Tápanyag-utánpótlás

Szervestrágya-kijuttatás: szarvasmarhatrágya

Agrofórum Online

Az istállótrágya, mint a szarvasmarhatrágya is valamennyi szerves anyag közül a legteljesebb értékű trágyaanyag. Hatása a talajra és a termelt növényekre egyaránt kiterjed, ennek következtében a talajszerkezet javul, a termésmennyiség pedig fokozódik. A talaj mikroszervezeteit is táplálja, hatására olyan biológiai viszonyok alakulnak ki, amelyek a talajba juttatott műtrágyák érvényesülését is fokozzák.

Az istállótrágya (pl. szarvasmarhatrágya) a háziállatok szilárd és híg ürülékének szerves alomanyagokkal kevert tömegéből áll. A friss trágya felhasználásra még nem alkalmas, mert sok el nem bomlott szerves anyagot tartalmaz, amely a talajéletet inkább hátráltatná, mint fokozná. Ezért a friss istállótrágyát kazlakba összerakva néhány hónapig érlelni kell. Ezalatt baktériumos bomlási folyamat megy végbe, amíg a trágya többé-kevésbé egynemű, nem kellemetlen szagú anyaggá érik. Lehetőleg ősszel kell kiszórni és a talajba forgatni. Így a szerves anyag tavaszig elbomlik, a tápanyagok pedig a növények gyökerei számára felvehetővé válnak.

Egyéb jelentős szervestrágya-fajták:

  • melegágyi föld,
  • gombatrágya,
  • tőzegelt fekáltrágya,
  • baromfi- és galambtrágya,
  • tápanyagokkal dúsított tőzeg,
  • kerti komposzt,
  • zöldtrágya,
  • juh- és kecsketrágya.

Árut termelő gyümölcsöskertben, ahol a fák közti területet nem gyepesítik, de nem is kívánják haszonnövényekkel beültetni, célszerű őszi káposztarepce, spenót, borsó vagy egyéves somkóró vetésével, majd a növények alászántásával fokozni a talaj szervesanyag-tartalmát. Ma már bármelyik nagyobb kereskedésben, áruházláncban is (pl. OBI, Praktiker és gazdaboltok) elérhető zacskós, zsákos kiszerelésben szerves trágya, azaz szarvasmarhatrágya. Így a tápanyag-utánpótlást – elsősorban persze házikertben, kisebb ültetvényben – még ilyen formában is ki lehet egészíteni, annak aki nem tud közvetlenül gazdálkodótól szerves trágyát venni.

Kijuttatást illetően, kötött talajon 2-3 évenként, homoktalajon 1-2 évenként célszerű istállótrágyázni. Kötött talajon egyszerre 3-4 mázsa istállótrágyát szórjunk ki 100 m2-enként, míg homokon ugyanerre a területre egyszerre 1,5-2 mázsa is elegendő.

Miért használjunk szarvasmarhatrágyát?

  1. Tápanyagforrás. Tartalmazza a növények számára szükséges összes elemet, közel a megfelelő arányokban. Megközelítőleg igaz, hogy minden növénynek szüksége van mindenféle tápelemre, csak mennyiségileg eltérő mértékben, hiányuk fejlődési rendellenességeket okoz, amely behatárolja a termés mennyiségét.
  2. Energia- és táplálékforrás a lebontást végző talajélőlények számára, melyek fokozatosan tárják fel és bocsátják a növények rendelkezésére a szerves anyagban megkötött elemeket. Például: 1 gramm talajban több milliárd mikroorganizmus található.
  3. Javítja a talaj tápanyag-, víz-, levegő- és hőgazdálkodását.
  4. Elősegíti a műtrágyák hasznosulását.
  5. Javítja a talaj porozitását, szerkezetét, művelhetőségét.

Forrás:

https://balintgazda.hu/aktualis-kert/november/szervestragyazas-mivel-mit-es-hogyan.html

https://www.edenkert.hu/kertepites-kerttervezes/komposzt-es-talaj/szerves-tragya-hasznos-fajtai/5150/

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A nitrogén-műtrágyázás hatása a szója hozamára és táplálóanyag-tartalmára

2024. november 15. 14:40

Számos kísérlet igazolja, hogy a szója terméshozama – csakúgy, mint a termés fehérje- és olajtartalma – nem mutat összefüggést a N-műtrágyázással. Ugyanakkor hasonló számban találkozhatunk olyan kutatási eredményekkel, amelyek a N-műtrágyázás eredményességét bizonyították.

Hektáronként több mint 800 adat precíziós talajszkenneléssel a megfelelő tápanyagellátásért

2024. november 7. 11:10

Az elmúlt évtizedekben sokat romlott a talaj szerkezete, ami talajvesztéshez - deflációhoz és erózióhoz - vezethetett, és csökkent vízmegtartó képessége is.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024. október 31. 09:40

Fontos, hogy a mintavétel szakszerű legyen. Hiszen a helytelenül kivitelezett talajmintavételből származó adatok felhasználása nem eredményezhet helyes döntést.

Primőrök lombtrágyázása rossz kondíció esetén

2023. február 4. 06:33

A téli, kora tavaszi, hosszúra nyúlt fényszegény időszakot követően sok primőrön tapasztalható kondíció leromlása.

Mire kell figyelni a napraforgó tápanyagellátásában?

2023. április 19. 08:04

Amit feltétlenül tudni kell...

A káposztafélék tápanyagmérleg alapján számított környezetkímélő trágyázása, II. – Tápanyag-visszapótlás – trágyázás

2023. október 3. 11:40

A tápanyag-visszapótlását a káposztafélék (fajták) tápanyagigényének megfelelően mennyiség és minőség (összetétel) szerint, az időzítés és kijuttatás módja, valamint a talajba munkálás szempontjai alapján kell tervezni és végrehajtani.

A trágyázás és a minőség összefüggése a primőrök termesztésében

2022. március 11. 04:36

Az egyes kémiai elemek (növényi tápelemek) hatása nagyon eltérő, tekintettel arra, hogy különféle élettani folyamatokban vesznek részt, ennek megfelelően hiányuk és túladagolásuk is a legkülönfélébb módon jelentkezik, a termésminőséget számos vonatkozásban befolyásolják.