Zöldítő

Mit csinálnak a méhek télen?

Agrofórum Online

Gondolkodott már azon, hogyan élik túl a méhek a telet? Míg a vadon élő méheknek számos különböző téli álom-stratégiájuk van, a házi méhek a kolóniájukban együtt töltik a telet.

A tél kritikus időszak a méhek számára. Ilyenkor nem jutnak táplálékhoz virágpor vagy nektár formájában a virágokból, és meg kell küzdeniük a hideg hőmérséklettel és a jeges csapadékkal is. A különböző méhfajok a maguk egyedi módján alkalmazkodtak ezekhez a kedvezőtlen körülményekhez. Az alábbiakban megtudhatja, hol és hogyan telelnek át a méhek, de tanácsokat adunk arra vonatkozóan is, hogyan támogassa a méheket, és mit tegyen, ha télen méhekre bukkan a kertjében.

A méhek télen elpusztulnak?

A válasz: igen és nem. Sok méh nem éli túl a telet. A házi méhek (Apis mellifera) körülbelül szeptembertől petéket raknak, amelyekből téli méhek kelnek ki. Ezek túlélik a telet. A nyári méhek azonban ősszel elpusztulnak. Télen egy méhcsalád emiatt csak fele akkora, mint nyáron.

A sok vadméhfaj között különböző túlélési stratégiák léteznek: A legtöbb kifejlett vadméh ősszel szintén elpusztul, és csak néhányan élik túl a telet téli álmot aludva. A legtöbb vadméhfaj petéi és lárvái azonban túlélik a hideg évszakot.

Hová mennek a méhek télen?

Nem minden méh egyforma. A vadméheknek sokféle faja létezik, és mindegyiknek megvan a maga stratégiája a következő évi generáció biztosítására.

Mit csinálnak a háziméhek télen?

A háziméhek kolóniaként együtt telelnek át a kaptárban, ahol úgynevezett téli rajfürtbe tömörülnek.

Hogyan telelnek át a vadméhek?

A legtöbb vadméhfaj egy nyarat él csak meg, mivel a kifejlett egyedek ősszel elpusztulnak. A kifejlett vadméhek többsége télen már nem él. Ez idő alatt a következő generáció peték, lárvák vagy bábok formájában téli álmot alszik a növényi szárakban, faüregekben, homoklyukakban vagy elhagyott csigaházakban. Ezekben a korai életszakaszokban a méhek általában sokkal ellenállóbbak és kevésbé érzékenyek a hidegre.

Vannak azonban kivételek, többek között:

  • A poszméhek (Bombus): A poszméhek általában több száz dolgozóból álló kolóniákban élnek. Ezek meglehetősen kicsik a háziméhek kolóniáihoz képest, amelyek száma több ezerre tehető. Ősszel az összes dolgozó és termelő méh elpusztul, míg az új, fiatal méhkirálynő életben marad. A fiatal királynő a föld alatt alszik téli álmot (például egy elhagyott egérlyukban), és a következő tavasszal új kolóniát alapít.
  • A kék fadongó (Xylocopa): A kék fadongók egyedül vagy kis csoportokban telelnek át saját készítésű fészkeikben, faüregekben vagy hasadékokban.
  • A vadméh (Ceratina): A hím és nőstény vadméh együtt telel át. A nagy dongóktól eltérően általában üreges növényi szárakban, például szederben, bodzában, bodzabogyóban vagy sövényrózsában találják meg téli szálláshelyüket.

Mi a méhek célja télen?

Az összes méh számára az a cél, hogy télen is életben maradjanak és/vagy az utódaik életben maradjanak. A különböző fajok különböző stratégiákat dolgoztak ki ennek érdekében.

Mit csinálnak a méhek a kaptárokban a hideg hónapokban?

A háziméhek a kolóniájukkal együtt telelnek át. A kaptárban csoportosulnak, és általában egész télen ott is maradnak. A hideg évszakot a nyár folyamán felhalmozott élelmiszer-tartalékokból táplálkozva vészelik át. A méhészetekben a méhészek általában cukros víz formájában biztosítják a kaptár táplálékát.

