Tápanyag-utánpótlás

A tápanyagellátás hatékonyságának fokozása jó időzítéssel és tápoldatozással a szabadföldi zöldségtermesztésben, 2. rész

Agrofórum Online

Az intenzív szabadföldi zöldségtermesztésben a hatékony tápanyag-utánpótlás azzal is fokozható, ha a trágyázást minden tekintetben a növény adott időben jelentkező igényéhez igazítjuk (mennyiség, koncentráció, arány, hatóanyag-forma stb.).

Vagyis, a tápanyagokat könnyen hasznosítható formában, folyamatosan, hajtatásban naponta, de szabadföldön is legalább heti gyakorisággal juttatjuk ki. Tekintettel arra, hogy a növény a tápanyagokat vízzel együtt veszi fel, kézenfekvő az intenzív termesztésben a trágyakijuttatás módjának a tápoldatos formát választani.

Ez nem zárja ki egyes tápelemeknek (pl. foszfor) az őszi talajmunkák idején történő talajba forgatását, de a vízben oldott formában történő fejtrágyázás (indítótrágyázás is) kiváló lehetőséget nyújt a növény folyamatosan változó tápanyagigényének megfelelő kielégítésére és egy határon belül a növény fejlődésének szabályozására is.

A tápoldatos termesztés nem csupán a szilárd műtrágyák feloldása és folyékony formában történő kijuttatása! A hagyományos és a tápoldatos tápanyag-utánpótlás között jelentős különbség van, amit az 1. táblázatban foglaltunk össze.

Tápoldatos technológiaHagyományos trágyázás
A tápanyagok kijuttatása oldott formában történik.A tápanyagokat általában szilárd formában adják.
A vizet és a tápanyagokat a fejtrágyázások alkalmával együtt adják.A víz- és tápanyagadagolás különválik.
Alacsony induló talaj-tápanyagszint.Ősszel nagy adagú alaptrágya-kijuttatás.
Folyamatos tápanyagadagolás a tenyészidő folyamán. Kiegyenlítettebb tápanyagtartalom a talajban.„Lökésszerűen”, ritkábban, de nagyobb adagban kijuttatott tápanyagok, ennek következtében jelentős tápanyagszint-ingadozás a talajban.
Csak kis mértékben számol a talaj tápanyag-szolgáltató képességével.Figyelembe veszi a szerves anyag bomlása során keletkező tápelemeket, és a talaj tápanyagszolgáltató képességét.
A növény igényéhez igazított, kevésbé ingadozó talajoldat-koncentrációt tart fenn.Erősen változó a talajoldat töménysége.
A tápanyagarányok és tápoldat-koncentráció meghatározásánál figyelembe veszi a klimatikus tényezőket is.A klimatikus tényezőkkel általában nem számol, ilyen okból az egyes tápelemek arányát nem módosítja.  
1. táblázat: A tápoldatos és a hagyományos trágyázási technológia összehasonlítása

A tápoldatozás előnyei a hagyományos, szilárd formában történő trágyázással szemben a pontosabb, egyenletesebb tápanyagadagolás, a növény fenológiai igényéhez való gyors igazodás, kisebb tápanyagveszteség, automatizálhatóság.

Hátránya, illetve a rendszer jó működésének feltétele a nagyobb beruházási költség mellett (tartályok, szórófejek, csepegtető testek, vezetékek, műszerek) a tápoldatozáshoz alkalmas költségesebb műtrágyák alkalmazása, továbbá a jó minőségű öntözővíz.

Az érzékenyebb rendszer, a bonyolultabb technológia nagyobb műszaki, kémiai, de mindenekelőtt növényélettani ismereteket feltételez a gazdától. Nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy a technika működtetéséhez jól kiépített szerviz- és szaktanácsadó hálózatra is szükség van.

Dr. Terbe István

MATE, Kertészettudományi Intézet, Budai Campus

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2023. novemberi számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A nitrogén-műtrágyázás hatása a szója hozamára és táplálóanyag-tartalmára

2024. november 15. 14:40

Számos kísérlet igazolja, hogy a szója terméshozama – csakúgy, mint a termés fehérje- és olajtartalma – nem mutat összefüggést a N-műtrágyázással. Ugyanakkor hasonló számban találkozhatunk olyan kutatási eredményekkel, amelyek a N-műtrágyázás eredményességét bizonyították.

Hektáronként több mint 800 adat precíziós talajszkenneléssel a megfelelő tápanyagellátásért

2024. november 7. 11:10

Az elmúlt évtizedekben sokat romlott a talaj szerkezete, ami talajvesztéshez - deflációhoz és erózióhoz - vezethetett, és csökkent vízmegtartó képessége is.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024. október 31. 09:40

Fontos, hogy a mintavétel szakszerű legyen. Hiszen a helytelenül kivitelezett talajmintavételből származó adatok felhasználása nem eredményezhet helyes döntést.

A tápanyagellátás hatékonyságának fokozása jó időzítéssel és tápoldatozással a szabadföldi zöldségtermesztésben, I. rész

2024. november 18. 12:40

A trágyázás ideje és a trágyamegosztás szorosan összefüggő két tényező, nehezen választhatók el egymástól, amelyeket számos környezeti tényező és technológiai elem módosíthat.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben II.

2020. június 30. 09:36

Egy közepes nagyságú, 5 000 m2 felületű hajtató kertészetnek, amennyiben egyszeri alkalommal 5 mm mennyiségű tápoldatot szeretnénk kijuttatni, 25 m3 térfogatnak megfelelő tartálykapacitással kellene rendelkeznie, ekkora tartályban kellene bekeverni a műtrágyát.

A leander ápolása teleltetés előtt

2023. október 2. 05:40

Elkezdődött a “mikor vihetem be a leandert?” szezon, vagyis egyre többen dilemmáznak a leander teleltetése miatt. Nézzük is sorra a legfontosabb tudnivalókat!

Miként gondozzuk a mikulásvirágot a hosszan tartó szépségéért?

2023. december 6. 04:40

Hogyan gondozzam a mikulásvirágot, hogy minél tovább szép maradjon?