34℃ 21℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Tápanyag-utánpótlás

A tápanyagellátás hatékonyságának fokozása jó időzítéssel és tápoldatozással a szabadföldi zöldségtermesztésben, 2. rész

Agrofórum Online

Az intenzív szabadföldi zöldségtermesztésben a hatékony tápanyag-utánpótlás azzal is fokozható, ha a trágyázást minden tekintetben a növény adott időben jelentkező igényéhez igazítjuk (mennyiség, koncentráció, arány, hatóanyag-forma stb.).

Vagyis, a tápanyagokat könnyen hasznosítható formában, folyamatosan, hajtatásban naponta, de szabadföldön is legalább heti gyakorisággal juttatjuk ki. Tekintettel arra, hogy a növény a tápanyagokat vízzel együtt veszi fel, kézenfekvő az intenzív termesztésben a trágyakijuttatás módjának a tápoldatos formát választani.

Ez nem zárja ki egyes tápelemeknek (pl. foszfor) az őszi talajmunkák idején történő talajba forgatását, de a vízben oldott formában történő fejtrágyázás (indítótrágyázás is) kiváló lehetőséget nyújt a növény folyamatosan változó tápanyagigényének megfelelő kielégítésére és egy határon belül a növény fejlődésének szabályozására is.

A tápoldatos termesztés nem csupán a szilárd műtrágyák feloldása és folyékony formában történő kijuttatása! A hagyományos és a tápoldatos tápanyag-utánpótlás között jelentős különbség van, amit az 1. táblázatban foglaltunk össze.

Tápoldatos technológiaHagyományos trágyázás
A tápanyagok kijuttatása oldott formában történik.A tápanyagokat általában szilárd formában adják.
A vizet és a tápanyagokat a fejtrágyázások alkalmával együtt adják.A víz- és tápanyagadagolás különválik.
Alacsony induló talaj-tápanyagszint.Ősszel nagy adagú alaptrágya-kijuttatás.
Folyamatos tápanyagadagolás a tenyészidő folyamán. Kiegyenlítettebb tápanyagtartalom a talajban.„Lökésszerűen”, ritkábban, de nagyobb adagban kijuttatott tápanyagok, ennek következtében jelentős tápanyagszint-ingadozás a talajban.
Csak kis mértékben számol a talaj tápanyag-szolgáltató képességével.Figyelembe veszi a szerves anyag bomlása során keletkező tápelemeket, és a talaj tápanyagszolgáltató képességét.
A növény igényéhez igazított, kevésbé ingadozó talajoldat-koncentrációt tart fenn.Erősen változó a talajoldat töménysége.
A tápanyagarányok és tápoldat-koncentráció meghatározásánál figyelembe veszi a klimatikus tényezőket is.A klimatikus tényezőkkel általában nem számol, ilyen okból az egyes tápelemek arányát nem módosítja.  
1. táblázat: A tápoldatos és a hagyományos trágyázási technológia összehasonlítása

A tápoldatozás előnyei a hagyományos, szilárd formában történő trágyázással szemben a pontosabb, egyenletesebb tápanyagadagolás, a növény fenológiai igényéhez való gyors igazodás, kisebb tápanyagveszteség, automatizálhatóság.

Hátránya, illetve a rendszer jó működésének feltétele a nagyobb beruházási költség mellett (tartályok, szórófejek, csepegtető testek, vezetékek, műszerek) a tápoldatozáshoz alkalmas költségesebb műtrágyák alkalmazása, továbbá a jó minőségű öntözővíz.

Az érzékenyebb rendszer, a bonyolultabb technológia nagyobb műszaki, kémiai, de mindenekelőtt növényélettani ismereteket feltételez a gazdától. Nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy a technika működtetéséhez jól kiépített szerviz- és szaktanácsadó hálózatra is szükség van.

Dr. Terbe István

MATE, Kertészettudományi Intézet, Budai Campus

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2023. novemberi számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Táplálja a talajt – ne pazarolja a műtrágyát!

2025. július 9. 16:10

A talaj nem igényel állandó műtrágyázást. Okos tápanyag-utánpótlással egyszerre lehet kertje szép és a környezet is hálás érte.

A földnek ára, a termőtalajnak értéke van

2025. június 23. 14:10

A szármaradványok tudatos talajba forgatása értékes tápanyagot és jobb vízháztartást biztosít a következő kultúrák számára.

A kukorica életútja a tápanyagigény függvényében

2025. június 11. 14:10

A kukorica tápanyagigénye kritikus pontokon változik. A TIMAC AGRO célzott megoldásokkal segíti a stresszhelyzetek kezelését.

A hasonló a hasonlót szereti

2025. május 26. 16:10

Az AGRO.bio termékei között olyan biostimulátorokat és lombtrágyákat találunk, amelyek hatékony segítséget nyújtanak a kihívások kezelésére.

Mikor tehetjük ki a leandereket tavasszal a kertbe?

2020. március 12. 04:36

Sz. Balázsné kérdése: Lassan itt a jó idő, mikor tegyem ki leandereimet a kertbe? Hogyan ápoljam?

Tápoldatozás a növény szabályozásának egyik fontos kulcsa

2019. március 20. 07:37

A tápoldatra alapozott termesztés Magyarországon a ’90-es évektől jelent áttörést a kertészeti ágazatban, elsőként a hajtatásban. Azóta a technikai fejlődés megnyitotta az utat a profi kertészetek mellett a kiskerti és a szabadföldi termesztés irányába is.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben I.

2020. június 29. 19:32

Korábbi írásainkban már többször érintettük a tápoldatozást, gyakran emlegettük, mint korszerű trágyakijuttatási technikát egy-egy növény termesztéstechnológiájának ismertetése során. Most a fejtrágyázás időszakában – a gyakori olvasói kérdések és levelekre válaszolva – szükségét látjuk megismételni, a módszert részletesebben ismertetni, az összefüggéseket kicsit mélyebben elmagyarázni.

Yara tápanyag-utánpótlása állókultúrákban

2022. április 16. 07:55

A gazdálkodók tapasztalták, hogy az öntözőműtrágyákkal kezelt állományok többet, szebbet és minőségibbet teremnek.