Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Új év – változatlan feladatok!

Kipihenve az év végi ünnepeket, lassan mindenki kezdi tervezni az évet. Komplex feladatról van szó, növényvédelmi munkák összeállítása, vetőmag beszerzése, adminisztráció, vetésváltás stb. mellett a tápanyag-utánpótlás kérdéseire is megfelelő válaszokat kell keresni.

A munka ezen részéhez a Yara részéről a következő javaslatokat, információkat adjuk közre. A könnyebb áttekinthetőség kedvéért három nagyobb technológiai részre érdemes bontani a javaslatunkat.

Első helyen a fejtrágyázás szerepel, mert ez történik leghamarabb, itt kell a döntéseket leggyorsabban meghozni. A Yara palettáján két nitrogén alapú termék szerepel, amelyek közül a YaraBela Sulfan használatára hívnám fel a figyelmet. A legfontosabb szántóföldi növényeink N/S igényének aránya 4 és 10 között változik. Ez azt jelenti, hogy pl. a kénre legérzékenyebb növény (repce) esetében négy egység nitrogén mellett minimum egy egység kén kell a növény optimális ellátottságához. Nagyon fontos szempont, hogy a két elem kijuttatását lehetőleg egyszerre végezzük, mert ha ez időben eltér egymástól, akkor ezek az arányszámok már messze nem igazak. A YaraBela Sulfan alkalmazásával ezt az arányt tudjuk biztosítani, így a szükséges és elégséges kén rendelkezésre áll, így a nitrogén hatékonysága is javul. Az ajánlott minimum mennyiség 250-300 kg/ha, amit szükség szerint kétszer is érdemes alkalmazni.

A következő technológiai beavatkozás amiről szót kell ejteni, az a lombtrágyázás. Itt most az őszi vetésű növényeket előtérbe helyezve két terméket emelnék ki.

A YaraVita Gramitrel a legnagyobb mennyiségben értékesített termékünk. Nem véletlen, mert a kiemelkedően magas hatóanyag-tartalmat (604 g/l) a kalászosok igényét figyelembe véve állítottuk össze. A réz, cink, mangán, magnézium a kalászosok esszenciális elemei, a termés mennyiségét, minőségét külön-külön is markánsan meghatározzák. A tartamhatás, a keverhetőség, esőállóság tovább javítják a termék versenyképességét. Az általunk ajánlott 3 l/ha mennyiség a technológia részét kell, hogy képezze, az átlagosan elérhető 8-9% terméstöbblet kiemeli a mezőnyből.

A másik kulcstermék a YaraVita Brassitrel, amelyet a repcetermelők figyelmébe ajánlok. A kora tavaszi dózis itt is 3 l/ha, amelyet ideális esetben már egy őszi kezelés is megelőzött. Egyszeri, önálló kezelés esetén 6-7% terméstöbblet várható, komplex alkalmazásakor (őszi+tavaszi+bóros kiegészítés), 10% felett is számolhatunk. A bórpótlás ideális terméke a YaraVita Bortrac, amelyet 1,5-2 l/ha mennyiségben ajánlunk.

A tavaszi vetésűeknél most aktuális az alaptrágyázás kérdése. A szélsőséges csapadékellátottság különösen fontossá teszi a makroelemek oldékonyságát, felvehetőségét, homogén eloszlását. Ezeknek a feltételeknek a YaraMila NPK termékek felelnek meg a legjobban a piacon, különösen, ha a magas hatóanyag-tartalmat és az egységnyi hatóanyag árát is figyelembe vesszük. A kiemelkedő fizikai tulajdonságok tovább növelik a versenyelőnyt. A sokfajta NPK arányt biztosító palettáról kettő terméket emelnék ki: a YaraMila 8-24-24 és a YaraMila 16-27-7 tavaszi alkalmazás során egyaránt alkalmas teljes felületre, valamint vetéssel egy menetben történő kijuttatásra, starterként. Utóbbi esetben 150-200 kg/ha az ajánlott dózis.

Gyuris Kálmán
Yara szaktanácsadó
+36 30 383 9341

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok megfelelő tápanyagellátása jó befektetés

2024. december 14. 16:10

A tápelemek közül nemcsak a makroelemeket igénylik, hanem a mikroelemek kijuttatását is meghálálják: termésmennyiséggel és az ezerszemtömeg növekedésével.

Mit tehetünk télen a komposzttal?

2024. december 10. 08:10

A téli hideg jelentősen lelassítja a komposztálás természetes folyamatait, mivel a bomlásban kulcsszerepet játszó mikroorganizmusok hőmérsékletérzékenyek.

Értelmezzük és értékeljük ki a talajvizsgálati eredményeket!

2024. december 4. 17:10

A bővített talajvizsgálat tartalmazza a talaj magnézium-, réz-, cink- és mangánellátottságának a megítélését lehetővé tevő paramétereket is.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

Az alma tápanyag-utánpótlása

2018. május 20. 13:00

Legkedveltebb gyümölcsünk tápanyag-utánpótlása nemcsak a növény egészsége miatt fontos, így érhetünk el megfelelő fizikai tulajdonságokat a gyümölcsnél, jó ízt és eltarthatóságot is.

Nitrogént a búzának…, de mikor és mennyit?

2018. március 19. 09:34

A növények nitrogénigénye nem állandó, az a tenyészidőszak során folyamatosan változik. Mikorra is érdemes időzíteni a kijuttatást?

A kukorica trágyázása

2018. október 8. 09:49

A napjainkban termesztett hibridek jelentős terméspotenciállal bírnak. A sikeres termesztéshez önmagában nem elég a jó hibridválasztás, elengedhetetlen a szakszerű tápanyag-utánpótlás, melynek alapja a talajvizsgálatra és növényanalízisre alapozott trágyázási szaktanácsadás.

Vulcan Repce KompleX – összetett hatóanyag-tartalmú lombtrágya, amellyel a bórt is pótolhatjuk!

2021. szeptember 9. 07:48

A repce – de akár a mák, a napraforgó, a cukorrépa – lombtrágyázása megkívánja, hogy a bór mellett a magnéziumot, a káliumot, a ként, de a cinket, a molibdént is pótoljuk. Ezért olyan komplex hatóanyag-tartalmú lombtrágyát javaslunk, ami 10–12-féle hatóanyagot tartalmaz, és a száraz talaj esetén is segíti a növény fejlődését.