Tápanyag-utánpótlás

Hogyan trágyázzuk ősszel a rózsát, hogy gyönyörű virágokat hozzon?

Agrofórum Online

A rózsáknak három fő makrotápanyagra van szükségük – nitrogénre (N) a lombozat növekedéséhez, foszforra (P) a gyökérnövekedéshez és káliumra (K) a virágképzéshez –, valamint különböző mikrotápanyagokra, köztük vasra, kalciumra és magnéziumra.

Annak érdekében, hogy meglegyen a kiindulási alapja, célszerű talajvizsgálatot végeztetnie. A talajvizsgálat azt is megmondja, hogy a talaj pH-ja megfelelő-e a rózsák számára – a rózsák a semleges vagy enyhén savanyú, 5,5–6,5 pH-értékű talajt kedvelik.

Hogyan és mikor trágyázzuk a rózsákat?
Az, hogy mikor kell a rózsát trágyázni, és mennyi műtrágyát érdemes használni, a rózsa fajtájától és a tenyészidőszak hosszától függ. A tearózsák például több tápanyagot igényelnek, mint a bokorrózsák.

  • A nitrogén-műtrágyázást júliustól abba kell hagyni, mivel az új hajtások már nem tudnának annyira megerősödni, hogy ne károsodjanak meg a kemény téli fagyok és a zord időjárás előtt, és ez fogékonyabbá tenné a növényt a betegségekkel és a kártevőkkel szemben.
  • Tavasztól nyárig minden virágzási időszak után trágyázni kell, de a műtrágya mennyiségét minden alkalommal fokozatosan a felére kell csökkenteni. A trágyázást hat-nyolc héttel a területre jellemző első átlagos fagy időpontja előtt abba kell hagyni. Ez megakadályozza, hogy a növény késő nyáron nagy mennyiségű új, zsenge hajtást hozzon, amelyet az őszi és téli hideg időjárás károsíthat.
  • A konténeres rózsák gyakrabban igényelnek trágyázást, mint a talajban nevelt fajták.
  • Az újonnan ültetett rózsákat csak foszforral szabad trágyázni, ami elősegíti a gyökerek fejlődését és megtelepedését. Várja meg, amíg a rózsa virágzik, mielőtt bármilyen más műtrágyát adna hozzá.

A rózsatrágyáknak két alapvető típusa van, a szerves és a szervetlen műtrágyák. A legtöbb szerves trágya természetes úton lassabban és hosszabb idő alatt kerül a talajba, mint a szervetlen trágyák.

  • A komposztált trágya mindhárom makrotápanyag – N, P és K – kiváló forrása. Mindig győződjünk meg arról, hogy a trágya „öreg”, különben magas nitrogéntartalma miatt a növényekben műtrágyaégést okoz.
  • A csontliszt foszfort ad a talajhoz, a szárított vérliszt szintén jó nitrogénforrás. Körülbelül egy evőkanálnyit vigyen fel minden egyes növény köré.
  • A folyékony haltrágya vízzel hígítva gyorsan felszabaduló szerves nitrogénforrás.
  • Léteznek speciális rózsatápok, amelyek a rózsa magasabb foszforigényéhez vannak igazítva, N-P-K arányuk például 18-24-16. A mennyiséget illetően kövesse a műtrágya címkéjén található utasításokat.

Ne feledje: A túlzott trágyázás káros is lehet, mivel megnövelheti a növények betegségekkel és kártevőkkel szembeni sebezhetőségét, és negatívan befolyásolhatja a talaj minőségét. Ezért fontos a helyes mennyiségű és típusú trágya kiválasztása.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A földnek ára, a termőtalajnak értéke van

2025. június 23. 14:10

A szármaradványok tudatos talajba forgatása értékes tápanyagot és jobb vízháztartást biztosít a következő kultúrák számára.

A kukorica életútja a tápanyagigény függvényében

2025. június 11. 14:10

A kukorica tápanyagigénye kritikus pontokon változik. A TIMAC AGRO célzott megoldásokkal segíti a stresszhelyzetek kezelését.

A hasonló a hasonlót szereti

2025. május 26. 16:10

Az AGRO.bio termékei között olyan biostimulátorokat és lombtrágyákat találunk, amelyek hatékony segítséget nyújtanak a kihívások kezelésére.

Mogyoróültetvények tápanyagigénye

2025. május 6. 08:10

A hazai mogyoróültetvények fenntarthatóságához tápanyag-utánpótlás, növényvédelem és korszerű talajkezelés szükséges.

VULCAN POWER – Folyékony szerves trágya

2022. július 5. 09:36

A talajnak kevés ideje van regenerálódni és ideális feltételeket biztosítani a következő kultúrának.

Jóból keveset adnak

2022. augusztus 2. 14:24

A Yaránál a filozófia hasonló: jóból kevesebb is elegendő.

Alap- és fejtrágya, ami elérhető

2022. szeptember 22. 07:37

Nagy a bizonytalanság, hogy milyen legyen a 2022–2023. évre az a tápanyag-utánpótlási technológia, ami kivitelezhető, a termék is elérhető, és árban is értelmes határok között marad.

Az alaptrágyázás elmélete és gyakorlata

2018. november 28. 19:54

Beszélgetés Lajos Mihállyal, az Agrofil-SZMI Kft. ügyvezetőjével.