevők közé sorolják a lótücsköt, ismertebb nevén a lótetűt is. Ez a nagytermetű egyenesszárnyú rovar 7-8 cm-esre is megnő, járatait szerves anyagban gazdag (pl. trágyázott) talajokban a talajfelszín alatt készíti el. Ragadozó életmódú, ezért az itt előforduló rovarokat fogyasztja. Ez alapján akár hasznosnak is mondhatnánk. Sajnos az általa okozott kár a haszonnál nagyobb, ugyanis járatkészítés közben az útjába kerülő növények földalatti részeit is átrágja, amelyek ettől elpusztulnak.

A talajlakó kártevők ellen szinte csak megelőző (preventív) módon tudunk eredményesen védekezni. Ugyanakkor azt sem árt tudni, hogy a vetési sorrendben a pillangósok vagy kalászosok utáni növények, (főképpen a kapások) szenvednek tőlük. Jelenlétükről az úgynevezett talajfelvételezéssel tájékozódhatunk. A talajlakó kártevők veszélyességi küszöbértékei a kártevőktől (drótféreg, cserebogár-pajor), azok fejlettségétől, és a termesztett növénytől függően is eltérnek.

A talajfelvételezés optimális időpontja ősszel vagy kora tavasszal van. Az őszi felvételezés lehetőleg a nyár végén, ősz elején legyen, mert a talajlakó kártevők ősszel korán a mélyebb rétegekbe vonulnak. A tavaszi felvételezés eredménye akkor valós, ha a tavaszi vetések időpontjához minél közelebb esik.

A talajlakó kártevők elleni védekezés vegyszeres eljárásai a talajfertőtlenítés és a rovarölő szeres vetőmagcsávázás. A területkezelés vetés (vagy ültetés) előtt történik, és bedolgozást is igényel.

A talajlakó kártevők megtelepedésének a gondozatlan, gyomos tarlók kedveznek, de hajlamosító tényező az átgondolatlan vetési sorrend is. A talaj forgatásakor felszínre kerülő rovarlárvákat egyes madarak (pl. sirályok) előszeretettel szedik össze, de a művelő eszközök aprító hatása is csökkenti a számukat. Megfigyelések igazolják, hogy a felszínre forgatott cserebogár-pajorok a Nap ultraibolya sugárzásának hatására nagy számban pusztulnak el.

A szervestrágyázás is kedvez a talajlakó kártevők megtelepedésének és szaporodásának. A talajlakó rovarlárvák kezdetben a talaj szerves anyagaival táplálkoznak, csak később térnek át növényfogyasztásra. A ritka térállású, kapás kultúrák nagyobb veszélynek vannak kitéve, ezért fertőzés esetén a védelmüket meg kell oldani. Az sem elhanyagolható körülmény, hogy a talajlakó kártevők elleni védekezés hatása nemcsak a tárgyévben, hanem az azt követő 2-3 évben is érvényesül, ugyanis a drótférgek és cserebogár-pajorok évekig fejlődnek (és károsítanak) a talajban.

Forrás:

https://www.agronaplo.hu/szakfolyoirat/2005/8/szantofold/a-kartevo-talajlako-rovarok-es-a-vedekezes-lehetosegei

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biogazdálkodás, regeneratív gazdálkodás: ne keverjük a fogalmakat

2025. február 12. 14:40

Nyilvánvalóan minden alternatívnak számító termesztési módozat esetében törekedni kell a termesztés gazdaságosságára.

UV álló baktériumok?

2025. február 3. 11:10

Sok ilyen álhírt hallani mostanában. A valóság azonban szerencsére az, hogy mint minden élő szervezet, a baktériumok sem kedvelik az UV sugarakat, és ha nem forgatjuk be azokat a talajba, akkor a talajfelszínre történő kijuttatás után rövidesen elpusztulnak.

2025 mezőgazdasági kihívásai: fókuszban a talajélet

2025. január 30. 16:10

Az elmúlt 10 évben azt lehet mondani, hogy felgyorsult és folyamatos a klímaváltozás és az átlaghőmérséklet emelkedése. Ez globális szinten 2024-ben 1,5 Celsius-fokkal volt magasabb, mint az 1850-es évek környékén.

Tudjon meg többet a humuszról, amely nélkül nincs termés!

2025. január 24. 08:10

Nem minden humusz egyforma. Megtudhatja, hogy miért érdemes a talaj humusztartalmát növelni, és a talajművelés milyen hatással van rá.

Palántát neveljünk vagy kész palántát vegyünk?

2022. április 15. 17:37

A palántaneveléshez hely és idő kell, amit igazából megveszünk magunknak, amikor kész palántát vásárolunk. Viszont ezzel egyidőben a palántanevelés jó móka, jó sikerélmény is lehet.

Hogyan öntözzünk kánikula idején?

2022. július 31. 06:36

Azt gondolnánk, hogy öntözni mindenki tud, majd a gyakorlat pedig megmutatja, hogy valójában nem is igazán értjük a biológiai oldalát, és ezáltal nem is hatékony az öntözés.

Megfejtették az aszálytűrő kukoricák titkát: a talajban rejtőzik

2024. október 2. 16:10

Bebizonyosodott, hogy egy bizonyos gyökértípus sokkal több tápanyagot és vizet tud felvenni, mint mások, a fejlődése pedig genetikailag kódolt.

Palántanevelésben nélkülözhetetlenek a tőzegek

2020. január 24. 04:36

Palántanevelésre számos mesterséges és természetes, szerves és szervetlen anyagot használnak a világon, de a szaporítóföldeknek döntő többsége tőzeg vagy tőzegből készült földkeverék.