Tápanyag-utánpótlás

Szerves trágya kijuttatása egy városi parkba

Agrofórum Online

A szervestrágya-kijuttatásról már ugyan írtam, miért jó és fontos talajaink számára és ezzel együtt a termeszteni kívánt növénykultúrának is. Most egy rövid felvezető után leírnám saját tapasztalatomat, amit szemléltetnék képekkel is, hogy egy „nagy városban”, hogy is alakul a parkok szervestrágyázása, a talajok „karban tartása”, a szerves anyag pótlása.

Az istállótrágya kezelését részben üzemi, részben biológiai okok indokolják. Az érlelés célja, hogy a friss istállótrágyára jellemző, igen tág C:N arány (40-50 : 1) szűkebbé váljon (20-30 : 1), továbbá a trágya szerves anyagai minél nagyobb mértékben humifikálódjanak. Továbbá a szalma elkorhadjon és a trágya porhanyós tömeggé alakulva egyenletesen elteregethető legyen, valamint a kezelés során sterilizálódjon, például  a patogén szervezetektől, gyomoktól. A lazán összerakott kazlakban először az oxidációs szakasz kb. 3-4 nap alatt indul be. A hőmérséklet megemelkedik, a gyommagvak egy része elveszti csírázóképességét, valamint a patogén mikroszervezetek elpusztulnak. A gyorsan bomló szénhidrátok vízre és széndioxidra bomlanak, viszonylag nagy a nitrogénveszteség is. A redukciós szakaszban humuszanyagok keletkeznek, a nitrogénveszteség lecsökken, ez a szakasz 3-4 hónapig tart. Az istállótrágya erjesztése során 20-25%-os súlycsökkenés is mutatkozik.

Fotó: Szentes Dóra

Az almos istállótrágya érési fokozatai:

  • friss vagy nyers istállótrágya,
  • félérett trágya (oxidációs szakasz után),
  • érett trágya (bomlás folyamata befejeződött, egynemű),
  • túlérett trágya (földszerű, nagymértékben vesztett tápanyag- és szervesanyag-tartalmából).

Az érett trágyában a szalmaszálak már alig észrevehetők, a trágya színe sötétebb, anyaga egynemű. Ez üzemileg és biológiailag a legértékesebb trágya. Az istállótrágya kijuttatásának jellemző ideje augusztus-november.

Igen, azt hiszem ebbe a periódusba futottunk mi is bele, itt a kerületünkbe, amikor egyszer csak november vége felé (25. után, ha jól emlékszem), egyszer csak sétálunk a szokásos útvonalon és az orrunkat megcsapja valami bűz. Ez eddig sosem volt érezhető, de valószínű a szél járása is közre játszott abban, hogy a központban is érezhető volt a szerves trágya szaga. Először nem értettük mi ez, de aztán ahogy mentünk hazafelé és a parkhoz értünk, nekem leesett, hogy azok a „kupacok”, amik hirtelen elkezdtek megjelenni, szervestrágya-kupacok lesznek. Hát ez nagyon jó… Még gyorsan az Önkormányzat, tartva az előírt határidőt, amíg ki lehet juttatni, és az első talaj menti fagyok nem jönnek, gyorsan kiszórja a trágyát. Ami vicces volt, hogy ez nem szarvasmarha-trágya lehetett vagy volt, mivel annak a szagát megismerem… Ez valami kevert vagy sertéstrágya lehetett, mert a szag napokig terjengett a környéken, mire bedolgozták. Először megérkezett egy kupac… Aztán némi csend. Pár nap vagy lehet egy hét elteltével, aztán megjelent a dömperes, aki az összes trágyát leborította a park különböző pontjain. Mondanom sem kell, egy hatalmas dömper két pótkocsi trágyával, sokszor rövidítette az utat és átvágott itt-ott a parkon… De teljesítette a feladatát, mert 1 nap alatt kiszórta a kiszabott mennyiséget.

Fotó: Szentes Dóra

Namost, ezek a trágyakupacok még egy kicsit álltak, és rá pár napra jöttek a parkrendezők, és szépen végig, egyenletesen széthúzták a park egész területén a trágyát. Ha jól számolok, ez 2 hét leforgási idő alatt történt. Érdekes volt, mert eddig nem megszokott tevékenység volt, mivel a park az elmúlt 3 évben „szépült meg”, felújítás gyanánt és milyen érdekes, hogy a felsőbb vezetők, olyanra is gondoltak, hogy talajvédelem, és a talajnak nem ártana, ha kijuttatnánk egy kis szerves trágyát, hátha szebb lesz. Igazuk is van, mert a talaj a parkokban csak tömörödik, a sok sétáló, kutyás stb. hatására, sok talajművelés nincs és emiatt sok a belvíz is, mert nem tud elfolyni a csapadék. Ami nagyon tetszett még, hogy ez mind szép és jó, de ettől a kutyák többsége meghülyült és belefetrengett a trágyába, hogy felvegye a szagát… Egy szó, mint száz, ez volt egy budapesti park talajmegőrzése a 21. században. Érdekes, groteszk kicsit annak, aki ezeket megéli, de legalább történik valami környezetünk védelme érdekében!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok megfelelő tápanyagellátása jó befektetés

2024. december 14. 16:10

A tápelemek közül nemcsak a makroelemeket igénylik, hanem a mikroelemek kijuttatását is meghálálják: termésmennyiséggel és az ezerszemtömeg növekedésével.

Mit tehetünk télen a komposzttal?

2024. december 10. 08:10

A téli hideg jelentősen lelassítja a komposztálás természetes folyamatait, mivel a bomlásban kulcsszerepet játszó mikroorganizmusok hőmérsékletérzékenyek.

Értelmezzük és értékeljük ki a talajvizsgálati eredményeket!

2024. december 4. 17:10

A bővített talajvizsgálat tartalmazza a talaj magnézium-, réz-, cink- és mangánellátottságának a megítélését lehetővé tevő paramétereket is.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

Mit lehet javítani a gyengén fejlődő magnólia gondozásában?

2022. október 18. 04:36

Tavaly októberben ültettem ki a magnóliát és azóta semmi figyelemreméltó nem történt a növénnyel. Tanácsot szeretnék kérni, mit lehet javítani a gondozásában?

Utópia vagy realitás? - Van esélye a marsi földművelésnek

2019. november 10. 12:12

A hollandiai Wageningen Egyetem kutatói tíz különböző földi növényt ültettek háromféle talajba. Az egyik tipikus, kerti talaj volt, a másik a hold, a harmadik pedig a marsi talajt utánozta.

Mit tegyünk a felkopaszodó szobanövényekkel?

2023. március 4. 10:49

A felkopaszodás is az egyik jelzője annak, ha valami a szobanövényünknél nem klappol, nem ideálisak a körülmények számára.

A sárgarépa miért repedezik be, és miért nem növekszik?

2023. július 24. 16:10

A sárgarépa-termesztésben nem lehet nagyot hibázni. Vagy mégis? Számít-e, hogy milyen talajba vetjük a magokat, vagy hogy milyen fajtát választunk? Mire kell figyelni a csíráztatás során, és problémát jelenthet-e, ha nem megfelelő a fejlődő növényünk tápanyag- és vízellátása? Mit tehetünk, ha torzan vagy silányan fejlődnek a sárgarépáink?