Tápanyag-utánpótlás

Keverjünk az öntözővízbe tápanyagokat, megéri

Agrofórum Online

Az öntözővíz minősége és tartalma alapvető szerepet játszik a növények egészségében és terméshozamában. A megfelelően összeállított öntözővíz nem csupán a növények vízigényének kielégítésére szolgál, hanem lehetőséget kínál arra is, hogy különböző tápanyagokat és más hasznos anyagokat juttassunk el a növényekhez.

Az öntözővíz minősége alapvetően meghatározza a növények egészségét és növekedését. Ideális esetben az esővíz a legjobb választás, mivel természetes módon tiszta, és gyakran hordozza magában a levegőből származó nitrogént és egyéb hasznos gázokat.

A csapadékvíz pH-értéke általában semleges vagy enyhén savas, ami ideális a legtöbb növény számára, mindemellett gyakran hozzájárul a talaj szerkezetének javításához, mivel nem tartalmaz extra ásványi sókat vagy egyéb lerakódásokat, amelyek növelhetik a talaj sótartalmát és károsíthatják a növények gyökereit.

Másik ideális választás lehet a csapvíz, hiszen a nyári tartós szárazság idején, amennyiben nem tudunk elég esővizet gyűjteni, kénytelen vagyunk máshova nyúlni tápanyag-utánpótlásért. Amennyiben nincs rendelkezésre álló esővíz, érdemes egy vödröt előre feltölteni csapvízzel és állni hagyni.

Ez azért fontos, mert a csapvízben lévő klór és egyéb kezelési vegyületek hatással lehetnek a növényekre, különösen, ha túlzott mennyiségben vannak jelen. Amennyiben időt hagyunk rá, ezek elpárolognak, vagy – amennyiben lehetőség engedi – szűrőn keresztül is tisztíthatjuk.

Ásványi anyagok

A természetes öntözővíz alkalmazása mellett használhatunk különböző adalékanyagokat is, amelyek hozzájárulnak növényeink egészségéhez. A különböző ásványi anyagok által gazdagított víz fontos a növények sejtstruktúrájához és anyagcseréjéhez. Ezek szinte bármilyen kertészeti boltban elérhető tápanyagpótló szerekben megtalálhatók, és elsősorban kalciumot és magnéziumot tartalmaznak.

Az ilyen jellegű szereket fontos, hogy pontosan adagoljuk, mivel túlzott mennyiségben akár káros is lehet a növények számára, ezért inkább az általánosan elfogadott irányelveknek megfelelően adjuk hozzá őket az öntözővízhez. Legjobb, ha az aktív növekedési időszakban adagoljuk, így maximalizálva a hasznosulást és minimalizálva a veszteséget.

Mikroelemek

A mikroelemekés egyéb tápanyagok, például a nitrogén, foszfor és kálium (NPK), valamint vas és cink kulcsfontosságúak a megfelelő fejlődés szempontjából. Szerepet játszanak a fotoszintézis folyamatában, a növényi anyagcsere szabályozásában és a sejtnövekedésben.

Az öntözővízhez hozzáadva biztosíthatjuk, hogy a növények számára könnyen hozzáférhető formában jussanak el ezek a tápanyagok. Fontos, hogy az adagolást pontosan végezzük el, figyelembe véve a növények igényeit és a talaj tápanyagtartalmát.

Ebben az esetben javasolt lehet az aktív növekedési időszak elején alkalmazni, amikor a növények leginkább igénylik ezeket a tápanyagokat. Alkalmazásuk alatt rendszeresen monitorozzuk a növényeket és a talajt, hogy szükség esetén korrigálni tudjuk az adagolást, és biztosítsuk a növények egészséges fejlődését és termését.

A növényvédő szerekközül a természetes eredetűeket, mint például a neem olajat vagy ként bizonyos esetekben öntözővízbe is lehet adagolni, hogy megelőzzük vagy kezeljük a kártevők és kórokozók problémáit.

Bizonyos növényfajták, például a szőlő vagy a gyümölcsfák különösen érzékenyek lehetnek bizonyos növényvédő szerekre. Ezért ezeknél alaposan mérlegeljük az alkalmazás módját és koncentrációját.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hektáronként több mint 800 adat precíziós talajszkenneléssel a megfelelő tápanyagellátásért

2024. november 7. 11:10

Az elmúlt évtizedekben sokat romlott a talaj szerkezete, ami talajvesztéshez - deflációhoz és erózióhoz - vezethetett, és csökkent vízmegtartó képessége is.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024. október 31. 09:40

Fontos, hogy a mintavétel szakszerű legyen. Hiszen a helytelenül kivitelezett talajmintavételből származó adatok felhasználása nem eredményezhet helyes döntést.

Az őszi búza okszerű és gazdaságos őszi tápanyag-utánpótlása

2024. október 2. 17:10

A hiányos makroelem-ellátás 50–60%-kal, a nem megfelelő mikroelem-ellátás 10–25%-kal is csökkentheti a búzatermést, és rontja a minőséget is.

Milyen vízzel öntözzünk? - Az öntözővíz-minőség elméleti és gyakorlati kérdései a kertészeti termesztésben

2019. január 2. 09:36

Minél jobb az öntözővíz, annál jobban érvényesülnek a kiadott tápanyagok. Az öntözővíz minőségét sok tényező együttesen határozza meg. Ezek közé tartozik a só-, klorid-, nátrium-, vas-, mangán- és a hidrokarbonáttartalom.

Wolfgang Kessler-díjat nyert a Szent István Egyetem fiatal kutatója

2019. október 10. 15:03

Napjainkban az agrárium egyik legnagyobb kihívása, hogy az időjárási viszonyok megváltozásával miként lehet optimalizálni az öntözővíz felhasználását.

Milyen tüneteket mutat az a szobanövény, amelyik megfázott?

2023. január 9. 04:39

Sajnos néhány szobanövényem pár napra hűvösebb körülmények között maradt. Mi jelzi megfázásukat?

"Klímarezisztens" babfajta

2021. augusztus 3. 07:37

A kutatás alapja, hogy a tepary bab félsivatagos környezetben is képes életben maradni. Kevesebb gázcserenyílással rendelkezik, amely csökkenti a párologtatás és a vízhasznosítás mértékét.