Tápanyag-utánpótlás

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

Agrofórum Online

Számos gazdaság teszi megfontolás tárgyává az őszi alaptrágyázást. A döntésekben jelentős szerepet játszanak a rendelkezésre álló anyagi források, ezért célszerű a tapasztalatokon túlmenően a talaj- és nem egy esetben a korábbi növényanalízisek eredményei alapján meghozni a tápanyag-utánpótlási döntéseket.

Két meghatározó tápelem

Az őszi búzák kapcsán is felmerül a kérdés, juttassunk ki alaptrágyát, avagy sem? Az biztos, hogy számos kutatási, kísérleti eredmény mutat rá arra, hogy a búza jól reagál a nitrogén- és foszforkijuttatásra.

Saját kísérleteinkben Iregszemcsén is azt tapasztaljuk, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 4,6 tonnáról 9,1 tonnára (2021) növelni a termés mennyiségét 40-50 kg/ha foszfor és 140-150 kg/ha nitrogén kijuttatása mellett.

Ráadásul úgy, hogy napraforgó elővetemény után ősszel a számított adagból csak 25-30 kg/ha nitrogén került ki a területre, tehát visszafogott őszi nitrogénpótlásról volt szó. Mindez azt jelenti, hogy évről évre újra beigazolódik az a tény, miszerint

az alaptrágyázást nem célszerű elhagyni.

Amennyiben a talajnak a növényfüggő foszforellátottsága közepesnél jobb, vagy a korábbi években rendszeres mérlegelvű vagy feltöltő szemléletű foszfortrágyázás folyt a területen, megoldást jelenthet a búza startertrágyázása is, amennyiben a vetőgép alkalmas rá.

A megoldandó probléma itt is hasonló ahhoz, mint amit tavasszal a kukoricánál tapasztalhatunk, egy hosszabb lehűlés következtében. Ősszel ugyanis az egyre hidegebb talajban a növekedéshez és a jó gyökeresedéshez szükséges foszfor feltáródása és gyökérzethez jutása lassul, ezért ha a foszfort a szemhez közeli sávba koncentráljuk, ez a probléma kivédhető.

Nem mellékes a melléktermés sorsa

A nitrogén és a foszfor mellett érdemes gondot fordítani a káliumpótlásra is. Természetesen az elővetemény szármaradványainak bomlása során (megfelelő talajélet esetén) jelentős mennyiségű kálium szabadul fel és válik felvehetővé. Azonban észrevehető egy olyan tendencia is, hogy egyre több gazdaság teszi megfontolás tárgyává a szármaradványok biomassza erőművek számára történő értékesítését.

Ezzel szerves anyagot viszünk el a területről, ami más, egyébként kiváló alternatívák, mint például az almos vagy alom nélküli istállótrágya és más szerves trágyák hiányában jelentős kálium-, kalcium- és magnéziumveszteséget, valamint más mikroelemek elvonását (mangán, vas, bór, cink) is jelentik!

A mikroelemek hatékony és célzott kijuttatása viszont a jól megtervezett lombtrágyázás feladata lesz. Ennek első alkalma még a tél beállta előtt lehet, majd kora tavasszal, végül kalászhányás elején, esetleg minőségjavításra a terméskötés után közvetlen.

A makroelemek pótlása egyfelől alaptrágyázással (foszfor és kálium), valamint tudatos meszezéssel (kalcium), másfelől MAS (lehetőleg dolomit tartalmú) nitrogénműtrágyázással oldható meg.

Felmerülhet más nitrogénforrás használatának lehetősége is. Az ammónium-nitrát és különösen a karbamid egyaránt savanyító hatású műtrágyák, ezért használatuk gyengén savanyú vagy savanyú talajokon nem ajánlott.

Ezenfelül a karbamid alaptrágyaként, de még inkább sor mellé adagolva kockázatos lehet. A karbamid a talajba kerülve a mikrobák ureáz enzimjeinek köszönhetően bomlásnak indul. A bomlási sebességet számos tényező befolyásolja, melyek közül egyik a hőmérséklet. Egy melegebb ősz folyamán a karbamid nitrogénjének ammónium-ionná történő átalakulása jelentősen felgyorsulhat.

Ennek egyik következménye az lehet, hogy ammónia szabadul fel, ami a légkör irányába elillanva veszteséget és egyben környezetterhelést is jelent. Másfelől a magárokba juttatott karbamid a gyors átalakulás következtében lokális lúgosságot hoz létre, ami perzselő hatású lehet a fiatal fejlődő gyökérzetre.

Dr. Hoffmann Richárd MATE, Növénytermesztési-tudományok Intézet, Kaposvári Campus

Dr. Varga Csaba Nitrogénművek Zrt., Pétfürdő

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2022. szeptemberi számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért

2025. április 30. 15:10

Létezik univerzális és biztonságos N pótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Igen, lehetséges.

A nagy BactoFil®-sztori

2025. április 29. 16:10

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon.

Időzített minőség és 120 évnyi tapasztalat

2025. április 2. 16:10

Az egyre csökkenő repce- és kukoricaterületünk egy meghatározó része napraforgótáblák formájában fog realizálódni 2025-ben is.

OldatszezON a TIMAC AGRO biostimulátoros lombtrágyáival

2025. március 21. 16:10

A március elsején beköszöntő hirtelen enyhe napközbeni időjárás beindította a talajban élő szervezetek és az őszi növények életfolyamatait.

Romlanak a búza keresleti kilátásai

2020. június 17. 04:38

A párizsi árutőzsdén kicsit javult a hangulat az előző naphoz képest. A repce és a kukorica drágult, ám a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa tovább csökkent.

Az exportkereslet élénkülése ellenére olcsóbb lett a búza

2023. október 17. 11:10

Európában a malmi búza stagnált, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, a repce viszont olcsóbb lett.

Terményárak: adathiányos hét – passzivítás a piacokon

2019. január 28. 14:03

A búza piacán lassan a takarmány- illetve az ipari célú felhasználásra vásárlók többet fizetnek, mint amit a malmi célra keresők kínálnak és ez csökkenti a malmi minőségben rendelkezésre álló mennyiségeket is.

Az argentin szárazság miatt drágult a szójabab

2021. március 6. 11:25

Chicagóban a búza 0,6 százalékkal, a kukorica 2,7 százalékkal, a szójabab pedig 1,6 százalékkal drágult.