Téli rajfürt: A háziméhek az úgynevezett téli rajfürtökben telelnek át. Mivel a méhkirálynő a legfontosabb méh a kolóniában, ő élvezheti a fürt közepének tökéletes védelmét. Körülötte a többi méh a mozgásával biztosítja a folyamatos súrlódást, ami a kaptár hőmérsékletét 15 °C és 25 °C között tartja. Mozgás közben a méhek folyamatosan helyet cserélnek, és felváltva mozognak a fürt külső és belső része irányában.

Hogyan élik túl a vadméhek a telet?

Mivel a legtöbb vadméhfaj felnőtt egyedei ősszel elpusztulnak, a telet csak a petéknek, lárváknak vagy báboknak kell túlélniük. Az a néhány kifejlett méh, amelyik nem hal meg ősszel, téli álmot alszik. Amíg tavasszal a hőmérséklet meg nem emelkedik, a méhek mozgásképtelen állapotban téli álmot alszanak.

A poszméhek földalatti téli álmot alszanak, hogy megvédjék magukat a fagyos hőmérséklettől. A föld felett telelő méhfajok olyan módszereket fejlesztettek ki, amelyekkel csökkentik testnedveik fagyáspontját, így képesek a 0 °C alatti hőmérsékletet is túlélni.

Hogyan alszanak téli álmot a méhek?

A téli álom az az állapot, amelyben egyes melegvérű állatok, például az emlősök és egyes madarak csökkentik testhőmérsékletüket. Ebben az állapotban szívverésük és légzésük lelassul, így kevesebb energiát használnak fel. Ez általában lehetővé teszi számukra, hogy a telet zsírtartalékaik segítségével vészeljék át.

A méhek nem tudnak téli álmot aludni, mivel hidegvérűek. Anyagcseréjüket azonban kissé csökkentik, és télen ritkán hagyják el a kaptárat. Ebben az értelemben egyfajta téli álmot alszanak. A háziméhek viszont egész télen aktívak maradnak, hogy melegen tartsák a kaptárat. Így teljesen normális, hogy a háziméhek egy-egy meleg januári napon kint tartózkodnak. A meleg téli napokat arra használják, hogy virágport gyűjtsenek a téli virágokról.

A vadméhek fajtól függően lárvaként vagy kifejlett egyedként, úgynevezett hibernációban élik túl a telet. A méhek hibernációja a melegvérű állatokéhoz hasonló. Van azonban néhány különbség. Az emlősöknél a hibernációt hormonok indukálják. Ha hibernáció közben megzavarják őket, újra aktívvá válhatnak, például táplálékot keresve. Ehhez átmenetileg megemelik a testhőmérsékletüket. A hidegvérű állatoknál a téli álom kizárólag a külső hőmérséklettől függ – ők nem tudják magukat felmelegíteni. Ezért a téli álmot alvó vadméhek nem tudnak mozogni, mert testük még az enyhe teleken is ritkán éri el a legalacsonyabb hőmérsékletet, amelyen mozogni tudnak. Cserébe viszont nincs szükségük annyi energiára, hogy túléljék a telet.

Szükséges-e a méheket télen etetni vagy más módon támogatni?

Az, hogy a méhek mit esznek télen, szintén fajonként változik.

Mivel a háziméhek a hideg évszakban is aktívak, elegendő táplálékkészletre van szükségük. Azoknak, akik méhcsaládot tartanak és nyáron mézet gyűjtenek be, télen etetniük kell a méheket. Ezt általában cukros vízzel teszik.

A vadméhek télen nem esznek. Ennek ellenére vannak dolgok, amelyekkel segíthet nekik a hideg időszakban.

  • A vadméhek gyakran választják téli szálláshely gyanánt a virágos helyeket, a bogyós és egyéb cserjéket, valamint a lombhullató évelők és egynyári növények üreges szárát. Ezért várjon tavaszig az ilyen növények visszavágásával.
  • Gondoskodjon arról, hogy a kertben minél korábban rendelkezésre álljon a táplálék, és az őszig is kitartson. A korai virágzású, virágport szolgáltató növények közé tartoznak a krókuszok (Crocus), a hóvirág (Galanthus), a mogyoró (Corylus avellana) és az éger (Alnus). Ősszel többek között az őszi aszter (Symphyotrichum és Aster) és a kövirózsa (Sedum) is elegendő táplálékot biztosít.
  • Hagyjon néhány levélkupacot és elszáradt fát a földön heverni. Ez megkönnyíti a méhek és a többi kertben élő állat számára, hogy telelőhelyet találjanak.
  • A rovarhotelek szintén helyet biztosítanak a peték lerakásához és az átteleléshez.

