Nem véletlen, hogy nem kérdőjel, hanem felkiáltójel szerepel a címben. Az elmúlt időszakban ismét felerősödtek azok a hangok, amelyek ezt a mondatot kérdőjellel teszik fel, majd rögtön megadják a választ, attól függően, hogy a piac az adott időszakban hogyan viselkedik.
Általában akkor történik ez, amikor a búza ára gyengélkedik, ilyenkor kerülnek elő azok a megközelítések, amelyek nagyobb termést takarmány minőségben céloznak meg. (Ha ezzel párhuzamosan azt is megnéznénk, hogy az elvetett fajták arányaiban ez mennyire jelenik meg, akkor már árnyaltabb a kép.) Az őszi alaptrágyázás időszakában ez a kérdés még teljesen felesleges. Egyrészt még becsülni sem lehet hogy milyen lesz a következő évben a termés megoszlása, illetve a piac mit honorál jobban. Másrészt bármelyik koncepciót favorizálja a termelő, most elsősorban az alapot teremti meg, ezt lehet majd tavasszal tovább építeni. Nagyon sok olyan termelő van, aki sikeresen ötvözi a két célt; a mögöttünk lévő évben is sokan voltak, akik 6-7 t/ha termésátlag mellet malmi vagy javító minőséget értek el.
Általánosságban elmondható, hogy a magyarországi viszonyok között minimum 50-70 kg/ha foszfor műtrágya kijuttatása az elsődleges cél, amely mellett legalább 30-40 kg nitrogén és lehetőség szerint minél több friss kálium is szükséges. Ezeknek a feltételeknek egyértelműen a YaraMilaTM 16-27-7 felel meg a legjobban. 250 kg/ha mennyiségben már tökéletesen lefedi ezeket az igényeket, nem beszélve az 5% SO3, illetve 0.1% Zn kiegészítésről. A kiváló fizikai tulajdonságok minden kijuttatási módszer esetében komoly előnyt jelentenek. Ehhez csak egy adalék: az optimális szóráskép 5%-t meghaladó termés többletet jelent a gyengébb minőséghez képest.
Itt szeretnék külön kitérni egy újabb irányzatra, ami nem segíti az eligazodást. Komoly cégek folytatnak hatalmas kampányt, amelyben gyengébb minőségű termékekről állítanak olyat dolgokat, amely nem fedi a valóságot, akár hatóanyagok tulajdonságáról, akár fizikai jellemzőkről van szó. Természetesen régebben is voltak ilyen jellegű marketing eszközök, de az utóbbi időszakban ez drasztikusan felerősödött. Kár érte, mert a termelők a megfelelő képzettség és ismeret hiányában sok esetben csak a saját kárukon tapasztalhatják meg a valós tényeket.
A címben szereplő gondolatra visszatérve: az elsődleges cél mindkettő megvalósítása, a minőségre való koncentrálást elsősorban tavaszra hagyva.
Gyuris Kálmán
Yara szaktanácsadó
+36 30 383 9341