4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Tápanyag-utánpótlás

A tápanyagellátás hatékonyságának fokozása jó időzítéssel és tápoldatozással a szabadföldi zöldségtermesztésben, 2. rész

Agrofórum Online

Az intenzív szabadföldi zöldségtermesztésben a hatékony tápanyag-utánpótlás azzal is fokozható, ha a trágyázást minden tekintetben a növény adott időben jelentkező igényéhez igazítjuk (mennyiség, koncentráció, arány, hatóanyag-forma stb.).

Vagyis, a tápanyagokat könnyen hasznosítható formában, folyamatosan, hajtatásban naponta, de szabadföldön is legalább heti gyakorisággal juttatjuk ki. Tekintettel arra, hogy a növény a tápanyagokat vízzel együtt veszi fel, kézenfekvő az intenzív termesztésben a trágyakijuttatás módjának a tápoldatos formát választani.

Ez nem zárja ki egyes tápelemeknek (pl. foszfor) az őszi talajmunkák idején történő talajba forgatását, de a vízben oldott formában történő fejtrágyázás (indítótrágyázás is) kiváló lehetőséget nyújt a növény folyamatosan változó tápanyagigényének megfelelő kielégítésére és egy határon belül a növény fejlődésének szabályozására is.

A tápoldatos termesztés nem csupán a szilárd műtrágyák feloldása és folyékony formában történő kijuttatása! A hagyományos és a tápoldatos tápanyag-utánpótlás között jelentős különbség van, amit az 1. táblázatban foglaltunk össze.

Tápoldatos technológiaHagyományos trágyázás
A tápanyagok kijuttatása oldott formában történik.A tápanyagokat általában szilárd formában adják.
A vizet és a tápanyagokat a fejtrágyázások alkalmával együtt adják.A víz- és tápanyagadagolás különválik.
Alacsony induló talaj-tápanyagszint.Ősszel nagy adagú alaptrágya-kijuttatás.
Folyamatos tápanyagadagolás a tenyészidő folyamán. Kiegyenlítettebb tápanyagtartalom a talajban.„Lökésszerűen”, ritkábban, de nagyobb adagban kijuttatott tápanyagok, ennek következtében jelentős tápanyagszint-ingadozás a talajban.
Csak kis mértékben számol a talaj tápanyag-szolgáltató képességével.Figyelembe veszi a szerves anyag bomlása során keletkező tápelemeket, és a talaj tápanyagszolgáltató képességét.
A növény igényéhez igazított, kevésbé ingadozó talajoldat-koncentrációt tart fenn.Erősen változó a talajoldat töménysége.
A tápanyagarányok és tápoldat-koncentráció meghatározásánál figyelembe veszi a klimatikus tényezőket is.A klimatikus tényezőkkel általában nem számol, ilyen okból az egyes tápelemek arányát nem módosítja.  
1. táblázat: A tápoldatos és a hagyományos trágyázási technológia összehasonlítása

A tápoldatozás előnyei a hagyományos, szilárd formában történő trágyázással szemben a pontosabb, egyenletesebb tápanyagadagolás, a növény fenológiai igényéhez való gyors igazodás, kisebb tápanyagveszteség, automatizálhatóság.

Hátránya, illetve a rendszer jó működésének feltétele a nagyobb beruházási költség mellett (tartályok, szórófejek, csepegtető testek, vezetékek, műszerek) a tápoldatozáshoz alkalmas költségesebb műtrágyák alkalmazása, továbbá a jó minőségű öntözővíz.

Az érzékenyebb rendszer, a bonyolultabb technológia nagyobb műszaki, kémiai, de mindenekelőtt növényélettani ismereteket feltételez a gazdától. Nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy a technika működtetéséhez jól kiépített szerviz- és szaktanácsadó hálózatra is szükség van.

Dr. Terbe István

MATE, Kertészettudományi Intézet, Budai Campus

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2023. novemberi számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy kis növényélettan: hogyan kerüljük el az „éhezésüket”?

2025. február 18. 13:10

Ne várjuk meg, hogy a növényünk hiánytünetekkel jelezze az „éhezést”, mert akkor már termésveszteséggel mindenképpen számolnunk kell!

Lehetőségek a búza és a repce fejtrágyázására

2025. február 6. 11:10

Legkésőbb január végén már látható, hogy körülbelül milyen lesz az áttelelt állomány beállottsága, fejlettsége.

Így hozhatja ki a legtöbbet a műtrágyából

2025. január 21. 08:10

Nyolc ötlet, hogy a legkevesebb műtrágyával a legtöbbet takarítsa be a termesztett növényekből, miközben a talaj tápanyagszintje sem csökken.

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát, és melyik műtrágyát válasszam?

2025. január 17. 16:10

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

A tápanyagellátás hatékonyságának fokozása jó időzítéssel és tápoldatozással a szabadföldi zöldségtermesztésben, I. rész

2024. november 18. 12:40

A trágyázás ideje és a trágyamegosztás szorosan összefüggő két tényező, nehezen választhatók el egymástól, amelyeket számos környezeti tényező és technológiai elem módosíthat.

Mikor tehetjük ki a leandereket tavasszal a kertbe?

2020. március 12. 04:36

Sz. Balázsné kérdése: Lassan itt a jó idő, mikor tegyem ki leandereimet a kertbe? Hogyan ápoljam?

A jó növénykondíció fokozza a termést, javítja a minőséget és a termésbiztonságot, II. rész

2024. május 16. 10:10

Ha a nitrogéntúltrágyázás jelentős mennyiségű víz jelenlétében történik, akkor vegetatív növekedést generál, ha vízhiány mellett adunk sok nitrogént (sóstressz), akkor az a virágzást váltja ki.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben I.

2020. június 29. 19:32

Korábbi írásainkban már többször érintettük a tápoldatozást, gyakran emlegettük, mint korszerű trágyakijuttatási technikát egy-egy növény termesztéstechnológiájának ismertetése során. Most a fejtrágyázás időszakában – a gyakori olvasói kérdések és levelekre válaszolva – szükségét látjuk megismételni, a módszert részletesebben ismertetni, az összefüggéseket kicsit mélyebben elmagyarázni.