Télen nem sok mindent tehetünk a kis segítőinkért, ezért még fontosabb, hogy az év többi részében is támogassuk a méheket. Ha a méhlegelőt télen érintetlenül hagyjuk, az nemcsak a vadméheknek, hanem más rovaroknak is remek menedéket nyújt. Sok pillangó hernyója is az üreges szárakban vagy holtfákban telel át.

Mit tegyünk, ha télen méheket találunk?

Nem ritka, hogy a melegebb téli napokon méheket látunk repülni. Mivel a háziméhek technikailag nem alszanak téli álmot, gyorsan újra aktívak lehetnek. Ezeket a melegebb napokat többnyire víz- és élelemkeresésre használják fel.

Olykor megesik, hogy a hideg ellenére a méheknek elegendő energiájuk van a felszálláshoz, de aztán elhasználják az összeset, vagy az időjárás változása megnehezíti a hazarepülést. Ha tehát télen gyenge méhecskét talál a házában vagy a lakásában, tegye egy tányérra egy mézzel vagy cukros vízzel teli tál mellé, egy legalább 15 °C-os helyre. Így felmelegedhet és feltöltődhet a kolóniájába való visszarepüléshez, ahol túlélheti a tél hátralévő részét.

Néhány méh azért hagyja el a kaptárat, mert beteg, és el fog pusztulni. Ha egy ilyen méhet találunk télen, a cukros víz és a meleg nem segít rajta.

Bár ritkábban, de előfordulhat, hogy téli álmot alvó vadméhekkel is találkozunk, például egy ház falának résein. Ezeket a méheket nem szabad megzavarni.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mikor és miért színesednek szépen a levelek ősszel?

2024. október 14. 14:40

A lombhullató növények levelei ősszel a legszínesebbek. Az őszi színei azonban évről évre, illetve fajon belül egyedről egyedre is változhat.

Hihetetlen: a hangyák saját gazdasággal rendelkeznek

2024. október 9. 14:40

A hangyák 66 millió évvel ezelőtt kezdtek el gombát termeszteni, a dinoszauruszokat elpusztító aszteroida nyomán.

Az őszi zöldtrágyázás: mit, miért és hogyan?

2024. szeptember 7. 16:10

Az őszi zöldtrágyázás azért kiemelkedően fontos, mert számos hosszú távú előnyt biztosít a talajnak és a terméshozamnak.

Mit csinálhatunk az eddig nem hasznosított zöldtakarmánnyal?

2024. augusztus 26. 15:10

Technológiai és üzleti megoldásokat dolgoztak ki fenntartható, alulhasznosított gyepterületeken alapuló termékek, például papír, állati alom, szerves fehérje, biogáz és bioszén előállítására.

Borúsak a méhészek kilátásai

2019. március 18. 09:03

A korán érkezett enyhülés miatt a méztermelés szempontjából legfontosabb hazai növényünk, az akác virágrügye már kipattant, ennek következtében jelentős az elfagyás kockázata.

Nincs kereslet a magyar mézre?

2019. október 8. 10:17

A vegyes méz – amely a belföldi bolti forgalom 80 százalékát adja – ára stagnál, illetve csökken.

120 éve a hazai méhészet szolgálatában

2022. június 2. 13:21

A Gödöllői Arborétum szomszédságában fekvő, saját méhállománnyal is rendelkező osztály pontosan 120 éve, hogy a hazai méhészet szolgálatában áll.

Fontos a tömeges méhpusztulások felderítéséhez kapcsolódó adatszolgáltatás teljesítése!

2019. április 25. 08:04

Az április elején indult felmérés célja a tavalyi nagymértékű méhpusztulás okainak felderítése.