32℃ 20℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Tápanyag-utánpótlás

Mikroelemek a talajban: mangán (Mn)

Agrofórum Online

A mangán gyakori elem, a foszforhoz és a fluorhoz hasonló mennyiségben fordul elő a természetben. A vas és a titán után a harmadik leggyakoribb átmeneti fém.

Humán egészségügy:

Az emberi szervezet számára szintén nélkülözhetetlen ásványi anyag. Számos folyamat szabályozásában vesz részt és több enzim megfelelő működéséhez szükséges jelenléte. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) által meghatározott ajánlott beviteli érték 2,0 mg naponta. Biztonságos napi legfelső beviteli mennyiséget az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) nem határozott meg, azonban az amerikai testvérhivatal (IOM) 11,0 mg, míg az angol (EVM) 4,0 mg/nap maximális dózist határozott meg. Az EFSA jelentése szerint újszülötteknél az átlagos igény 0,02-0,5 mg/nap között változhat. Gyermekeknél (1-3 éves kor között) napi 0,5 mg számít megfelelő értéknek, ami serdülő szervezetben napi 3,0 mg-ra emelkedik. Az étkezéssel bevitt mangánbevitel becsült értéke felnőtteknél 2-6 mg/nap között változhat, átlagosan 3 mg/nap európai lakosoknál. Terhes nőknél és szoptatós anyáknál az ajánlott érték megegyezik az átlagos felnőtt igényével.

A leggazdagabb mangánforrások a mandula és a diófélék, továbbá a hántolatlan gabona. A finomított liszt és fehérkenyér 19. századi megjelenése óta a mangánhiány is gyakoribb. Jelentős a zsíros halak, nyers olajos zöldségek mangántartalma is. A mangánhiány tényleges népességi gyakoriságáról viszont pontos adatokkal ma sem rendelkezünk.

Növény:

Ez a nyomelem igen figyelemreméltó, mind teljesítményét, mind működését tekintve. A többi elemmel ellentétben, amint a feltételek optimálissá válnak a növény fejlődéséhez és minden rendben halad, a mangán hátráltatni kezdi a növekedési folyamatot. Jó vízelvezetésű, levegős talajon, amikor minden körülmény megfelel a növekedéshez, és amikor a növénynek leginkább szüksége lenne mangánra, az ideiglenesen egy kevésbé felvehető alakot ölt. Érdemes megfontolni a talajvizsgálatot, felmérni a mangánhiány előfordulásának valószínűségét, és beavatkozni, ha szükséges, például lombtrágyázással, ezzel biztosítva a növények mangánszükségletét a kritikus időszak alatt.

A növény energiaforgalmában és a nitrogén hasznosításában játszik fontos szerepet, illetve befolyásolja az auxin növekedési hormon szintjét. Enzimaktivátorként működik a növények anyagcsere-folyamataiban. Alapvető szerepet játszik a fehérjeszintézisben, a fotoszintézisben és a citromsavciklusban. Azokban az életfolyamatokban, amelyekben fehérjék, szőlőcukor és ezek előállításához szükséges energia képződik. A víz fény hatására történő bomlásának egyirányúságát biztosítja a fotoszintézisben.

Talaj:

A mangán II, III és IV vegyértékű ion formában, mangánoxidokban, szilikátokban és karbonátokban fordul elő a talajban. Léteznek szerves mangánkomplexek, ezek az oxidokkal együtt képezik a legnagyobb mangántartalékot. A mangánoxid a felvehető kétértékű mangánionnal (Mn2+) pH függő egyensúlyban van, savanyodás esetén nő a mangán koncentrációja. Savanyú talajokon a pH 1 egységgel történő csökkenése 100-szoros mangánkoncentráció növekedést okoz, itt léphet fel mangántoxicitás. A mangánt a növények Mn2+ – mangán (II) ion, vagy szerves komplex formájában veszik fel. A növények mangánkoncentrációja 20 és 500 mg/kg szárazanyagértékek között változik.

A talaj mangánnal való feltöltése hasztalan, mivel épp a talaj és a környezeti feltételek szabályozzák annak felvehetőségét. Ennél fogva javasolt lombtrágyázást alkalmazni, minél többszöri, kis adagokra osztva a tápanyagot.

Forrás:

https://www.borealis-lat.com/hu/hu/nutrients/manganese-(mn)-10

Goodwill Pharma

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Táplálja a talajt – ne pazarolja a műtrágyát!

2025. július 9. 16:10

A talaj nem igényel állandó műtrágyázást. Okos tápanyag-utánpótlással egyszerre lehet kertje szép és a környezet is hálás érte.

A földnek ára, a termőtalajnak értéke van

2025. június 23. 14:10

A szármaradványok tudatos talajba forgatása értékes tápanyagot és jobb vízháztartást biztosít a következő kultúrák számára.

A kukorica életútja a tápanyagigény függvényében

2025. június 11. 14:10

A kukorica tápanyagigénye kritikus pontokon változik. A TIMAC AGRO célzott megoldásokkal segíti a stresszhelyzetek kezelését.

A hasonló a hasonlót szereti

2025. május 26. 16:10

Az AGRO.bio termékei között olyan biostimulátorokat és lombtrágyákat találunk, amelyek hatékony segítséget nyújtanak a kihívások kezelésére.

Minden a gyümölcsösök lombtrágyázásáról – Fókuszban az alma

2024. július 5. 17:10

A lombtrágyázás nagy előnye, hogy a talajtulajdonságok nem befolyásolják, serkenti a gyökerek tápanyagfelvételét, és hatékonyabb a felszívódás.

A csemegeszőlő komplett tápanyagellátása és összefüggései (2/1.)

2019. március 22. 06:46

A csemegeszőlő nagy tápanyagigényű és a tápanyagellátás hibáira érzékeny növény. A növénytáplálás során figyelembe kell venni a talajvizsgálat és a növényanalízis eredményeit, valamint a tápelemek között fellépő antagonizmust is.

Lombtrágyázás, aminosavak - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (III. rész)

2018. március 17. 15:35

Az álló kultúrák lombon keresztül történő tápanyagellátása és a legfontosabb aminosavak és azok növényélettani szerepe.

Hozza ki a maximumot a kukoricából! – Tudományos kutatás során vizsgázott jelesre a magyar technológia Látóképen

2020. május 13. 13:53

Megéri időt és pénzt fordítani a kukorica lombtrágyás kezelésére? Egy 2019-ben, a Debreceni Egyetem Agrártudományi Központjának Látóképi Növénytermesztési Kísérleti Telepén végzett kísérlet számai egyértelmű választ adnak a kérdésre.