Tápanyag-utánpótlás

Keverjünk az öntözővízbe tápanyagokat, megéri

Agrofórum Online

Az öntözővíz minősége és tartalma alapvető szerepet játszik a növények egészségében és terméshozamában. A megfelelően összeállított öntözővíz nem csupán a növények vízigényének kielégítésére szolgál, hanem lehetőséget kínál arra is, hogy különböző tápanyagokat és más hasznos anyagokat juttassunk el a növényekhez.

Az öntözővíz minősége alapvetően meghatározza a növények egészségét és növekedését. Ideális esetben az esővíz a legjobb választás, mivel természetes módon tiszta, és gyakran hordozza magában a levegőből származó nitrogént és egyéb hasznos gázokat.

A csapadékvíz pH-értéke általában semleges vagy enyhén savas, ami ideális a legtöbb növény számára, mindemellett gyakran hozzájárul a talaj szerkezetének javításához, mivel nem tartalmaz extra ásványi sókat vagy egyéb lerakódásokat, amelyek növelhetik a talaj sótartalmát és károsíthatják a növények gyökereit.

Másik ideális választás lehet a csapvíz, hiszen a nyári tartós szárazság idején, amennyiben nem tudunk elég esővizet gyűjteni, kénytelen vagyunk máshova nyúlni tápanyag-utánpótlásért. Amennyiben nincs rendelkezésre álló esővíz, érdemes egy vödröt előre feltölteni csapvízzel és állni hagyni.

Ez azért fontos, mert a csapvízben lévő klór és egyéb kezelési vegyületek hatással lehetnek a növényekre, különösen, ha túlzott mennyiségben vannak jelen. Amennyiben időt hagyunk rá, ezek elpárolognak, vagy – amennyiben lehetőség engedi – szűrőn keresztül is tisztíthatjuk.

Ásványi anyagok

A természetes öntözővíz alkalmazása mellett használhatunk különböző adalékanyagokat is, amelyek hozzájárulnak növényeink egészségéhez. A különböző ásványi anyagok által gazdagított víz fontos a növények sejtstruktúrájához és anyagcseréjéhez. Ezek szinte bármilyen kertészeti boltban elérhető tápanyagpótló szerekben megtalálhatók, és elsősorban kalciumot és magnéziumot tartalmaznak.

Az ilyen jellegű szereket fontos, hogy pontosan adagoljuk, mivel túlzott mennyiségben akár káros is lehet a növények számára, ezért inkább az általánosan elfogadott irányelveknek megfelelően adjuk hozzá őket az öntözővízhez. Legjobb, ha az aktív növekedési időszakban adagoljuk, így maximalizálva a hasznosulást és minimalizálva a veszteséget.

Mikroelemek

A mikroelemekés egyéb tápanyagok, például a nitrogén, foszfor és kálium (NPK), valamint vas és cink kulcsfontosságúak a megfelelő fejlődés szempontjából. Szerepet játszanak a fotoszintézis folyamatában, a növényi anyagcsere szabályozásában és a sejtnövekedésben.

Az öntözővízhez hozzáadva biztosíthatjuk, hogy a növények számára könnyen hozzáférhető formában jussanak el ezek a tápanyagok. Fontos, hogy az adagolást pontosan végezzük el, figyelembe véve a növények igényeit és a talaj tápanyagtartalmát.

Ebben az esetben javasolt lehet az aktív növekedési időszak elején alkalmazni, amikor a növények leginkább igénylik ezeket a tápanyagokat. Alkalmazásuk alatt rendszeresen monitorozzuk a növényeket és a talajt, hogy szükség esetén korrigálni tudjuk az adagolást, és biztosítsuk a növények egészséges fejlődését és termését.

A növényvédő szerekközül a természetes eredetűeket, mint például a neem olajat vagy ként bizonyos esetekben öntözővízbe is lehet adagolni, hogy megelőzzük vagy kezeljük a kártevők és kórokozók problémáit.

Bizonyos növényfajták, például a szőlő vagy a gyümölcsfák különösen érzékenyek lehetnek bizonyos növényvédő szerekre. Ezért ezeknél alaposan mérlegeljük az alkalmazás módját és koncentrációját.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

4 takarékos tipp az őszi nitrogénkijuttatáshoz

2024. szeptember 16. 09:40

Csak ott és akkor érdemes ősszel nitrogénnel trágyázni, ahol várhatóan kevés lesz a veszteség, és a talaj nedvességtartalma is megfelelő.

Miért érdemes a tarlót szakszerűen mikrobiológiai készítménnyel kezelni?

2024. szeptember 11. 12:10

Szakirodalmi adatok alapján a szántóföldekben ezerszer kevesebb talajbaktérium él, mint a bolygatatlan talajokban.

Kén: növényvédő szer vagy növényi tápanyag?

2024. szeptember 9. 09:40

Korábban a kénhiány szinte ismeretlen volt a növénytermesztésben, de az intenzív termesztési módszerek alkalmazásával egyre gyakoribb élettani betegség lett.

Az őszi búza alaptrágyázása

2024. szeptember 5. 12:10

Az alaptrágyázás során dől el, mennyi foszfort és káliumot kap a növény. Ezt a két makrotápelemet később már csak csekély mennyiségben tudjuk a növény rendelkezésére bocsájtani.

"Klímarezisztens" babfajta

2021. augusztus 3. 07:37

A kutatás alapja, hogy a tepary bab félsivatagos környezetben is képes életben maradni. Kevesebb gázcserenyílással rendelkezik, amely csökkenti a párologtatás és a vízhasznosítás mértékét.

Szennyvízből öntözővíz? Így vennék fel a harcot az aszállyal Németországban

2024. április 12. 13:10

Egy törvénytervezet szerint meg akarják könnyíteni a tisztított kommunális szennyvíz kijuttatását a szántóföldekre. A gazdálkodók, kertészek és vízügyi szakemberek szigorú biztonsági előírásokat követelnek a kockázatok minimalizálása érdekében.

Miért alakult ki lisztszerű réteg a leylandi ciprus alsó ágain?

2024. április 2. 04:38

A leylandi ciprus sövényünk alján vettük észre, hogy az ágakon lisztszerű réteg van. Mi lehet a gond vele, illetve mit lehetne tenni? Másik probléma, hogy magasra nőtt és szélesre hagyott leylandi sövénysort a korábbi háztulajdonosok nem nyírták rendszeresen, megnyúltak, a fák ágai belül kopaszok.

Mérleg szerinti tápanyagellátás a szabadföldi paprikatermesztésben I.

2021. szeptember 27. 05:40

A korszerű tápanyagellátás a paprika esetében is, mint általában a növénytermesztésben két pillérre épül, a mérlegelvű tápanyagellátásra és a fajlagos trágyaigényre.