Tápanyag-utánpótlás

Alaptrágyázás – nem alapfokon!

Agrofórum Online

A következő időszak egyik sarkalatos kérdése, a tavaszi vetésű kultúrák tervezése, elsősorban a vetőmag- és a tápanyag-ellátás területén. Az alaptrágya választásához szeretnék pár gondolatot megfogalmazni.

 

Első helyen az elmúlt év igen magas terméseire hívnám fel a figyelmet. A kiemelkedő termésátlagok értelemszerűen a tápanyagmérlegre negatív hatással voltak, így fokozott a jelentősége kijuttatandó alap –, majd később a fej-, illetve lombtrágyázásnak.

A Yara Hungária Kft. portfoliójában a szántóföldi NPK-műtrágyák jelentik a legfontosabb családot, mind mennyiségben, mind értékben. A YaraMilaTM névvel jelzett termékek melegen granulált komplex termékek. Ez azt jelenti, hogy minden szemcse az adott összetételnek megfelelő arányban tartalmazza a különböző elemeket, így biztos lehet az egyes tápelemek egyenletes kijuttatásában. A termékcsaládon belüli NPK-arányok lehetővé teszik a különféle tápanyag-ellátottságú területek, az eltérő növény kultúrák igényeinek és a különböző technológiai elképzelések kielégítését. A termékek magas hatóanyag-tartalma alacsonyabb dózis esetén is elegendő, illetve különösen alkalmasak a vetőgéppel való egy menetben történő kijuttatásra is. Itt hívnám fel a figyelmet – bármennyire triviálisnak tűnik – arra, hogy a lényegesen kisebb hatóanyag-tartalommal rendelkező termékek sok esetben csak ránézésre tűnnek olcsóbbnak.

A YaraMilaTM termékek foszfor összetevőjének kiemelkedően fontos jellemzője még a vízoldható rész aránya, ez átlagosan 85-90%, mely garantálja a tavaszi kijuttatás hatékonyságát. A fennmaradó citrát-oldható foszfortartalommal együtt pedig biztosak lehetünk benne, hogy az összes kijuttatott foszfor felvehetővé válik a növény számára. (Ez nem minden esetben igaz egyes, magas foszfortartalommal rendelkező NPK-termékre) A fizikai tulajdonságok közül kiemelném a szemcse keménységet, mely egyrészt garantálja a pormentességet, valamint bármelyik eszközzel történő kijuttatás esetén a pontosságot. Ehhez szorosan kapcsolódik a szemcseméretek egyenletessége (több mint 90% 2,5-4 mm közötti). A termékcsalád mindegyik tagja rendelkezik ezekkel a tulajdonsággal, a köztük lévő különbséget az NPK arányok, illetve az eltérő mezo- és mikroelemek jelentik. Nézzük, melyek ezek.

YaraMilaTM 8-24-24 a legelterjedtebb termék. Ennek indoka értelemszerűen a magas foszfor- és káliumtartalom, amely a mai alacsony makroelem-ellátottság mellett garancia a sikerre. Természetesen elsősorban a tavaszi vetésűeknél javasolt kijuttatni. Mind kukorica, mind napraforgó esetében a teljes felületen 250-300 kg/ha, vetőgépes kijuttatásnál 150-200 kg/ha dózisban használjuk. A termék egyetlen hátránya, hogy nem veszi figyelembe az eltérő foszfor- és káliumellátottságot.

YaraMilaTM 7-20-28, melynek alkalmazása abban az esetben javasolt, ha a terület foszforban jobban ellátott, mint káliumban, vagy növelni akarjuk a káliumellátottságot. A dózis megegyezik az előzőekben is említettel.

YaraMilaTM 9-12-25 hasonló logika mentén alkalmazható, csak lényegesen nagyobb a foszfor és a kálium közötti különbség. Természetesen a valamivel alacsonyabb hatóanyag miatt valamivel magasabb adag kijuttatását javasoljuk: teljes felületen inkább 300-350 kg/ha mennyiséget ajánlunk.

YaraMilaTM 16-27-7 az előző termékektől lényegesen eltér. A magas foszfortartalom egyrészt a kalászosok alaptrágyája, másrészt a jó-kiváló káliumellátottság mellett a tavaszi vetésűek ideális starter műtrágyája.

YaraMilaTM 14-14-21, a YaraMilaTM termékcsalád utolsó tagja, mely relatíve kiegyenlített NPK-tartalommal rendelkezik, de a magasabb káliumtartalom alkalmassá teszi a napraforgó alaptrágyázására, melyet 300-350 kg mennyiségben tehetünk meg.

És végül, de nem utolsó sorban említsük meg az idei év újdonságát, a YaraMilaTM Actyva 18-11-13-t. A hatékonyság további növelése érdekében több mint 20% polyfoszfátot tartalmaz, amely egy még magasabb kategóriát képvisel. Új termékünkről részletesen honlapunkon, vagy szaktanácsadóinknál érdeklődjön.

Gyuris Kálmán, Yara Hungária Kft.,
+36 30 383 9341

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok megfelelő tápanyagellátása jó befektetés

2024. december 14. 16:10

A tápelemek közül nemcsak a makroelemeket igénylik, hanem a mikroelemek kijuttatását is meghálálják: termésmennyiséggel és az ezerszemtömeg növekedésével.

Mit tehetünk télen a komposzttal?

2024. december 10. 08:10

A téli hideg jelentősen lelassítja a komposztálás természetes folyamatait, mivel a bomlásban kulcsszerepet játszó mikroorganizmusok hőmérsékletérzékenyek.

Értelmezzük és értékeljük ki a talajvizsgálati eredményeket!

2024. december 4. 17:10

A bővített talajvizsgálat tartalmazza a talaj magnézium-, réz-, cink- és mangánellátottságának a megítélését lehetővé tevő paramétereket is.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

Amit a napraforgó kér!

2018. április 26. 06:51

Az elmúlt évek egyértelműen kedveztek a napraforgónak. A szélsőséges időjárás mellett az általában jó termésátlagok és a tisztességes felvásárlási árak együttesen növelték a vetésterületet, ami valószínűleg elérte a maximumot, vele együtt az össztermés is.

Mennyi az annyi?

2018. augusztus 17. 06:42

Ismét elérkezett a repcevetés szezonja, amely természetesen újra rengeteg döntést igényel – fajta, hibrid, agrotechnikai megoldások, tápanyagellátás. A döntéseket pedig még több kérdés előzi meg, melyek megválaszolásához sok szempontot figyelembe kell vennünk.

Lehet, vagy szükséges másképpen csinálni?

2018. február 1. 07:34

A változó világ változó körülményei között nemcsak lehet, de szükséges is alkalmazni azokat a lehetőségeket, eljárásokat, melyekkel a jövedelmet stabilizálni, növelni lehet a fenntarthatóság mellett.

Nitrogénműtrágyák és startertrágyák - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (I. rész)

2018. március 13. 16:27

A különböző nitrogénműtrágya típusok jellemzése, a tápanyag-antagonizmussal kapcsolatos kérdések, a relatív tápanyaghiány okai, a startertrágyák típusai, jellemzői és hatékonysága.