Tápanyag-utánpótlás

Hogyan trágyázzuk ősszel a rózsát, hogy gyönyörű virágokat hozzon?

Agrofórum Online

A rózsáknak három fő makrotápanyagra van szükségük – nitrogénre (N) a lombozat növekedéséhez, foszforra (P) a gyökérnövekedéshez és káliumra (K) a virágképzéshez –, valamint különböző mikrotápanyagokra, köztük vasra, kalciumra és magnéziumra.

Annak érdekében, hogy meglegyen a kiindulási alapja, célszerű talajvizsgálatot végeztetnie. A talajvizsgálat azt is megmondja, hogy a talaj pH-ja megfelelő-e a rózsák számára – a rózsák a semleges vagy enyhén savanyú, 5,5–6,5 pH-értékű talajt kedvelik.

Hogyan és mikor trágyázzuk a rózsákat?
Az, hogy mikor kell a rózsát trágyázni, és mennyi műtrágyát érdemes használni, a rózsa fajtájától és a tenyészidőszak hosszától függ. A tearózsák például több tápanyagot igényelnek, mint a bokorrózsák.

  • A nitrogén-műtrágyázást júliustól abba kell hagyni, mivel az új hajtások már nem tudnának annyira megerősödni, hogy ne károsodjanak meg a kemény téli fagyok és a zord időjárás előtt, és ez fogékonyabbá tenné a növényt a betegségekkel és a kártevőkkel szemben.
  • Tavasztól nyárig minden virágzási időszak után trágyázni kell, de a műtrágya mennyiségét minden alkalommal fokozatosan a felére kell csökkenteni. A trágyázást hat-nyolc héttel a területre jellemző első átlagos fagy időpontja előtt abba kell hagyni. Ez megakadályozza, hogy a növény késő nyáron nagy mennyiségű új, zsenge hajtást hozzon, amelyet az őszi és téli hideg időjárás károsíthat.
  • A konténeres rózsák gyakrabban igényelnek trágyázást, mint a talajban nevelt fajták.
  • Az újonnan ültetett rózsákat csak foszforral szabad trágyázni, ami elősegíti a gyökerek fejlődését és megtelepedését. Várja meg, amíg a rózsa virágzik, mielőtt bármilyen más műtrágyát adna hozzá.

A rózsatrágyáknak két alapvető típusa van, a szerves és a szervetlen műtrágyák. A legtöbb szerves trágya természetes úton lassabban és hosszabb idő alatt kerül a talajba, mint a szervetlen trágyák.

  • A komposztált trágya mindhárom makrotápanyag – N, P és K – kiváló forrása. Mindig győződjünk meg arról, hogy a trágya „öreg”, különben magas nitrogéntartalma miatt a növényekben műtrágyaégést okoz.
  • A csontliszt foszfort ad a talajhoz, a szárított vérliszt szintén jó nitrogénforrás. Körülbelül egy evőkanálnyit vigyen fel minden egyes növény köré.
  • A folyékony haltrágya vízzel hígítva gyorsan felszabaduló szerves nitrogénforrás.
  • Léteznek speciális rózsatápok, amelyek a rózsa magasabb foszforigényéhez vannak igazítva, N-P-K arányuk például 18-24-16. A mennyiséget illetően kövesse a műtrágya címkéjén található utasításokat.

Ne feledje: A túlzott trágyázás káros is lehet, mivel megnövelheti a növények betegségekkel és kártevőkkel szembeni sebezhetőségét, és negatívan befolyásolhatja a talaj minőségét. Ezért fontos a helyes mennyiségű és típusú trágya kiválasztása.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mogyoróültetvények tápanyagigénye

2025. május 6. 08:10

A hazai mogyoróültetvények fenntarthatóságához tápanyag-utánpótlás, növényvédelem és korszerű talajkezelés szükséges.

Napraforgó és/vagy a kukorica!?

2025. május 5. 13:10

Napraforgó és kukorica tápanyagellátása hatékonyan: célzott Yara technológiák a jobb termésért és stressztűrésért.

Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért

2025. április 30. 15:10

Létezik univerzális és biztonságos N pótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Igen, lehetséges.

A nagy BactoFil®-sztori

2025. április 29. 16:10

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon.

Zöldségtermesztőknek a foszfortrágyázásról

2023. január 17. 11:28

Jól ismert hazai növénytermesztési lapunkban nemrég egy írás jelent meg a foszforról, amelyben a szerző az alacsony talaj-foszforszintet a hazai termőföldek egyik termés-limitáló tényezőjének nevezte. A zöldségfélék esetében nem végeztünk felmérést, nincsenek külön pontos ismereteink a szántóföldi zöldségfélékkel hasznosított területek foszforellátottságáról, ha nem is limitáló tényező, de valószínű a tápanyagellátás egyik gyenge, vagy éppen a leggyengébb láncszeme.

Egy hónappal lerövidült a téli trágyázási tilalom

2021. szeptember 29. 09:30

Az Agrárminisztérium napokban megjelent rendelete október 31-ről egy hónappal későbbre, november 30-ra módosította a téli trágyázási tilalom kezdetét a nitrátérzékeny területeken. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által szorgalmazott módosítás segíti a növénytermesztés eredményességének és ezáltal a gazdák versenyképességének javítását.

Új talajérzékelő javíthatja a trágyázás hatékonyságát

2023. május 3. 13:56

A talaj hőmérsékletének és nitrogénszintjének mérése fontos a mezőgazdaság számára, de a két tényezőt egymástól függetlenül nehéz kimutatni.

Szervestrágya-kijuttatás: juh- és kecsketrágya

2023. október 11. 05:40

A szénával és gabonával táplált juhok és kecskék trágyája sokkal erősebb, mint a legelő állatoké. Az a legjobb, ha közvetlenül felhasználás előtt komposztáljuk, vagy ősszel trágyázzuk vele a területet.