22℃ 13℃
április 21. Konrád, Zelmira, Anzelm
Tápanyag-utánpótlás

Így hozhatja ki a legtöbbet a műtrágyából

Agrofórum Online

Műtrágya nélkül persze nincs költséghatékony növénytermesztés. Azonban nem mindegy, hogy miből, mennyit, mikor és hová juttat ki.

Gondolkodjon előre, számoljon és tegyen szert a legnagyobb nyereségre anélkül, hogy túlköltekezne. Íme, nyolc tipp a műtrágyára költött forintok hatékonyságának maximalizálásához.

1. A gabonafélék, például a kukorica esetében helyezze a hangsúlyt a nitrogénre. Ha a kukorica számára nem áll rendelkezésre elég nitrogén, akkor a termésvárakozásaira keresztet vethet, függetlenül a foszfor- és káliumszintektől.

2. Ne hanyagolja el a ként! A közepes vagy alacsony szervesanyag-tartalmú talajokon még jobban oda kell figyelni a kéntartalomra.

3. Próbálja meg nem elhasználni a talajban káliumot! Bár a káliumnak nincs olyan közvetlen hatása a hozamra, mint a nitrogénnek, befolyással bír a növény állóképességére, vízgazdálkodására és a betegségekkel szembeni ellenálló képességére. A nitrátok és a kálium a talajban „kéz a kézben járnak” egymással, így ha a magasabb kukoricatermés érdekében több nitrogén alkalmaz, akkor több káliumra is szükség lesz. Ha csökkenti a kijutott kálium mennyiségét, azzal gyorsan csökken a talajban rendelkezésre álló kálium mennyisége, amit lassú és nehézkes folyamat lesz visszaállítani.

4. A káliummal összehasonlítva a foszfor több lehetőséget kínál a hatékonyság növelésére, ha a megfelelő terméket a megfelelő mennyiségben, megfelelő időben és megfelelő helyen alkalmazza. A foszfort a növény egész élete folyamán felveszi, de a legfontosabb, hogy a vegetációs időszak elején rendelkezésre álljon. A vetőgéppel a vetőmag mellett és kissé alatta kijuttatott foszfor kétszer olyan jól hasznosul, mint ha ugyanazt a mennyiséget simán csak kiszórná.

5. Bár az optimális időzítés és elhelyezés hatékonyabbá teheti a műtrágyázást, nem változtatja meg a növény által felhasznált tápanyagok mennyiségét. Ha ezeket a tápanyagokat nem pótolják, a talaj tápanyaszintje romlani fog.

6. Az 5. pont bizony a sávos kijuttatásra is érvényes! A növények mindenképpen ugyanazt a mennyiséget veszik fel a talajból, és ezt a sávos kijuttatás során is figyelembe kell venni. Ha éveken át kevesebb műtrágyát juttat ki, mint amennyi a kultúrnövényekkel lekerül, azzal teljesen kimerítheti a talaj tápanyagtartalékait.

7. Ha a műtrágyázással két évre tervez előre, akkor az éves műtrágyaköltségeket átmenetileg csökkentheti. A talajvizsgálati eredmények alapján átmenetileg kevesebb hatóanyagot juttathat ki, majd újra feltöltheti a talajt. Figyelem, hosszú távon viszont rossz stratégia!

8. Határozza meg a nyereségcéljait, és ezeket szem előtt tartva tanulmányozza a talajvizsgálati eredményeket, hogy eldöntse, hol csökkentheti a műtrágyaköltségeket. A legjobb megközelítés a precíziós. nézze végig a terület minden egyes zónáját, és csökkentse a műtrágyaadagokat a tápanyaggal feltöltött zónákban, és pótolja a hiányosságokat a gyengébben teljesítő területeken.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Időzített minőség és 120 évnyi tapasztalat

2025. április 2. 16:10

Az egyre csökkenő repce- és kukoricaterületünk egy meghatározó része napraforgótáblák formájában fog realizálódni 2025-ben is.

OldatszezON a TIMAC AGRO biostimulátoros lombtrágyáival

2025. március 21. 16:10

A március elsején beköszöntő hirtelen enyhe napközbeni időjárás beindította a talajban élő szervezetek és az őszi növények életfolyamatait.

Ne csak találgassunk!

2025. március 19. 16:10

A tápanyag-utánpótlás sok esetben a megszokáson alapszik. A rendelkezésünkre álló termékek köre szinte végtelen.

UREUS 46: a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025. március 17. 16:10

Az UREUS 46 jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez.

Műtrágyahiány : máshol is nagy a baj

2021. december 17. 16:26

Keserves év elé néznek a gazdák Romániában, és emiatt mindenki más is: a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem bejelentette, hogy péntektől meghatározatlan ideig nem gyárt műtrágyát – ami azért nagy baj, mert ez a legnagyobb gyártó a szomszédos országban.

Az emberek fizetik meg a műtrágyaipar túlzott mértékű profitjának az árát

2023. július 6. 17:10

Miközben a világ lakossága súlyos élelmiszerválsággal küzdött, és a gazdák költségei emelkedtek, a világ legnagyobb műtrágyagyártó vállalatai az elmúlt öt évben megháromszorozták nyereségüket.

A Kverneland fronttartálya teljes rugalmasságot kínál a különböző munkagépekkel való kombinálásához

2023. július 9. 10:10

A Kverneland piacra dobta az f-drill fronttartályos rendszerét azok számára, akik nagyobb mennyiségű vetőmagot vagy műtrágyát szeretnének szállítani, és kombinált eszközökkel kívánnak dolgozni.

Mitől hullanak le zölden a 30 éves fenyőfa tűlevelei?

2023. augusztus 25. 04:39

Harmincéves fenyőfám tűlevelei pár hete zölden elkezdtek hullani, valamint a friss hajtások is puhának, fonnyadtnak tűnnek. Mi lehet az oka? Eddig hasonlót sem tapasztaltam, csak szeles időben szaporodtak meg a barnás tűlevelek a talajon.