Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

Borealis L.A.T

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).

A káposztarepce a búzához hasonlóan a közepesen kötött, semleges pH-értékű talajokat kedveli leginkább. Erős karógyökerének köszönhetően sok termőhelyen termeszthető, még a szárazabb és lazább talajokon is. Az optimális hozamhoz a káposztarepce  500-600 mm csapadékot és kb. 2600 °C hőösszeget igényel. Jó elővetemény, fontos növény a vetésforgóban.

A hosszú vegetációs időszak és a hatalmas zöldtömegképződés miatt a káposztarepce nagy mennyiségű tápanyagot vesz fel, amelyet a talaj készleteinek és a kiadott műtrágyáknak együttesen kell biztosítaniuk. A növekedéshez szükséges, felvett tápanyagok mennyisége lényegesen magasabb, mint a terméssel a területről elszállított tápanyagmennyiség (egy átlagos, 3 t/ha-os termésszint eléréséhez is 140-170 kg nitrogént, 75-90 kg foszfort, és 140-160 kg káliumot vesz fel a talajból). A magas hozamokhoz a talajból származó nitrogén általában nem elegendő az ősz folyamán, az őszi alaptrágyázás meghatározó a termésképző szervek kialakulásához. A megfelelő mennyiségű kálium őszi kijuttatása javítja a fagy és stressztűrést, a vízoldható foszfor pedig segíti a gyökérképződést, támogatja a növény energiaháztartását, a nitrogén pedig, mint köztudott, a vegetatív növekedés alapja.

Míg a foszfor és a kálium teljes mennyiségét ősszel, az alaptrágyázáskor kiadhatjuk, addig a teljes nitrogén mennyiségének a harmadát, de legfeljebb 40-60 kg/ha hatóanyagot célszerű ősszel kijuttatni. A túl nagy mennyiségű nitrogén a repceállomány túlfejlődését okozhatja, ami növeli a téli kifagyás veszélyét. A biztonságos átteleléshez a repcének 8-10 leveles tőlevélrózsával és 25-30 cm hosszú, 8-10 mm gyökérnyak-átmérőjű gyökérzettel kell rendelkeznie.

A káposztarepce számára a kén az egyik legfontosabb tápanyag. Minden 10 kg nitrogénre 1 kg ként (1 kg S vagy 2,5 kg SO3) is kell számolni. A vegetáció során érdemes legalább 30-40 kg/ha elemi ként (75-100 kg/ha SO3) is visszapótolnunk.

A kén fontos eleme a zsírsavak szintézisének, így jelentősen befolyásolja az olajtartalmat, valamint elengedhetetlen a klorofill képződéséhez is. Ez utóbbi miatt a kénhiány már ősszel is jelentkezhet, ezért fontos, hogy ősszel is juttassunk ki megfelelő mennyiségű ként az alapműtrágyákkal. A szükséges kén fennmaradó mennyiségét tavasszal, kénes nitrogén műtrágyával tudjuk kiadni.

A káposztarepce igényli a meszet is: körülbelül 5-8-szor annyi kalciumot igényel, mint a gabonák. Ez akár 90-120 kg/ha CaO is lehet a talajok Ca-ellátottsága függvényében. Különösen enyhén savanyú talajokon lehet szükséges a mész időnkénti pótlása, elsősorban akkor, ha az altalaj is mészhiányos. A kalcium sokféle szerepet tölt be a növény életében: a sejtfalak megerősítése következtében növeli a növények ellenálló képességét a nehézfémsókkal szemben, részt vesz a szénhidrát anyagcsere szabályozásában, valamint nélkülözhetetlen a gyökerek egészséges és normális növekedéséhez.

Az NPK-műtrágyák általában tartalmaznak meszet és ként is, így az őszi alaptrágyázással a fő makroelemek mellett még két további tápanyagot juttatunk a talajba. Például 350 kg/ha COMPLEX 15/15/15+7SO3+Zn műtrágyával már az alaptrágyázás során 10,5 kg elemi ként (26,2 kg/ha SO3 ) és 20 kg CaO-ot is juttatunk a talajba.  A többi hiányzó kalcium pótlására kiváló lehetőség a mésztartalmú nitrogénműtrágya használata a vegetáció során (NAC 27 N, amely 12,5 % CaO-t tartalmaz).

A pontos kijuttatandó tápanyagmennyiségek meghatározásához a terméssel kivont mennyiségek és a talajok tápanyagvizsgálati eredményei szolgáljanak alapul.

Ha a kezdeti fejlődés során a növény minden tápanyagot megkap, akkor egy megerősödött, meggyökerezett repceállomány megy a télbe, ami megalapozza a következő évi jó termést.

A Borealis L.A.T a következő műtrágyákkal áll a vásárlók rendelkezésére a 2020-as őszi szezonban:

NAC 27 N

VARIO 23 N +30SO3

COMPLEX 15/15/15 +7SO3+Zn (5,7% CaO tartalom)

COMPLEX 14/10/20 +10SO3 (4,2% CaO tartalom)

COMPLEX 20/20 +7SO3+Zn (9% CaO tartalom)

COMPLEX 12/12/17 +2MgO+12SO₃+B+Zn (5% CaO tartalom)

További információkért keresse fel weboldalunkat:

www.borealis-lat.com

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Időzített minőség és 120 évnyi tapasztalat

2025. április 2. 16:10

Az egyre csökkenő repce- és kukoricaterületünk egy meghatározó része napraforgótáblák formájában fog realizálódni 2025-ben is.

OldatszezON a TIMAC AGRO biostimulátoros lombtrágyáival

2025. március 21. 16:10

A március elsején beköszöntő hirtelen enyhe napközbeni időjárás beindította a talajban élő szervezetek és az őszi növények életfolyamatait.

Ne csak találgassunk!

2025. március 19. 16:10

A tápanyag-utánpótlás sok esetben a megszokáson alapszik. A rendelkezésünkre álló termékek köre szinte végtelen.

UREUS 46: a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025. március 17. 16:10

Az UREUS 46 jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez.

Peronoszpóra fajok jelentősége szántóföldi kultúrákban

2019. január 23. 04:36

A szerző célja, hogy a peronoszpóra eredetű betegségeken belül felhívja a figyelmet és ismertesse a szóján (Glycine max) károsító Peronospora manshurica, valamint az őszi káposztarepcét (Brassica napus L. convar. napus) és az olajretket (Raphanus sativus var. oleiferus) fertőző Peronospora parasitica kórokozó gombafajok jelentőségére, bemutatva tüneti megjelenésüket és a védekezési lehetőségeket.

Drágultak a főbb termények a vetési bizonytalanságok miatt

2023. március 28. 06:36

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

A TÉNYEK, AMIK MAGUKÉRT BESZÉLNEK!

2023. augusztus 14. 15:10

A Limagrain nemesítés eredményességét az biztosítja, hogy az újabb repcehibrid generáció mindig az elődökre építve tartalmaz új, a termésnövelést és termésbiztonságot szolgáló tulajdonságokat. Hibridjeink olyan nemzetközi fejlesztő munka eredményei, amelyre a repce termesztők széles tábora építheti hozam elvárásait.

Kipergés-ellenálló hibridek a változó igényekhez

2019. május 31. 07:38

A meleg és aszályos nyár hatására fellépő tápanyag- és vízhiány következtében a növények túl hamar száradnak le, ami a becők korai beéréséhez vezethet.