2℃ -6℃
február 19. Zsuzsanna, Eliza, Konrád
Tápanyag-utánpótlás

Mire használható a hamu a kertben?

Agrofórum Online

A hamu, különösen a fa hamuja értékes anyag lehet a kertben, ha megfelelően használják. Természetes tápanyagforrást nyújt, de fontos figyelni arra, hogyan és mennyit alkalmaz belőle. Íme, néhány hasznos felhasználási mód, amit érdemes lehet kipróbálni.

Az évek során sokféle felhasználási módot teszteltem a hamu felhasználására már, így ezeket a tapasztalatokat írom le most.

1. Természetes trágyaként

A fa hamuja gazdag különböző ásványi anyagokban, például káliumban, kalciumban, foszforban és magnéziumban, amelyek hasznosak a növények számára.

  • Felhasználás: Szórjon kis mennyiségű hamut a talaj felszínére, majd dolgozza bele a földbe. Ügyeljen arra, hogy ne használjon túl sokat, mivel a hamu lúgosítja a talajt.
  • Milyen növényekhez ideális? Különösen jól jön a káliumkedvelő növényeknek, mint a paradicsom, burgonya vagy gyümölcsfák.

2. Talajsavasság csökkentésére

A hamu lúgos hatású, így segíthet semlegesíteni a túl savas talajt.

  • Felhasználás: Kisebb mennyiségben szórja savas talajokra, például a rebarbara, a ribizli vagy a málna köré.
  • Figyelem: Kerülje az olyan növények körüli használatát, amelyek a savas talajt kedvelik, például a rododendron, áfonya vagy azálea.

3. Kártevők távoltartására

A hamu természetes rovarriasztó hatással bír, és segíthet távol tartani bizonyos kártevőket.

  • Felhasználás: Szórjon vékony rétegben hamut a növények tövébe vagy az ágyások köré. Ez akadályt képezhet például a csigák és meztelen csigák ellen.
  • Figyelem: Eső után pótolni kell a réteget, mert a hamut a víz könnyen elmoshatja.

4. Komposztba keverve

A hamu hasznos kiegészítő lehet a komposztban, mivel gazdag ásványi anyagokban.

  • Felhasználás: Kisebb adagokban keverje a komposzthoz, hogy ellensúlyozza a savas szerves anyagokat (pl. gyümölcsök vagy fűnyesedék).
  • Figyelem: Ne használjon túl sok hamut, mert az túlságosan lúgossá teheti a komposztot.

5. Jégtelenítésre a kerti utakon

Téli hónapokban a hamu hasznos lehet a kerti utak csúszásmentesítésére.

  • Felhasználás: Szórjon belőle vékony réteget a jeges felületekre. Környezetbarát alternatíva a sóval szemben, amely károsíthatja a talajt és a növényeket.

6. Növényi betegségek megelőzésére

A hamu természetes fertőtlenítő hatású, és segíthet megelőzni az egyes talajokból eredő betegségeket.

  • Felhasználás: Szórja a betegségekre hajlamos növények tövébe, például a rózsák köré.

Mire kell figyelni a használat során?

  • Csak tiszta hamut használjon: Kerülje a festett vagy kezelt fa elégetéséből származó hamut, mert az káros vegyi anyagokat tartalmazhat. Ez környezetvédelmi szempontból is igen problémás egyébként, tehát égetni sem ajánlott ilyen faanyagot.
  • Ne vigye túlzásba: A túl sok hamu felboríthatja a talaj pH-értékét, ami káros a növények számára.
  • Kerülje a friss vetések közelében: A hamu túl erős lehet a fiatal hajtások számára, ezért alkalmazza óvatosan.

A megfelelő mennyiségben és helyesen használt hamu értékes segítője lehet a kertészkedésnek, miközben környezetbarát módon hasznosítja a természetes mellékterméket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy kis növényélettan: hogyan kerüljük el az „éhezésüket”?

2025. február 18. 13:10

Ne várjuk meg, hogy a növényünk hiánytünetekkel jelezze az „éhezést”, mert akkor már termésveszteséggel mindenképpen számolnunk kell!

Lehetőségek a búza és a repce fejtrágyázására

2025. február 6. 11:10

Legkésőbb január végén már látható, hogy körülbelül milyen lesz az áttelelt állomány beállottsága, fejlettsége.

Így hozhatja ki a legtöbbet a műtrágyából

2025. január 21. 08:10

Nyolc ötlet, hogy a legkevesebb műtrágyával a legtöbbet takarítsa be a termesztett növényekből, miközben a talaj tápanyagszintje sem csökken.

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát, és melyik műtrágyát válasszam?

2025. január 17. 16:10

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

Hogyan tudom megállítani a meztelencsigák invázióját a kertben?

2022. november 3. 04:37

Segítséget kérek: nagyon elszaporodtak a meztelencsigák a kertben, főleg a veteményesben. Minden ismert módszert bevetettem, de még mindig, mintha többen lennének. Gyanúm az, hogy a szomszédból jön az utánpótlás, ahol a kerítéshez közel halomba rakva tartanak lomokat. Hogyan tudom megállítani a csigainváziót?

Mit kell tudni a fahamuról?

2024. március 16. 05:40

A növényi eredetű hamut sokféleképpen fel lehet használni a házunk táján, különösen a házikertben. Mielőtt azonban kikerül a kertbe a télen vödörszámra keletkezett kincs, érdemes pár dolgot tudni magáról a hamuról és a keletkezéséről.

Boldog új évet, Kedves Olvasóink!

2024. január 1. 10:10

Trendfordulót él a mezőgazdaság a szakértők szerint, akik kihívásokkal teli esztendőnek jósolják 2024-et. De ezzel ma még ne törődjünk, optimistán kívánunk mindenkinek boldog új évet – az utóbbi hónapokban született legolvasottabb cikkeinkkel. BÚÉK!

Hogy lehet hatékonyan hasznosítani a fahamut a kertben?

2025. január 9. 04:40

Kertben milyen célra lehet felhasználni a fahamut? Nyáron vettünk egy házat, a kert rendbetétele közben selejtezésre szánt beteg fák egy részét elégettük. Hogy lehet leghatékonyabban hasznosítani a keletkező fahamut?