Talajművelés

Tavaszi magágykészítés

Agrofórum Online

A tavaszi talajművelésünket alapvetően meghatározza a vetéstechnológiánk. A szóját vethetjük gabonavetőgéppel és szemenkénti vetőgéppel. Mindkét esetben a magágykészítést úgy kell elvégezni, hogy biztosítható legyen az egyenletes vetés és a robbanásszerű kelés. Az elmunkált területünkön kerüljük a felesleges talajbolygatást, az esetleges gyomosodás kezelésére használjunk glifozát hatóanyagú gyomirtó szereket.

A tavasszal szokásos záporok, esőzések a talajt visszatömöríthetik. A porhanyítást és a csírázó gyomok irtását inkább sekélyen járatott kultivátorral végezzük, mivel az a talaj szerkezetét jobban kíméli, nem porosítja el, és a vetés után esetleg bekövetkező zápor nem tömöríti a talajt. Sűrűsoros technológia alkalmazásakor a vetés előtt nyissunk magágyat, a vetés mélysége alá műveljünk 1-2 cm-re és a vetésmélységig tömörítsük vissza.

A magoknak a csírázáskori gyommentes magágy biztosítását tartamhatással bíró preemergens gyomirtással, esetlegesen a vetéssel egymenetben, sávpermetezés alkalmazásával valósítsuk meg.  A szója gyomirtása már a terület kiválasztásánál megkezdődik. A szójából állományban nem lehet az évelő kétszikű gyomokat kiirtani. Erre az előveteményben van lehetőségünk. Ne válasszunk évelő kétszikűekkel (folyondár szulák, mezei acat) fertőzött területet, illetve erősen gyomos táblát.

A magággyal szembeni követelmények:

  • Segítse elő a magvak, szaporítóanyagok gyors csírázását, egyenletes kelését, ugyanúgy a növényvédő szerek, a starter trágyák hatékonyságát.
  • Minél kevesebb talajmozgatással, porosítással, taposással alakítsák ki.
  • Táblaszinten kiegyenlített nedvességű, nyirkos állapotú legyen.
  • Táblaszinten azonos mélységű legyen.
  • A magágyalap, amelyre a vetőmag kerül, tömörebb, de nem lehet túl tömör vagy vastag.
  • Az aprómorzsák a mag körüli rétegbe kerüljenek (a magágykészítő gépek e célra alkalmasak). 
  • A vetősorok között a talaj kisebb rögökkel váltakozóan legyen morzsás. 
  • Talajvédelmi érdek, hogy a szél ne hordja el könnyen, a csapadék lehetőleg ne iszapolja el.
  • Vetés után a talajt a magvak fölött vissza kell tömöríteni.
  • Gyommentes legyen, nem jó, ha a kelő növény gyomokkal versenyez.
  • A magágyalap alatt lévő réteg állapota kellően lazult maradjon, ne akadályozza a gyökérzet fejlődését.

Magágyat a lehető legkevesebb talajszerkezet-károsítással ajánlatos készíteni. Jó magágy akkor várható, ha az előző beavatkozások: tarlóművelés, alapművelés és elmunkálás minősége is jó. A magágykészítés, vetés és felszínzárás egymenetes módjának alkalmazásával csökken a talajon okozott kár. Így nemcsak a nyirkos, hanem száraz, és nedves (de még járható) talajon is kedvező körülmények alakulnak ki a vetéshez. Nedves vetési idényben egyre több érv szól a direktvetés mellett. Ez a csekély taposási kárral járó módszer a tömörödési kártól mentes talajon biztonságos (pl. mélyművelésben részesített kukorica után búzavetésre).

Forrás:

https://www.kite.hu/technologiai-ajanlatok/szoja/talajmuveles-alaptragyazas-vetes/31

https://magyarmezogazdasag.hu/2018/04/04/talajmuvelesi-abc-viii-magagykeszites

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

No-till és cirok a talajregeneráció jegyében

2024. június 7. 14:40

A talaj regenerációját középpontba helyező mezőgazdasági gyakorlatok szerves elemei a talajforgatás elhagyása, a talaj takarása, takarónövények alkalmazása. Május elejére már számos kultúrát elvetettek a gazdálkodók, de a cirok direktvetését még volt lehetőségünk elkapni Uraiújfalu határában...

Amiről a talajszelvények mesélnek

2024. március 26. 08:10

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az AKIT Nyíregyházi Kutatóintézete is csatlakozott a Magyar Talajtani Társaság ,,A talaj élete – amit egy szelvény el tud mondani magáról" elnevezésű országos figyelemfelkeltő akciójához.

Hol a felelősség a termőtalaj-védelemben?

2024. február 26. 11:40

A Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége ,,Termőtalaj - lehetőségek és kihívások a növénytermesztésben” címen szervezett kerekasztal-beszélgetést az idei AgromashExpo és Agrárgépshow-n, mely során a talajvédelem kérdésköre ismét reflektorfénybe kerülhetett hála a meghívott szövetségi tagoknak, szakembereknek.

12% feletti lejtőkön történő gazdálkodás technológiai megoldásai

2024. február 9. 11:10

Magyarország 32%-a 200 méternél magasabban fekvő dombság. A dombvidékeken elhelyezkedő szántóföldek az eróziónak kitettek. Hazánk művelt területének mintegy 40%-án fennáll az erózió pusztításának veszélye, mely jelentősen rontja a termőföldek minőségét és ezáltal a gazdálkodás sikerességét.

Robottechnológiába fektet az Amazone is

2022. június 14. 13:01

Az AMAZONE csoport megerősíti fejlesztési együttműködését a holland AgXeed B.V. startup céggel.

Lengyel Agro-Tom talajművelő gépek a magyar földekre

2018. június 27. 11:32

A lengyel Agro-Tom talajművelő gépek kiváló minőségben és versenyképes áron vásárolhatók meg a Start-Agro Kft.-től.

Gépészet Videó

Önállóan dolgozó traktor és autonóm talajművelés – az agrártechnológia következő mérföldköve

2023. június 12. 10:10

Képzelje csak el! Egy traktor, amely nemcsak, hogy gondolkodik, hanem lát is. Egy traktor, amely mindig készen áll a munkára, függetlenül attól, hogy milyen korán vagy milyen késő van.

Rotációs Kapa Verseny lesz a Kisalföldön – kihagyhatatlan!

2023. szeptember 21. 11:10

Alighanem az egyik legfurcsább „mezőgazdasági sport” Magyarországon a rotációs kapák versenye, amelyet évek óta ilyenkor, szeptember második felében tartanak meg Lébényben. Idén is lesz!