6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Tápanyag-utánpótlás

Szerves trágya kijuttatása egy városi parkba

Agrofórum Online

A szervestrágya-kijuttatásról már ugyan írtam, miért jó és fontos talajaink számára és ezzel együtt a termeszteni kívánt növénykultúrának is. Most egy rövid felvezető után leírnám saját tapasztalatomat, amit szemléltetnék képekkel is, hogy egy „nagy városban”, hogy is alakul a parkok szervestrágyázása, a talajok „karban tartása”, a szerves anyag pótlása.

Az istállótrágya kezelését részben üzemi, részben biológiai okok indokolják. Az érlelés célja, hogy a friss istállótrágyára jellemző, igen tág C:N arány (40-50 : 1) szűkebbé váljon (20-30 : 1), továbbá a trágya szerves anyagai minél nagyobb mértékben humifikálódjanak. Továbbá a szalma elkorhadjon és a trágya porhanyós tömeggé alakulva egyenletesen elteregethető legyen, valamint a kezelés során sterilizálódjon, például  a patogén szervezetektől, gyomoktól. A lazán összerakott kazlakban először az oxidációs szakasz kb. 3-4 nap alatt indul be. A hőmérséklet megemelkedik, a gyommagvak egy része elveszti csírázóképességét, valamint a patogén mikroszervezetek elpusztulnak. A gyorsan bomló szénhidrátok vízre és széndioxidra bomlanak, viszonylag nagy a nitrogénveszteség is. A redukciós szakaszban humuszanyagok keletkeznek, a nitrogénveszteség lecsökken, ez a szakasz 3-4 hónapig tart. Az istállótrágya erjesztése során 20-25%-os súlycsökkenés is mutatkozik.

Fotó: Szentes Dóra

Az almos istállótrágya érési fokozatai:

  • friss vagy nyers istállótrágya,
  • félérett trágya (oxidációs szakasz után),
  • érett trágya (bomlás folyamata befejeződött, egynemű),
  • túlérett trágya (földszerű, nagymértékben vesztett tápanyag- és szervesanyag-tartalmából).

Az érett trágyában a szalmaszálak már alig észrevehetők, a trágya színe sötétebb, anyaga egynemű. Ez üzemileg és biológiailag a legértékesebb trágya. Az istállótrágya kijuttatásának jellemző ideje augusztus-november.

Igen, azt hiszem ebbe a periódusba futottunk mi is bele, itt a kerületünkbe, amikor egyszer csak november vége felé (25. után, ha jól emlékszem), egyszer csak sétálunk a szokásos útvonalon és az orrunkat megcsapja valami bűz. Ez eddig sosem volt érezhető, de valószínű a szél járása is közre játszott abban, hogy a központban is érezhető volt a szerves trágya szaga. Először nem értettük mi ez, de aztán ahogy mentünk hazafelé és a parkhoz értünk, nekem leesett, hogy azok a „kupacok”, amik hirtelen elkezdtek megjelenni, szervestrágya-kupacok lesznek. Hát ez nagyon jó… Még gyorsan az Önkormányzat, tartva az előírt határidőt, amíg ki lehet juttatni, és az első talaj menti fagyok nem jönnek, gyorsan kiszórja a trágyát. Ami vicces volt, hogy ez nem szarvasmarha-trágya lehetett vagy volt, mivel annak a szagát megismerem… Ez valami kevert vagy sertéstrágya lehetett, mert a szag napokig terjengett a környéken, mire bedolgozták. Először megérkezett egy kupac… Aztán némi csend. Pár nap vagy lehet egy hét elteltével, aztán megjelent a dömperes, aki az összes trágyát leborította a park különböző pontjain. Mondanom sem kell, egy hatalmas dömper két pótkocsi trágyával, sokszor rövidítette az utat és átvágott itt-ott a parkon… De teljesítette a feladatát, mert 1 nap alatt kiszórta a kiszabott mennyiséget.

Fotó: Szentes Dóra

Namost, ezek a trágyakupacok még egy kicsit álltak, és rá pár napra jöttek a parkrendezők, és szépen végig, egyenletesen széthúzták a park egész területén a trágyát. Ha jól számolok, ez 2 hét leforgási idő alatt történt. Érdekes volt, mert eddig nem megszokott tevékenység volt, mivel a park az elmúlt 3 évben „szépült meg”, felújítás gyanánt és milyen érdekes, hogy a felsőbb vezetők, olyanra is gondoltak, hogy talajvédelem, és a talajnak nem ártana, ha kijuttatnánk egy kis szerves trágyát, hátha szebb lesz. Igazuk is van, mert a talaj a parkokban csak tömörödik, a sok sétáló, kutyás stb. hatására, sok talajművelés nincs és emiatt sok a belvíz is, mert nem tud elfolyni a csapadék. Ami nagyon tetszett még, hogy ez mind szép és jó, de ettől a kutyák többsége meghülyült és belefetrengett a trágyába, hogy felvegye a szagát… Egy szó, mint száz, ez volt egy budapesti park talajmegőrzése a 21. században. Érdekes, groteszk kicsit annak, aki ezeket megéli, de legalább történik valami környezetünk védelme érdekében!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Időzített minőség és 120 évnyi tapasztalat

2025. április 2. 16:10

Az egyre csökkenő repce- és kukoricaterületünk egy meghatározó része napraforgótáblák formájában fog realizálódni 2025-ben is.

OldatszezON a TIMAC AGRO biostimulátoros lombtrágyáival

2025. március 21. 16:10

A március elsején beköszöntő hirtelen enyhe napközbeni időjárás beindította a talajban élő szervezetek és az őszi növények életfolyamatait.

Ne csak találgassunk!

2025. március 19. 16:10

A tápanyag-utánpótlás sok esetben a megszokáson alapszik. A rendelkezésünkre álló termékek köre szinte végtelen.

UREUS 46: a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025. március 17. 16:10

Az UREUS 46 jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez.

A napraforgó helyes tápanyagellátása

2018. május 29. 08:14

A napraforgó hazánkban az olajipari növények közül leginkább elterjedt és termesztett növény. Jó tápanyaghasznosító képessége miatt gyakran kerülhet számára nem túl optimális termőhelyi körülmények közé.

Mikor hagyjunk meg indákat a szamócán szaporításra?

2023. május 24. 04:38

Idén vásároltam szamócapalántákat, San Andreas, Selva, Ostara fajtákat, és beindult az indaképződésük. Nem tudom, hogy hagyjam meg vagy kivágjam. Szeretnék majd belőlük szaporítani, de tudtommal azt nem most kell. Mi tévő legyek?

Mit lehet javítani a gyengén fejlődő magnólia gondozásában?

2022. október 18. 04:36

Tavaly októberben ültettem ki a magnóliát és azóta semmi figyelemreméltó nem történt a növénnyel. Tanácsot szeretnék kérni, mit lehet javítani a gondozásában?

Szabadföldi étkezési paprika tápanyag-mérleg szerinti trágyázása, II. – Tápanyagszámítás és -megosztás

2023. október 7. 15:10

Az étkezési paprika különösen igényes zöldségnövénynek számít vízellátás és tápanyag-adagolás szempontjából. Gyorsan és „érzékenyen” reagál a vízhiányra, és a tápelemek túladagolására is, ami jelentős termésveszteséget, minőségromlást eredményezhet.