Tápanyag-utánpótlás

Egy trágya, amit talajminőségre szabható beltartalommal is kínálnak

Master Good

A Master Good cégcsoport 10 évvel ezelőtt kezdett hozzá a fejlesztéshez, mára a Bio-Fer üzeme Magyarország piacvezető szerves trágyáját készíti, a tervek szerint pedig 3 év alatt Európa legnagyobb szerves trágya gyárává válik.

2022-ben 8 terméket, köztük 4 biominősítésűt kínáltak, és 30 ezer tonna trágya került értékesítésre. Idei újításuk, hogy a gazdák által előzetesen beküldött talajminta alapján talajminőségre szabható trágyát is képesek előállítani.

Id. Bárány László az üzem új innovációjával kapcsolatban elmondta: „A Bio-Fer üzemében sikerült olyan technológiai fejlesztést végrehajtanunk, melynek köszönhetően nem egyszerűen egy sztenderd, magas beltartalmi értékekkel bíró tápanyagot, szerves trágyát tudunk előállítani, hanem szinte bármilyen összetételű terméket »étlapra tudunk tenni«.

A legmodernebb technológiával felszerelt központi laboratóriummal rendelkezünk. Ha valaki talajmintát küld be hozzánk, akkor az adott talaj fizikokémiai és beltartalmi vizsgálatát elvégezzük, feltárjuk, melyek azok a makro- vagy mikroelemek a talajban, melyek pótlásra szorulnak. Ezeket a gyártás során beemeljük a receptúrába, így »testre szabva« állítjuk elő a talajba kikerülő trágyakeveréket”.

Id. Bárány László kiemelte, a külföldi üzemek nem tudnak figyelembe venni extra termelői igényeket és azt, hogy minőségi többletigényt kielégítve speciális formulázással, egyedi igényre szabva gyártsanak le egy terméket.

A Bio-Fer konkurenciája általában három-öt késztermék van a palettán, melyek beltartalmi minősége a nitrogén, foszfor, vagy a kálium tartalom alapján változik. A Bio-Fer termékskála ennél lényegesen nagyobb, forgalmaznak biominősítésű terméket is, ezzel az innovációval pedig további lehetőségek is nyílnak a gazdák számára, akik a romló minőségű hazai földek állapotát szeretnék javítani a magasabb hozam elérése érdekében.

Miért jobb a csirketrágyából készült szerves trágya a többihez képest?

„Nitrogén, foszfor, kálium – ezek a makroelemek, melyekre a növényeknek szüksége van. Azonban ezen hatóanyagok mellett a mikroelemek is kiemelten fontosak – kezdi a magyarázatot Id. Bárány László, majd folytatja: – Amikor egy növénytermesztő műtrágyát vesz, az a fent említett makroelemekből áll különböző arányban összekeverve. Rendelhet hozzá ugyan kiegészítést kénnel, mangánnal, rézzel stb., de minderre csak tetemes extra áron van lehetősége.

A csirketartásnál, a takarmány receptúrában háromszoros dózisban adjuk a mikroelemeket (magnézium, kén, bór, mangán stb.) a táphoz, hogy a kívánt mennyiség a lehető leggyorsabban felszívódjon, a csirkének ugyanis az összes haszonállatfaj közül a legrövidebb az emésztőcsatornája. A dózis kétharmada így bentmarad a trágyában, tehát távozik az állatból az emésztőcsatorna végén. Ennek köszönhető, hogy a csirketrágyánkkal a gazdák egy jól felvehető tápanyag összetételű makro- és mikroelemsort vásárolnak meg alapáron.”

Kalkulálható és stabil árak

A háború okozta válság következményeképpen elszálltak az energiaárak, ennek következtében a műtrágya árak szinte megfizethetetlenné váltak. Más európai szerves trágya beszerzésekor a logisztikai költségek drasztikus növekedésével és az instabil devizaárfolyammal számolhattak a gazdák.

Manapság tehát hatalmas értékkel bír a tény, hogy a Master Good akár egy éves árat képes meghatározni forintban, amit komolyan vesznek és be is tartanak. A magas, kalkulálhatatlan költségek miatt egyre több termelő kezdett a Bio-Fer termékei felé fordulni.

A Baromfi-Coop Kft. teljes szolgáltatás tud nyújtani a Bio-Fer vásárlók számára, amely a jelenlegi precíziós gazdálkodás alapja. A termelőt a szakembereink felkeresik, átbeszélik, hogy milyen területen milyen növényt szeretne termeszteni.

Ezt követően az adott talajból mintavétel történik, melyet a Bio-Fer akkreditált központi laboratóriumába beszállítanak. A vizsgálólabor a tápanyag gazdálkodásban fontos paramétereket tudja vizsgálni: Arany-féle kötöttség (KA), pH (KCl), vízben oldható összes sótartalom, humusz tartalom, szénsavas mész (CaCO3), (NO3+NO2)–N, , P2O5, K2O, Na, Mg, S, Mn, Zn, Cu.

Az eredményeket is figyelembe véve a szaktanácsadók tápanyag gazdálkodási tervet készítenek a termelők számára, így biztosítva a legoptimálisabb termék választást és mennyiségi felhasználást.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Táplálja a talajt – ne pazarolja a műtrágyát!

2025. július 9. 16:10

A talaj nem igényel állandó műtrágyázást. Okos tápanyag-utánpótlással egyszerre lehet kertje szép és a környezet is hálás érte.

A földnek ára, a termőtalajnak értéke van

2025. június 23. 14:10

A szármaradványok tudatos talajba forgatása értékes tápanyagot és jobb vízháztartást biztosít a következő kultúrák számára.

A kukorica életútja a tápanyagigény függvényében

2025. június 11. 14:10

A kukorica tápanyagigénye kritikus pontokon változik. A TIMAC AGRO célzott megoldásokkal segíti a stresszhelyzetek kezelését.

A hasonló a hasonlót szereti

2025. május 26. 16:10

Az AGRO.bio termékei között olyan biostimulátorokat és lombtrágyákat találunk, amelyek hatékony segítséget nyújtanak a kihívások kezelésére.

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

2020. március 3. 15:15

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.

Ezt a földet választottam II. rész

2019. szeptember 18. 04:36

A cikk rövid áttekintést kíván nyújtani arról, hogy milyen termesztőközegek – azon belül is földtípusok - állnak ma már rendelkezésünkre, melyiket válasszuk a növény tulajdonságai (pl.: örökzöld növényföld), termesztési helye (szobanövény-föld, balkonnövény-föld), illetve termesztési céljaink (pl.: palántaföld) tekintetében.

Mikor fejtrágyázzuk zöldségnövényeinket?

2019. június 9. 05:38

Szakcikkünk a trágyázás időzítésének és a tápanyagok megosztásának fontosságát ismerteti a szabadföldi zöldségtermesztésben.

Hogyan trágyázzuk a burgonyát?

2023. augusztus 31. 17:10

Tudja-e, miért fontos a burgonyát trágyázni? No, és melyik az optimális időszak erre? Hogyan célszerű kiválasztani a saját burgonyafajtánkhoz leginkább megfelelő trágyát, és mi van akkor, ha paradicsomtrágyát használunk?