Tápanyag-utánpótlás

Egy trágya, amit talajminőségre szabható beltartalommal is kínálnak

Master Good

A Master Good cégcsoport 10 évvel ezelőtt kezdett hozzá a fejlesztéshez, mára a Bio-Fer üzeme Magyarország piacvezető szerves trágyáját készíti, a tervek szerint pedig 3 év alatt Európa legnagyobb szerves trágya gyárává válik.

2022-ben 8 terméket, köztük 4 biominősítésűt kínáltak, és 30 ezer tonna trágya került értékesítésre. Idei újításuk, hogy a gazdák által előzetesen beküldött talajminta alapján talajminőségre szabható trágyát is képesek előállítani.

Id. Bárány László az üzem új innovációjával kapcsolatban elmondta: „A Bio-Fer üzemében sikerült olyan technológiai fejlesztést végrehajtanunk, melynek köszönhetően nem egyszerűen egy sztenderd, magas beltartalmi értékekkel bíró tápanyagot, szerves trágyát tudunk előállítani, hanem szinte bármilyen összetételű terméket »étlapra tudunk tenni«.

A legmodernebb technológiával felszerelt központi laboratóriummal rendelkezünk. Ha valaki talajmintát küld be hozzánk, akkor az adott talaj fizikokémiai és beltartalmi vizsgálatát elvégezzük, feltárjuk, melyek azok a makro- vagy mikroelemek a talajban, melyek pótlásra szorulnak. Ezeket a gyártás során beemeljük a receptúrába, így »testre szabva« állítjuk elő a talajba kikerülő trágyakeveréket”.

Id. Bárány László kiemelte, a külföldi üzemek nem tudnak figyelembe venni extra termelői igényeket és azt, hogy minőségi többletigényt kielégítve speciális formulázással, egyedi igényre szabva gyártsanak le egy terméket.

A Bio-Fer konkurenciája általában három-öt késztermék van a palettán, melyek beltartalmi minősége a nitrogén, foszfor, vagy a kálium tartalom alapján változik. A Bio-Fer termékskála ennél lényegesen nagyobb, forgalmaznak biominősítésű terméket is, ezzel az innovációval pedig további lehetőségek is nyílnak a gazdák számára, akik a romló minőségű hazai földek állapotát szeretnék javítani a magasabb hozam elérése érdekében.

Miért jobb a csirketrágyából készült szerves trágya a többihez képest?

„Nitrogén, foszfor, kálium – ezek a makroelemek, melyekre a növényeknek szüksége van. Azonban ezen hatóanyagok mellett a mikroelemek is kiemelten fontosak – kezdi a magyarázatot Id. Bárány László, majd folytatja: – Amikor egy növénytermesztő műtrágyát vesz, az a fent említett makroelemekből áll különböző arányban összekeverve. Rendelhet hozzá ugyan kiegészítést kénnel, mangánnal, rézzel stb., de minderre csak tetemes extra áron van lehetősége.

A csirketartásnál, a takarmány receptúrában háromszoros dózisban adjuk a mikroelemeket (magnézium, kén, bór, mangán stb.) a táphoz, hogy a kívánt mennyiség a lehető leggyorsabban felszívódjon, a csirkének ugyanis az összes haszonállatfaj közül a legrövidebb az emésztőcsatornája. A dózis kétharmada így bentmarad a trágyában, tehát távozik az állatból az emésztőcsatorna végén. Ennek köszönhető, hogy a csirketrágyánkkal a gazdák egy jól felvehető tápanyag összetételű makro- és mikroelemsort vásárolnak meg alapáron.”

Kalkulálható és stabil árak

A háború okozta válság következményeképpen elszálltak az energiaárak, ennek következtében a műtrágya árak szinte megfizethetetlenné váltak. Más európai szerves trágya beszerzésekor a logisztikai költségek drasztikus növekedésével és az instabil devizaárfolyammal számolhattak a gazdák.

Manapság tehát hatalmas értékkel bír a tény, hogy a Master Good akár egy éves árat képes meghatározni forintban, amit komolyan vesznek és be is tartanak. A magas, kalkulálhatatlan költségek miatt egyre több termelő kezdett a Bio-Fer termékei felé fordulni.

A Baromfi-Coop Kft. teljes szolgáltatás tud nyújtani a Bio-Fer vásárlók számára, amely a jelenlegi precíziós gazdálkodás alapja. A termelőt a szakembereink felkeresik, átbeszélik, hogy milyen területen milyen növényt szeretne termeszteni.

Ezt követően az adott talajból mintavétel történik, melyet a Bio-Fer akkreditált központi laboratóriumába beszállítanak. A vizsgálólabor a tápanyag gazdálkodásban fontos paramétereket tudja vizsgálni: Arany-féle kötöttség (KA), pH (KCl), vízben oldható összes sótartalom, humusz tartalom, szénsavas mész (CaCO3), (NO3+NO2)–N, , P2O5, K2O, Na, Mg, S, Mn, Zn, Cu.

Az eredményeket is figyelembe véve a szaktanácsadók tápanyag gazdálkodási tervet készítenek a termelők számára, így biztosítva a legoptimálisabb termék választást és mennyiségi felhasználást.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Lehetőségek a búza és a repce fejtrágyázására

2025. február 6. 11:10

Legkésőbb január végén már látható, hogy körülbelül milyen lesz az áttelelt állomány beállottsága, fejlettsége.

Így hozhatja ki a legtöbbet a műtrágyából

2025. január 21. 08:10

Nyolc ötlet, hogy a legkevesebb műtrágyával a legtöbbet takarítsa be a termesztett növényekből, miközben a talaj tápanyagszintje sem csökken.

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát, és melyik műtrágyát válasszam?

2025. január 17. 16:10

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

Mire használható a hamu a kertben?

2025. január 15. 08:10

A fa hamuja gazdag különböző ásványi anyagokban, például káliumban, kalciumban, foszforban és magnéziumban.

73 millióra büntettek egy gazdát, miután tőle került trágya egy ivóvíztározóba

2024. január 16. 07:10

Rosszul végződött az év egy észak-rajna-vesztfáliai gazdálkodó számára, ugyanis a bíróság decemberben 192 ezer euró (72 960 000 forint) büntetést szabott ki rá – plusz a kamatok. Ugyanis az ő területéről került trágya a Neye nevű víztározóba, ahonnan egyebek mellett a Remscheid nevű város kapja az ivóvizet.

Mérleg szerinti tápanyagellátás a szabadföldi paprikatermesztésben II.

2021. szeptember 28. 05:41

Az agrokémiában a tápanyag-utánpótlás kapcsán négy elemet szokás figyelembe venni, a mennyiség mellet, a trágyaösszetételt, a trágyakijuttatás időzítését (trágyamegosztást) és a kijuttatás, illetve bemunkálás módját.

Hogyan javíthatjuk nyáron a talajunkat?

2023. július 26. 05:39

Most nagyon divatos dolog a talaj egészségéről beszélni, de rengeteg téves információ kering az interneten. Lássuk, mit és mikor érdemes csinálni!

Miért kell a kalászosoknak ősszel is tápanyag?

2018. szeptember 21. 12:27

Kísérleti eredményeink igazolják, hogy kukorica és napraforgó után megtérülő befektetés a magasabb hatóanyag-dózisú őszi alaptrágyázás.